Malý chlapec, keby som ním znova mohol byť, povedal by som týchto pár vecí

122
Videnia

Čo by ste si povedali, keby ste boli znovu deťmi?

Na túto otázku nám odpovedal Marek, bloger z rozbiehajúceho sa projektu o vedomí – thinkbuilding.sk. Sme radi keď vidíme, že viac a viac mladých ľudí sa prebúdza a aktivizuje v snahe o lepší svet 🙂 Veríme, že takéto snahy treba spájať a vytvárať im priestor. Ak viete o niekom kto by si tento priestor zaslúžil – ozvite sa 🙂


…nikto z nás už nemá možnosť ovplyvniť to akým spôsobom sme boli vychovávaný, aj keď vieme, že zaužívané vzorce práve z detstva sú hlavným aspektom toho ako sa naša osobnosť po svoj život vyvíja a mnohokrát aj veľkou prekážkou duchovného rozvoja či zmeny. Túto prekážku však nemožno brať ako definitívnu a je len na nás ju prekonať.

Na druhej strane slovami Jardy Duška nie je možné sa obviňovať za chyby, ktoré sme urobili pri výchove svojich detí. Išli sme podľa toho ako vychovali nás a ľutovaním minulosti už nikomu nepomôžeme. Máme však jedinečnú možnosť začať zmenu tu a teraz.

A tak sa skúste zamyslieť a potom sa pozrieť na Marekov blog – čo by ste si povedali ako deti, čo môžete povedať Vy svojim deťom teraz, čo im budete môcť povedať v budúcnosti tak aby ste to neľutovali?


Keď som bol malý chlapec, potreboval som niekoho na usmernenie. Niekoho, kto mi nepredá len svoje hranice a vzorce, ale ukáže ako si určiť vlastné..

Keď som bol malý chlapec prahol som, aby mi niekto predal svoju múdrosť, rovnako ako všetci ostatní.. Ale ak je tou predanou múdrosťou iba obmedzenie, hranice a strach niekoho iného, navedie nás to do slepej uličky, kam už smeruje niekto iný.

Preto, ak by som sa mohol vrátiť späť a niečo si povedať, boli by to tieto slová…

 

„Nepochybuj.“

Nepochybuj o sebe. Nepochybuj o svojich schopnostiach. Nepochybuj o svojich cieľoch. Nepusti pochybnosti iných o tebe do svojej hlavy.

Všetky pochybnosti pochádzajú od okolia. Ako malý chlapec si sa sem narodil čistý a s dôverou v seba. Nenaučil si seba samého o sebe pochybovať. Znie to hlúpo však?

Pochybnosti zabíjajú v tebe odvahu, vôľu a podporujú zúfanie a sťažovanie sa. Preto nepochybuj a ži svoj život s dôverou naplno.

 

„Hranice neexistujú.“

Všetko čo v živote chceš dosiahnuť, dosiahnuť môžeš. Len ti vsugerovali, že nie. Vsugerovali ti, že sa máš o všetko báť. Dostal si umelé hranice, ktorým si uveril.

Jediný limit, ktorý si v živote nastavíš, je ten ktorý si nastavíš ty sám.

Chceš byť horolezec, doktor, učiteľ, bloger? Choď do toho, nepochybuj, obetuj všetko a dri.

 

„Daj si pozor na predstavy a presvedčenie.“

Pretože predstavy o svete, predstavy o tebe samom sú tými hranicami, ktoré si určíš vo svojom živote. Presvedčenie o tom, že svet je zlý, ti ho zlý urobí.

 

„Ničoho a nikoho sa neboj.“

Neboj sa. Nemaj strach z rozhodnutí. Nemaj strach z ľudíVšetci sme si rovní. Nemaj strach si splniť sny. Nemaj strach zo zlyhania. Zlyhanie neexistuje, existujú len pokusy.

Buď odvážny, skúšaj. Nenechaj sa naočkovať strachom iných.

Strach rovnako ako pochybnosti sú naučené. Bojíme sa len toho, čoho vieme, že sa máme báť.

 

„Nebuď na seba v dospelosti príliš prísny.“

Nedus sa vo svojom vnútri za každú maličkosť, za každý malý nezdar. Uvoľni sa. Upusti od dokonalosti. Všetko má svoj čas.

 

„Zdôveruj sa správnym ľuďom.“

Zdôveruj sa ľuďom, ktorých názor ťa niekam posunie. Nehovor o snoch, túžbach alebo plánoch s ľuďmi, ktorí ťa zbavia odvahyvôle a sebavedomia. Jediné čo ti povedia, že pre teba nie je miesto, nemáš na to, rob radšej niečo iné, potrebuješ veľa peňazí.. Budú ti hovoriť presvedčenia, ktoré stoja v ceste im.

Takíto ľudia ťa naplnia ich pochybami v tvoj cieľ.. 

Preto treba voliť správnych ľudí, ktorým prezradíme naše ciele. A ak nemáme komu?..

Niekedy je lepšie nechať si to pre seba, nech presvedčenie, ktoré získame je to naše, nie niekoho iného..

 

„Nehodnoť, nesúď.“

Nesúď druhých, lebo rovnakým rangom potom súdiš aj seba. Nepodľahni sile okolia a nepridávaj sa k hodnoteniu iných, pretože sa ti to vráti.

 

„Porovnávaj sa sebou.“

Je dôležité mať v živote nejaké merítko, ale má to zmysel, pokiaľ tým merítkom si sám sebeNeporovnávaj sa s inými ľuďmi.

Pokiaľ sa budeš porovnávať s druhými, budeš iba trpieť. Pretože ti príde, že oni sú vždy ďalej ako ty, že sa majú lepšie ako ty, že sú lepší ako ty. Preto v dospelosti upusti od spoločenského verejného syndrómu, ktorým všetci trpia.

 

„Buď sám sebou.“

Nechci sa podobať na iných. Môžeš sa nimi inšpirovať. Byť sám sebou je jednou z najťažšie dosiahnuteľných vecí, pretože vplyv okolia je extrémny. Nehanbi sa za seba, za svoje iné názory.

 

„Nekonaj proti svojej vôli.“

Vo svojom živote nerob nič proti svojej vôli, nech dôvody, pre ktoré by si to mal urobiť sú akokoľvek logické.

Vôľu nevysvetlíš logikou. Vôľa je niečo viac.

 

„Slová a myšlienky majú silu.“

O slovách a ich sile sme si viac povedali v článku slová majú silu.

 

Záver

Čo by si si odkázal ty, keby si bol malý chlapec alebo dievča? Vystihol som aspoň niečo?


Tak čo? Vystihol? 🙂 Ak sa Vám Marekom blog páčil budeme radi keď nám to dáte vediet v komentári pod článkom alebo na našom facebooku „Opúšťame systém“.

Autor článku: Marek – www.thinkbuilding.sk

Predchádzajúci článokČo je Cirkulárna ekonomika a ako s ňou začať?
Ďalší článokOndřej Netík: Technická dokonalost versus skromnost
...o snahe vytvoriť lepší svet...o pokrytectve demokracie tých hore...o prírode, jej kráse, sile a význame pre nás...o zaslepenej „tej správnej“ mládeži...o duchovne, energiách a viere vo vyššie princípy...o zabúdaní na ľudstvo a človeka na úkor zisku a peňazí...o alternatívach v stavbách, práci, vzdelávaní a v živote...o práve v neprávnom systéme...o pôvodnej histórií, kultúre a živote nás Slovanov...o možnostiach vytvorenia „dobrého“, neutrálneho, malého štátu v strednej Európe...o návrate „domov“ – k prírode a predkom...o svete blahobytu, šťastia a slobody...o NÁDEJI
ZDIEĽAŤ

NECHAŤ ODPOVEĎ

Potvrďte váš koment.
Prosím vložte vaše meno.