Útek do ázijskej divočiny: Stopom do Indie s Peťom a Kubom

393
Videnia

Občas má každý chuť opustiť všedný svet stereotypov a problémov a vydať sa ďaleko od všetkého. Ochutnať nové krajiny, spoznať vzdialené kultúry alebo aj nájsť samého seba. Tímto dvom chalanom zo Slovenska chuť spoznávať vôbec nechýba. Predminulý rok sa vydali stopom naprieč Áziou, kde trávili fantastických 10 mesiacov.  Popýtal som Peťa, aby sa s nami podelil o zážitky z ich vzrušujúcej cesty. 

 Ahoj Peťo, na začiatok nám prezraď niečo o vás, z kade ste a čomu sa na Slovensku venujete?

Ahoj, sme dvaja najlepší kamoši spod Tatier, ktorí počas školy okúsili cestovanie a trošku slobody. Spoznali sme sa v prváku na Výške v Banskej Bystrici a zhruba vtedy sme spolu začali cestovať bez rezervačiek, plánov, so stanom a stopom. Presnejšie sa naše príbehy začali písať v 90-tych rokoch v Martine a Jurkyho v Starej Ľubovni. Máme radi strácanie, minimalizmus, spoznávanie nových svetov a schovaných miest. Hneď po škole sme sa vydali zatiaľ na našu najdobrodružnejšiu cestu, stopom do ďalekej Ázie. Myslíme si, že kariéra je vynález 20-teho storočia a nechceme ju, aspoň nie teraz. Tentokrát sme sa chceli dostať aspoň po Indiu čo sa nám podarilo a nakoniec sme sa teda väčšinovo stopom dostali po Kambodžu, kde sme sa po úžasných 10-tich mesiacoch otočili a behom 10-hodín v lietadle sme boli naspäť na Slovensku, zvláštny pocit. Práve ten návrat bol asi najväčší kultúrny šok. No a čoskoro pôjdeme niekam ďalej, ešte sa presne nevie kde, čiže Slovensko je len taká medzizastávka.

Máte za sebou už niekoľko ciest, boli ste v Amerike a Maroku. Čo váš inšpiruje cestovať po svete?

Neskutočne ma láka spoznávanie iných svetov, kultúr, ľudí a nemenej aj samého seba. Myslím si, že najviac sa dokážeme spoznať, keď sa nachádzame práve v čo najvzdialenejších svetoch od toho nášho. A keď sme vystavení mimokomfortným cestám, nie tým lehátkovým. A možno si aj trošku viac uvedomíme ako zafarbený je ten náš stredoeurópsky svet. Naša krásna malá krajina je úžasná a uznávam, že ju mám pocestovanú menej, ale na to si nechávam asi čas, príde mi tu cestovanie jednoduchšie. Po amazonských džungliach sa mi bude v 60-tke behať asi ťažšie. Ale hlavne preto, že to tak teraz cítim, hlavná je pre mňa prítomnosť. Ale to má každý inak. Pamätám sa, ako keď sme sa s kamarátmi prvýkrát vydali do Severnej Ameriky, kde sme strávili štyri mesiace, vtedy som prvýkrát okúsil veľký svet, všetko som fotil, kúpil som si tričko „I love New York“ a odvtedy, počas pár rokov, sa to dosť zmenilo. Fotiek ubudlo, oblečenia tiež, pribudlo viac vidieka, prírody a punkáčiny.

Jurky a Klochy v iranskej pusti

Prečo Ázia, čo vás ťahalo vydať sa na východ?

Neviem či to viem presne pomenovať, slová mi na toto prídu nedostatočné. Ale niečo tam bolo, niečo v diaľke nás priťahovalo. Ale aj teraz mi príde Ázia ako asi najrozmanitejší kontinent rozličných kultúr a svetov. Krajina vedľa krajiny a niečo úplne iné. A samozrejme aj to, čo sme veľakrát počuli a čítali. Viac úsmevov, menej stresu, iné ponímanie času…

Celý život v 40-litrovom batohu

 Ako ste riešili samotnú cestu, mali ste nejaký plán čo chcete prejsť?

Náš plán bol hlavne vyraziť. 😀 Keď sa už raz odhodláme a spravíme prvý krok, ostatné sa vyrieši. A jediná taká plánovejšia bola asi India, stopovať naprieč indickým subkontinentom bol náš sen. Inak sme si dopredu nevybavovali ani žiadne víza, všetko sme riešili po ceste. Iránske víza v Istanbule, indické v Ankare a rovnako v Ankare, ale neúspešne víza pakistanské. Nie vždy nám všetko vyšlo. Cestovné poistenie sme si však vybavili ešte na Slovensku a rovnako aj najzákladnejšie očkovania. Inak sme rodine povedali, že sa možno vrátime po 4-och mesiacoch alebo po pol roku, aj keď sme dúfali, že to bude asi dlhšie. Počas cesty sme boli už aj v takej nálade, že by sme pokračovali smer na východ donekonečna a ešte ďalej, ale život nám to zariadil tak, že sme sa z Juhovýchodnej Ázie trošku nečakane vrátili, aspoň teda ja hlavne kvôli rodinným záležitostiam.

 Koľko krajín ste prešli?

Prešli sme 13 krajín, čo nie je za takú dobu veľa, ale stále nám to príde, že nám to vyhovuje ešte pomalšie, preniknúť a nasať atmosféru miesta o kúsok viac. Na druhej strane, ak našu cestu vnímame bez vymyslených hraníc len ako jedno dlhé dobrodružstvo odniekiaľ zo stredu najmenšieho svetadielu na východ toho najväčšieho, tak sa nám to v myšlienkach pekne zlieva dokopy a dáva to zmysel. Ten všetok prach, nekonečné lúče slnka, obrovské úsmevy ľudí a cesta, ktorej nevidíme koniec, iba lákavý horizont nepoznaného.

10 mesiacov na ceste

Na instagrame som vašu cestu podrobne sledoval, ako to bolo s pripojením na internet?

Tak to sa dozvedám až teraz. ☺ O Instagram sa stará hlavne Jurky a s internetom to bola veru sranda. Napríklad v Indii nám daroval jeden majiteľ malej reštiky svoju simkartu, kde mal neobmedzený internet a tak sme mali vystarané. Asi ťažšie na tom bolo dobíjať mobil. Malo to aj dobré pokrytie a tak raz priamo pri stopovaní vzadu na otvorenej vlečke niekde na úplnom vidieku sme spravili živý vstup. 😀 Náš vôbec prvý. Ale koľkokrát má lákalo sa zo všetkého vypnúť a cestovať čisto offline, ale ešte dávnejšie sme si povedali, že to skúsime, spísali sme si pre a proti a nakoniec nás to zlákalo. Vďaka zdieľaniu fotiek a príbehov na internete sme sa skontaktovali so super ľuďmi. Inak sú dnes často už aj tie najchudobnejšie ázijské časti zaplnené smartphonmi a je to cítiť. Ešte nie tak dávno, keď bol internet väčším problémom, miestni ľudia aj viac vyzvedali (čo sme počuli príbehy od starších cestovateľov), no dnes si už môžu veľa vecí vygoogliť. A určite to bolo aj väčšie dobrodružstvo cestovať a hľadať informácie od ľudí. Preto nie som veľkým zástancom všemožných cestovateľských aplikácií, ktoré to všetko uľahčujú, to uznávam, ale práve o to ide. No a teraz sme sa z internetu riadne odmlčali ako sme sa vrátili z Ázie, ale pravdepodobne sa čoskoro online navrátime.

Bombový stop v Indii

Koľko vás celá cesta stála a ako ste si počas cesty riešili nocľah?

Dokopy asi 3 až 4 tisíc eur na jedného. Zobrali sme si so sebou stan, čiže veľká časť bola kempovanie kade tade, či už v divočine, v mestách alebo na plážach. Ďalej cez Couchsurfing, to je tá stránka, kde môžete kontaktovať domácich a ak vás akceptujú tak môžete u nich prespať zadara. Ale neberme to len ako ušetrenie alebo ako hotel zadarmo. Môže sa to zneužívať napríklad tak, že ak vás niekto akceptuje, prídete k nemu, zhodíte si batoh a vyparíte sa niekam do mesta sami. Nie je to o tom, že nocovanie je zadara, ale že budete aj nejaký ten čas zdieľať s domácimi, oni sú väčšinou na vás zvedaví, radi s vami niekam pôjdu alebo si môžete navariť a opiť sa spolu. Potom sme nocovali aj tak, že sme niekoľkokrát dobrovoľničili a vtedy vám väčšinou poskytnú stravu a ubytko výmenou za prácu. Alebo sme spali na vlakovej stanici na zemi vedľa ďalších niekoľkých desiatok Indov, alebo počas stopu v noci v kabínke kamióna, alebo v reštike, na streche, v chráme a tak všemožne. A pár nocí sme si aj zaplatili v lacnejších ubytovniach alebo cez airbnb.

Nečakaný sirotčinec cez indický couchsurfing

 Ako ľudia v Ázii reagovali na stopovanie?

Rôzne, Turecko je raj stopárov a hneď vo vedľajšom Iráne to takmer nepoznajú. Tam je to dosť o výdrži pretože stojíte na ceste, začnete mávať a zrazu vám zastaví 5 áut za sebou. Naučenou frázou sme sa im snažili vysvetliť, že sa presúvame stopom a teda za jazdu neplatíme, ale u nich fungujú také akoby súkromné taxíky, ktoré sa ťažko rozpoznajú. Popri bežných taxíkoch ako taxi zastavujú aj normálne autá, ktorých vodiči si privyrábajú ako taxikári ala second job. No a keďže navyše nevedia, že existuje stopovanie tak odídu. V Indii to tiež moc nepoznajú, tam majú len takzvané lifty na krátke vzdialenosti, kde sem tam niekoho zoberú medzi sebou. Ale keď videli nás s batohmi tak nám zastavili veľmi často a chceli nám pomôcť, aj keď nevedeli čo je stopovanie. Avšak sa to často aj lepšie vysvetlí vďaka rozšírenejšej angličtine. Potom sú celkom prekvapení, keď nás počujú rozprávať, že sme si takýto život sami vybrali, že cestujeme nízkonákladovo, často v špine, len so stanom. Nepoznajú moc investovanie času do vlastného dobrodružstva. Ale oproti striktnej Európe je Ázia na stopovanie úžasná. Zoberú vás na všelijaký spôsob, nemajú žiadne zákazy alebo je im to jedno. Či na streche, na vlečke, v traktore alebo aj viacerých naraz.

Iránsky vidiek

 Vaša konečná destinácia mala byť India, bol za vašou cestou aj hlbší – spirituálny rozmer?

Veru áno. Síce verím, že spirituálnejšie sa dá začať vnímať svet aj v preplnenom veľkomeste, že na mieste až tak nezáleží, ale India nás lákala aj týmto rozmerom. Spirituálnejšiu a čistejšiu cestu sme najprv očakávali už od Iránu, keďže je tam predsa takmer všetko zakázané, ale boli sme trošku prekvapení a nevedeli sme povedať nie na všemožné zakázané dobroty, ktoré nám ponúkali. No a tak to začalo až v Indii, prestali sme brať všemožné drogy včetne alkoholu, tabaku, prešli sme na vegánsku stravu, začali sme meditovať, čítali sme si podobné knížky a naše zmysly sa začali trošku meniť. A vydržalo nám to pekných pár mesiacov a asi prvýkrát v živote som bol opitý z toľkej triezvosti. 😀

Zažili ste nejaké uvedomenie, o ktoré by ste sa radi podelili?

Možno aj toto nám dalo myšlienku zastaviť sa, zastaviť sa naozaj, pozrieť sa na vlastné dlane, rozhliadnuť sa naokolo, uvedomiť si, že žijeme, že sme tu, a to v tom najdôležitejšom, v prítomnosti. To je to jediné čo máme. Koľkokrát žijem buď v minulosti alebo budúcnosti. Buď spomínam alebo sa už teším a neviem sa dočkať ako dorazím tam a tam a ako mi bude potom dobre. Ale pritom mi uniká prítomnosť a to aj vtedy, keď je to jeden z tých momentov, na ktoré som sa najviac tešil. Tých uvedomení je asi viac, ale to môžeme prebrať niekde spolu pri pive alebo na čaji ak sa stretneme aj naživo. ☺

Varanasi na brehu posvätnej Gangy

 Čo vás na celej ceste najviac prekvapilo? Stalo sa vám, že ste si povedali “Čožééé, to čo je?

Napríklad si teraz spomeniem ako sme jeden neurčitý deň stopovali, išli sme stále ďalej a ďalej a tak prišla tma a auto nás vysadilo v nejakej neznámej dedine niekde na juhu Indie. Sem tam sa pýtame ľudí, kde by sme si mohli postaviť stan aby nás neprekvapili nejaké hady alebo miestne pumy, keďže sa nevyznáme a tak sme uvideli niečo ako miestnu lekáreň a povedali sme si, že tento ujo by mohol vedieť niečo anglicky. Zapozeral sa na nás a po chvíľke povedal, že môžeme ísť na horné poschodie, kde je veľká prázdna miestnosť, kde nás môže na noc zamknúť a tak budeme v bezpečí. Išli sme to okuknúť, bol tam oltárik, pekný nápis „Help ever, hurt never“ a tak sme sa tam zložili do spacákov. Ráno sme sa dozvedeli, že táto miestnosť bola niečo ako súčasť hinduistického chrámu, ktorý bol z druhej strany pod nami a ako sme odchádzali, chceli sme sa ujovi poďakovať. On nás však predbehol a povedal „Ďakujem, že ste prišli, ďakujem, že ste mi dali príležitosť pomôcť“. Po celom tele mi prebehli zimomriavky a v šoku sme išli pekne ďalej.

Cítili ste sa niekedy ohrození, v nebezpečenstve? Lebo pokiaľ viem, išli ste cez niekoľko “bombových” krajín. 

Tie mediálne bombové krajiny ako napríklad Turecko bolo pre nás úplne super, strávili sme tam zhruba 50 dní, stopovali sme aj vo východnejšej oblasti a všetko bez konfliktov. Rovnako aj Irán, pred ktorým má ešte stále veľa ľudí určitý odstup, kde už dávno nie sú žiadne vojny a Peržania sú jeden z najpohostinnejších národov, čiže prvé mesiace na Blízkom východe boli čo sa ľudí týka super. Ale dosť som sa bál, keď sme pár nocí kempovali v Hampi na jednom kopčeku v Indii a kde nám pred našou poslednou nocou náhodne povedali dvaja ľudia, že tam sa kempovať nemôže lebo sa tam sem tam prechádzajú pumy alebo tigre, už si nepamätám presne. Túto noc som veľa nenaspal. A inak ako povedal jeden z mojich obľúbených cestovateľských prezentujúcich: Je štatisticky väčšia šanca, že sa vám niečo stane v aute cestou domov ako, že vás smrteľne uštipne jedovatý had niekde v ázijskej džungli. Aj keď určitý pozor si asi treba dávať, paranoje nepomôžu. Každý proste len prijíma určité každodenné riziko, ktoré potom väčšinou už ani nevníma.

Na výlete s kamoškami v Iráne

 Obaja máte blízky vzťah k prírode a snažíte sa cestovať ekologicky, AKO?

Počas ciest a rôznych dokumentov sme už čo to videli a tak sa čoraz viac snažíme správať k prírode ohľaduplnejšie. Uvedomujeme si ako znečisťujeme našu zázračnú planétu. Ona nás síce prežije, ale my spolu s úžasnou faunou a flórou obrovsky trpíme, aj keď si to možno neuvedomujeme a tie dopady sú čoraz silnejšie a rýchlejšie. Veľa druhov vďaka tomu už vyhynulo. Dá sa to inak či už doma alebo na cestách o čom sme sa aj sami presvedčili. No ale tentokrát skôr poviem AKO ako PREČO… Napríklad si takmer nekupujeme balenú vodu ani v ázijských krajinách, zaobstarali sme si filtračnú fľašu, do ktorej môžete nabrať vodu aj zo špinavej kaluže a priamo bez čakania cez vstavaný filter vypiť. Takáto sranda mi s jedným filtrom vydržala celú cestu. A možno pre niekoho ako aj ďalšia motivácia okrem zdravia môže byť, že vlastne na tom aj dobre ušetríte. Ako veľká pohodlnosť a veľmi zlá vec mi prídu plastové slamky, ktoré dávajú všade, dokonca často aj do čerstvých kokosov kade tade naprieč krajinami a niekedy v zabudnutí ani nestihneme povedať bez slamky prosím. Naprieč plážami viacerých kontinentov sme videli už tisícky naplavených slamiek ako odpad, ktoré si cestujú hore dole naprieč oceánmi. A ktoré omylom slúžia ako potrava pre mnohé živočíchy.

Zasnežené hory Kaukazu v Gruzínsku

Veľmi významná je pre nás za posledné roky aj vegetariánska a vegánska strava, či už z pohľadu súcitu voči zvieratám, kedy je to navyše dnes už veľmi dostupné a tak sa na hlavne krutých veľkochovoch nemusíme vôbec podieľať alebo aj z pohľadu ekologického, kde je agropriemysel podľa viacerých zdrojov najväčším znečisťovateľom planéty. Keď už nie úplne vynechať, aspoň skúsiť výrazne obmedziť každodennú konzumáciu zvierat a živočíšnych výrobkov. Ekologickejšie mi príde aj konzumovanie lokálnych potravín, či už v danej krajine alebo u nás na Slovensku. Nepáči sa nám využívanie zvierat ako napríklad delfínov alebo slonov pre show a exotické jazdy, kde tie zvieratá obrovsky trpia a tak to nechceme podporovať kúpou lístka. Alebo sa snažiť vyhýbať palmovému oleju, alebo si nekupovať kožené výrobky či už oblečenie alebo rôzne suveníry, uprednostniť inú dopravu pred leteckou, menej drogérie, nebrať plastové sáčky na potraviny, celkovo nakupovať menej vecí, ktoré sa následne nevyužívajú a tak ďalej. Je toho dosť ako môžeme začať od seba už dnes. A to o veľa veciach ešte ani neviem. Takže kľudne napíšte do komentárov.

 Na záver, čo by ste odkázali našim fanúšikom, ktorí zvažujú opustiť systém práve takýmto spôsobom?

Ak vás to láka podobne tak moc nerozmýšľajte, stanovte si napríklad určitý dátum a vyrazte. A nečakajte na parťáka, my dvaja sme sa našli, že si suprovo sadneme aj dlhodobo a vieme, že je problém nájsť vôbec niekoho, ale choďte aj sami. Ak ste za to, že šťastie je skutočné, len keď je zdieľané tak sa nebojte toho, že budete stále sami. Väčšina cestovateľov „samotárov“ sa na cestách grupuje a určité úseky sa pridávajú jeden k druhému. A človek sám kráčajúc sa skôr niekde prihovorí alebo sa skôr niekto prihovorí jemu. Nenechajte si ujsť príležitosť dobrodružstva. Nenechajte si ujsť tú krásu. Dnes už môžete vidieť, že sa dá cestovať po celej planéte celkom jednoducho, každý po svojom a nemyslím si, že je to otázka peňazí. Ak aj niečo potrebujete tak si viete rýchlo našetriť. Proste nepočúvajte ľudí, že sa niečo nedá a choďte si za svojimi snami, robte chyby, učte sa a užite si to.

Ďakujem Peťo za rozhovor a držíme vám palce pri ďalších dobrodrúžstvach. 

Ak vás zaujíma viac o Peťovich a Kubovich cestách navštívte ich blog:
www.nntt.sk
alebo ich sledujte na facebooku a instragrame.

———————————————————————————————————————————————–

Na záver Pol roka stopom vo videu:

 „Koľkokrát žijem buď v minulosti alebo budúcnosti. Buď spomínam alebo sa už teším a neviem sa dočkať ako dorazím tam a tam a ako mi bude potom dobre. Ale pritom mi uniká prítomnosť a to aj vtedy, keď je to jeden z tých momentov, na ktoré som sa najviac tešil. Nenechajte si ujsť príležitosť dobrodružstva. Nenechajte si ujsť tú krásu. Dnes už môžete vidieť, že sa dá cestovať po celej planéte celkom jednoducho, každý po svojom a nemyslím si, že je to otázka peňazí.“

Nádherna gruzínska babička

Ak sa ti článok páči, zdieľaj ho na sociálnych sieťach so svojimi priateľmi,
pomôžeš nám tak budovať stále lepší obsah. Ďakujeme!

3768 KOMENTÁRE

 1. I just want to say I’m newbie to blogging and honestly liked your web site. Probably I’m going to bookmark your blog . You actually come with awesome articles and reviews. Bless you for sharing your blog site.

 2. Please let me know if you’re looking for a author for your blog. You have some really good posts and I feel I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write some content for your blog in exchange for a link back to mine. Please shoot me an email if interested. Cheers!

 3. My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the costs. But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on several websites for about a year and am nervous about switching to another platform. I have heard good things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress content into it? Any help would be greatly appreciated!

 4. Woah! I’m really loving the template/theme of this blog. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very difficult to get that „perfect balance“ between usability and visual appearance. I must say you’ve done a fantastic job with this. In addition, the blog loads very fast for me on Firefox. Exceptional Blog!

 5. Hey there! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I’m getting fed up of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at options for another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.

 6. This design is spectacular! You definitely know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Great job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 7. Hi fantastic website! Does running a blog such as this require a lot of work? I have very little understanding of computer programming but I had been hoping to start my own blog soon. Anyway, should you have any recommendations or tips for new blog owners please share. I know this is off subject nevertheless I just wanted to ask. Cheers!

 8. With havin so much written content do you ever run into any problems of plagorism or copyright infringement? My site has a lot of unique content I’ve either written myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the internet without my agreement. Do you know any solutions to help prevent content from being stolen? I’d really appreciate it.

 9. Hey I am so glad I found your website, I really found you by error, while I was researching on Bing for something else, Regardless I am here now and would just like to say cheers for a remarkable post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read through it all at the moment but I have bookmarked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the fantastic work.

 10. Wonderful website you have here but I was curious if you knew of any forums that cover the same topics discussed in this article? I’d really like to be a part of community where I can get feedback from other experienced individuals that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know. Appreciate it!

 11. Hello, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam responses? If so how do you protect against it, any plugin or anything you can recommend? I get so much lately it’s driving me crazy so any support is very much appreciated.

 12. Hey there! I know this is kinda off topic however I’d figured I’d ask. Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog post or vice-versa? My website covers a lot of the same subjects as yours and I feel we could greatly benefit from each other. If you happen to be interested feel free to send me an email. I look forward to hearing from you! Wonderful blog by the way!

 13. Hi! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good success. If you know of any please share. Cheers!

 14. Hey excellent website! Does running a blog similar to this require a massive amount work? I have very little knowledge of computer programming however I was hoping to start my own blog soon. Anyways, should you have any recommendations or techniques for new blog owners please share. I know this is off topic however I simply needed to ask. Cheers!

 15. Hello there! I know this is kinda off topic but I’d figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest authoring a blog post or vice-versa? My blog addresses a lot of the same topics as yours and I feel we could greatly benefit from each other. If you happen to be interested feel free to send me an e-mail. I look forward to hearing from you! Superb blog by the way!

 16. Good day! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website? I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at options for another platform. I would be great if you could point me in the direction of a good platform.

 17. Good day! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good success. If you know of any please share. Appreciate it!

 18. Thank you for sharing superb informations. Your website is so cool. I’m impressed by the details that you¡¦ve on this blog. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles. You, my friend, ROCK! I found simply the info I already searched everywhere and simply could not come across. What a perfect web site.

 19. Couldnґt be written any kind of far better. Reading this post reminds me of my old room mate! He always kept talking about this. I can forward that article to him. Extremely sure he definitely will possess a excellent read. Thanks for sharing!

 20. Hey there would you mind letting me know which webhost you’re working with? I’ve loaded your blog in 3 different browsers and I must say this blog loads a lot faster then most. Can you suggest a good internet hosting provider at a honest price? Thank you, I appreciate it!

 21. Howdy! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I genuinely enjoy reading through your posts. Can you recommend any other blogs/websites/forums that cover the same subjects? Thanks a ton!

 22. You actually make it seem so easy with your presentation however I to find this topic to be actually one thing which I think I would never understand. It seems too complex and very broad for me. I’m looking forward in your subsequent put up, I¡¦ll attempt to get the dangle of it!

 23. Hi this is kind of of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding skills so I wanted to get guidance from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!

 24. Hi! I understand this is kind of off-topic however I had to ask. Does building a well-established website such as yours require a massive amount work? I am brand new to running a blog however I do write in my journal on a daily basis. I’d like to start a blog so I will be able to share my own experience and thoughts online. Please let me know if you have any kind of ideas or tips for brand new aspiring blog owners. Thankyou!

 25. Hi there just wanted to give you a quick heads up. The text in your content seem to be running off the screen in Safari. I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with web browser compatibility but I thought I’d post to let you know. The style and design look great though! Hope you get the problem fixed soon. Thanks

 26. Fantastic blog you have here but I was curious if you knew of any community forums that cover the same topics discussed in this article? I’d really love to be a part of group where I can get responses from other knowledgeable people that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Kudos!

 27. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d definitely donate to this outstanding blog! I suppose for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to new updates and will talk about this website with my Facebook group. Talk soon!

 28. Hi there this is kind of of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding experience so I wanted to get guidance from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!

 29. Hello, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, wonderful blog!

 30. Hey would you mind letting me know which hosting company you’re working with? I’ve loaded your blog in 3 different browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you recommend a good internet hosting provider at a fair price? Thank you, I appreciate it!

 31. I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz respond as I’m looking to design my own blog and would like to find out where u got this from. thanks a lot

 32. My developer is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on a variety of websites for about a year and am nervous about switching to another platform. I have heard good things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress posts into it? Any kind of help would be greatly appreciated!

 33. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something informative to read?

 34. Hey there! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My website looks weird when viewing from my apple iphone. I’m trying to find a template or plugin that might be able to resolve this problem. If you have any suggestions, please share. Thank you!

 35. Whats up this is kind of of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding experience so I wanted to get guidance from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

 36. Please let me know if you’re looking for a writer for your blog. You have some really good articles and I believe I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d love to write some material for your blog in exchange for a link back to mine. Please blast me an email if interested. Thank you!

 37. Have you ever thought about writing an ebook or guest authoring on other sites? I have a blog centered on the same topics you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my readers would appreciate your work. If you are even remotely interested, feel free to send me an email.

 38. Does your website have a contact page? I’m having trouble locating it but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got some suggestions for your blog you might be interested in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it improve over time.

 39. Awesome blog! Do you have any tips for aspiring writers? I’m hoping to start my own website soon but I’m a little lost on everything. Would you suggest starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m completely overwhelmed .. Any ideas? Appreciate it!

 40. Do you mind if I quote a few of your posts as long as I provide credit and sources back to your webpage? My blog site is in the exact same niche as yours and my visitors would genuinely benefit from a lot of the information you provide here. Please let me know if this okay with you. Appreciate it!

 41. With havin so much content do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My blog has a lot of exclusive content I’ve either written myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the web without my authorization. Do you know any solutions to help stop content from being ripped off? I’d definitely appreciate it.

 42. Hi would you mind sharing which blog platform you’re working with? I’m planning to start my own blog in the near future but I’m having a tough time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m looking for something unique. P.S My apologies for being off-topic but I had to ask!

 43. Hey, I think your website might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Firefox, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, very good blog!

 44. I as well as my friends came following the good tactics found on the blog and so all of the sudden I had a horrible suspicion I never expressed respect to the web blog owner for those techniques. All the men came for that reason glad to read through them and now have absolutely been using those things. Thanks for turning out to be so helpful and then for choosing this kind of high-quality subject areas millions of individuals are really desirous to understand about. My sincere apologies for not expressing appreciation to you earlier.

 45. This design is spectacular! You certainly know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 46. Yesterday, while I was at work, my cousin stole my apple ipad and tested to see if it can survive a 40 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

 47. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something informative to read?

 48. Hello! Do you know if they make any plugins to assist with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good success. If you know of any please share. Kudos!

 49. Hello there! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My blog looks weird when browsing from my apple iphone. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to resolve this problem. If you have any recommendations, please share. Thank you!

 50. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something enlightening to read?

 51. Thank you, I have just been searching for information about this topic for ages and yours is the greatest I’ve found out till now. But, what in regards to the conclusion? Are you certain concerning the supply?

 52. I cling on to listening to the reports talk about getting boundless online grant applications so I have been looking around for the most excellent site to get one. Could you tell me please, where could i acquire some?

 53. Emery EPS is a Search Engine Optimization company that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in Coasta Rica, New York, Los Angeles, Portland, Sacramento, Phoenix, Las Vegas, Denver, Houston, California and many other local areas. Find more at https://www.emeryeps.com.

 54. You could definitely see your expertise within the work you write. The arena hopes for more passionate writers such as you who aren’t afraid to mention how they believe. Always follow your heart. „There are only two industries that refer to their customers as users.“ by Edward Tufte.

 55. MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks, Large Touch Screen Displays , Monitors, Digital Signages and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks, Touch Screen Monitors and Digital Signage. Visit MetroClick at http://www.metroclick.com/ or , 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888

 56. Hiya, I’m really glad I have found this information. Today bloggers publish only about gossips and net and this is really frustrating. A good blog with interesting content, that is what I need. Thanks for keeping this site, I will be visiting it. Do you do newsletters? Can’t find it.

 57. Wonderful paintings! This is the type of info that are meant to be shared across the net. Shame on the seek engines for now not positioning this submit upper! Come on over and seek advice from my website . Thank you =)

 58. Hi there! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I genuinely enjoy reading your blog posts. Can you suggest any other blogs/websites/forums that deal with the same topics? Appreciate it!

 59. I’m really enjoying the design and layout of your blog. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme? Excellent work!

 60. It’s in point of fact a nice and useful piece of information. I’m satisfied that you shared this useful information with us. Please keep us up to date like this. Thank you for sharing.

 61. Important : Not Being GDPR Compliant Can Shut Your Business Down
  Every Website Needs To Be GDPR Compliant Now!

  If you haven’t been busy hiding under a rock in some mountain you’ve already heard about GDPR.
  GDPR (General Data Protection Regulation) is a new law passed by EU (European Union) that mandates every website to follow some requirements.

  The fine for violating these requirements is as high as $20 million. It’s that crazy! Yeah!
  Not only that, you might even be barred from serving any customer from EU ever again.

  Become Compliant Faster & Easier With This ==> https://jvz7.com/c/1014397/299907

 62. I have been surfing online more than 3 hours as of late, but I by no means discovered any fascinating article like yours. It is pretty worth enough for me. Personally, if all website owners and bloggers made just right content as you probably did, the web shall be a lot more useful than ever before. „When you are content to be simply yourself and don’t compare or compete, everybody will respect you.“ by Lao Tzu.

 63. Excellent read, I just passed this onto a colleague who was doing some research on that. And he just bought me lunch as I found it for him smile Thus let me rephrase that: Thank you for lunch! „He who walks in another’s tracks leaves no footprints.“ by Joan Brannon.

 64. Simply desire to say your article is as surprising. The clarity in your post is just great and i can assume you’re an expert on this subject. Fine with your permission let me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the rewarding work.

 65. I really like your writing style, good info, thank you for putting up :D. „In university they don’t tell you that the greater part of the law is learning to tolerate fools.“ by Doris Lessing.

 66. Hello, Neat post. There’s a problem with your web site in internet explorer, may check this… IE still is the market leader and a good component to folks will omit your wonderful writing because of this problem.

 67. Unquestionably believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the web the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they just don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 68. My spouse and I absolutely love your blog and find most of your post’s to be exactly I’m looking for. Would you offer guest writers to write content for you personally? I wouldn’t mind composing a post or elaborating on many of the subjects you write about here. Again, awesome blog!

 69. This design is incredible! You obviously know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Wonderful job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 70. I keep listening to the news lecture about receiving boundless online grant applications so I have been looking around for the most excellent site to get one. Could you advise me please, where could i find some?

 71. I actually wanted to make a brief message to be able to say thanks to you for all of the stunning guidelines you are giving on this website. My extensive internet research has at the end been recognized with reputable know-how to write about with my visitors. I would assert that most of us readers are undeniably lucky to be in a magnificent network with so many lovely people with beneficial secrets. I feel very privileged to have discovered the web pages and look forward to really more enjoyable moments reading here. Thanks a lot once again for a lot of things.

 72. Whats up very nice blog!! Man .. Excellent .. Superb .. I will bookmark your blog and take the feeds also¡KI’m glad to seek out so many helpful information here within the put up, we need develop extra strategies in this regard, thanks for sharing. . . . . .

 73. I was just searching for this information for a while. After six hours of continuous Googleing, finally I got it in your website. I wonder what is the lack of Google strategy that don’t rank this kind of informative websites in top of the list. Generally the top web sites are full of garbage.

 74. of course like your web-site however you have to test the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling issues and I to find it very bothersome to inform the truth on the other hand I’ll definitely come again again.

 75. Somebody necessarily assist to make seriously articles I might state. This is the first time I frequented your web page and so far? I amazed with the analysis you made to create this actual submit amazing. Magnificent job!

 76. Hello, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam responses? If so how do you stop it, any plugin or anything you can suggest? I get so much lately it’s driving me mad so any help is very much appreciated.

 77. This design is wicked! You obviously know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Great job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 78. First of all I want to say fantastic blog! I had a quick question that I’d like to ask if you don’t mind. I was interested to find out how you center yourself and clear your mind prior to writing. I have had a tough time clearing my mind in getting my ideas out. I do take pleasure in writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are generally wasted just trying to figure out how to begin. Any ideas or tips? Many thanks!

 79. Hey! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months of hard work due to no back up. Do you have any solutions to stop hackers?

 80. Greetings I am so thrilled I found your web site, I really found you by error, while I was looking on Google for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say thanks for a tremendous post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all at the moment but I have bookmarked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the fantastic job.

 81. Hello just wanted to give you a quick heads up. The text in your article seem to be running off the screen in Internet explorer. I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with web browser compatibility but I figured I’d post to let you know. The style and design look great though! Hope you get the issue solved soon. Kudos

 82. Please let me know if you’re looking for a article writer for your blog. You have some really great articles and I believe I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d love to write some content for your blog in exchange for a link back to mine. Please send me an email if interested. Regards!

 83. I don’t know if it’s just me or if perhaps everybody else experiencing issues with your site. It appears as if some of the written text within your content are running off the screen. Can someone else please provide feedback and let me know if this is happening to them as well? This may be a issue with my internet browser because I’ve had this happen before. Kudos

 84. Hey there are using WordPress for your site platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you require any coding knowledge to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!

 85. What i don’t realize is in fact how you are now not actually much more smartly-appreciated than you might be now. You’re so intelligent. You realize thus significantly in relation to this topic, made me for my part consider it from numerous various angles. Its like men and women are not interested unless it is one thing to do with Lady gaga! Your individual stuffs great. At all times take care of it up!

 86. I think this is among the most vital information for me. And i’m glad reading your article. But wanna remark on few general things, The website style is wonderful, the articles is really excellent : D. Good job, cheers

 87. A person necessarily help to make significantly posts I might state. This is the very first time I frequented your website page and so far? I amazed with the analysis you made to create this actual put up amazing. Magnificent process!

 88. A person necessarily help to make severely posts I would state. This is the first time I frequented your website page and thus far? I surprised with the analysis you made to make this particular put up incredible. Wonderful task!

 89. I’ve recently started a site, the information you provide on this site has helped me greatly. Thanks for all of your time & work. „So full of artless jealousy is guilt, It spills itself in fearing to be spilt.“ by William Shakespeare.

 90. Thanks for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do some research about this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more clear from this post. I am very glad to see such wonderful info being shared freely out there.

 91. Magnificent beat ! I would like to apprentice while you amend your website, how could i subscribe for a blog site? The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

 92. I have recently started a web site, the info you offer on this web site has helped me greatly. Thanks for all of your time & work. „The man who fights for his fellow-man is a better man than the one who fights for himself.“ by Clarence Darrow.

 93. Definitely believe that which you stated. Your favorite reason seemed to be on the internet the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people think about worries that they just do not know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 94. Great work! This is the type of information that are meant to be shared across the internet. Disgrace on Google for no longer positioning this submit higher! Come on over and consult with my web site . Thank you =)

 95. You are my intake, I possess few blogs and very sporadically run out from brand :). „He who controls the past commands the future. He who commands the future conquers the past.“ by George Orwell.

 96. I really wanted to write down a brief word to thank you for all the precious information you are writing on this website. My prolonged internet investigation has at the end been compensated with reasonable suggestions to write about with my guests. I ‘d state that that we readers are unequivocally blessed to be in a very good community with so many special people with beneficial tips. I feel very lucky to have encountered the website page and look forward to really more brilliant times reading here. Thank you again for everything.

 97. I was just looking for this information for a while. After six hours of continuous Googleing, finally I got it in your site. I wonder what’s the lack of Google strategy that don’t rank this kind of informative web sites in top of the list. Generally the top sites are full of garbage.

 98. I’m also commenting to let you understand what a excellent discovery my cousin’s princess undergone viewing your webblog. She came to understand some details, which include how it is like to have an incredible helping mood to make others completely gain knowledge of several advanced subject matter. You really exceeded our desires. I appreciate you for presenting those effective, healthy, revealing and also fun tips on that topic to Sandra.

 99. Hi, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam responses? If so how do you prevent it, any plugin or anything you can advise? I get so much lately it’s driving me mad so any support is very much appreciated.

 100. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz reply as I’m looking to create my own blog and would like to find out where u got this from. kudos

 101. Hey! I know this is kinda off topic however , I’d figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog post or vice-versa? My website addresses a lot of the same subjects as yours and I think we could greatly benefit from each other. If you are interested feel free to shoot me an e-mail. I look forward to hearing from you! Superb blog by the way!

 102. Appreciating the time and effort you put into your website and in depth information you offer. It’s nice to come across a blog every once in a while that isn’t the same outdated rehashed information. Fantastic read! I’ve bookmarked your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

 103. This design is wicked! You certainly know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Wonderful job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 104. Appreciating the dedication you put into your blog and in depth information you offer. It’s nice to come across a blog every once in a while that isn’t the same unwanted rehashed material. Great read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 105. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is needed to get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet savvy so I’m not 100% sure. Any recommendations or advice would be greatly appreciated. Thank you

 106. Howdy! I know this is kinda off topic however , I’d figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog post or vice-versa? My site addresses a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you happen to be interested feel free to send me an email. I look forward to hearing from you! Wonderful blog by the way!

 107. Hey there! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I truly enjoy reading through your articles. Can you suggest any other blogs/websites/forums that deal with the same subjects? Thanks for your time!

 108. Great website you have here but I was curious if you knew of any message boards that cover the same topics talked about in this article? I’d really love to be a part of online community where I can get suggestions from other experienced individuals that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Thanks!

 109. Hmm it appears like your website ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to everything. Do you have any helpful hints for rookie blog writers? I’d certainly appreciate it.

 110. Thanks for one’s marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you can be a great author.I will make certain to bookmark your blog and definitely will come back later in life. I want to encourage you to continue your great job, have a nice evening!

 111. Howdy I am so excited I found your webpage, I really found you by accident, while I was looking on Google for something else, Anyways I am here now and would just like to say thanks for a marvelous post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go through it all at the moment but I have book-marked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the superb job.

 112. Hi I am so excited I found your weblog, I really found you by accident, while I was searching on Bing for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say kudos for a marvelous post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read through it all at the minute but I have saved it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the superb work.

 113. Hi! Someone in my Myspace group shared this website with us so I came to take a look. I’m definitely loving the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers! Terrific blog and outstanding design.

 114. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored material stylish. nonetheless, you command get got an nervousness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.

 115. Hi there would you mind letting me know which web host you’re using? I’ve loaded your blog in 3 completely different internet browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you recommend a good hosting provider at a fair price? Thank you, I appreciate it!

 116. Greetings from Florida! I’m bored to tears at work so I decided to browse your blog on my iphone during lunch break. I really like the info you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m shocked at how fast your blog loaded on my mobile .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, amazing site!

 117. Does your site have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got some suggestions for your blog you might be interested in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it improve over time.

 118. Hello! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us useful information to work on. You have done a extraordinary job!

 119. I would like to thank you for the efforts you’ve put in writing this website. I am hoping the same high-grade site post from you in the upcoming also. In fact your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now. Really the blogging is spreading its wings rapidly. Your write up is a good example of it.

 120. I precisely wished to thank you so much all over again. I do not know the things that I would have tried in the absence of the type of secrets discussed by you directly on such a area. It seemed to be a troublesome concern in my circumstances, however , being able to view a skilled avenue you treated that made me to cry over joy. Now i’m grateful for this service and in addition pray you find out what a powerful job your are carrying out training some other people with the aid of your websites. I know that you’ve never encountered all of us.

 121. Hey there! I know this is kinda off topic however I’d figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog post or vice-versa? My site addresses a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you’re interested feel free to send me an e-mail. I look forward to hearing from you! Great blog by the way!

 122. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is required to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet savvy so I’m not 100% certain. Any recommendations or advice would be greatly appreciated. Thank you

 123. I do not know whether it’s just me or if perhaps everyone else experiencing problems with your website. It looks like some of the text within your posts are running off the screen. Can somebody else please comment and let me know if this is happening to them too? This could be a problem with my web browser because I’ve had this happen previously. Appreciate it

 124. Hey there! This post could not be written any better! Reading through this post reminds me of my old room mate! He always kept talking about this. I will forward this page to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

 125. Hey there! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I’m getting fed up of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at alternatives for another platform. I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.

 126. Today, while I was at work, my sister stole my iPad and tested to see if it can survive a thirty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views. I know this is totally off topic but I had to share it with someone!

 127. My partner and I absolutely love your blog and find almost all of your post’s to be exactly I’m looking for. can you offer guest writers to write content for you personally? I wouldn’t mind writing a post or elaborating on a few of the subjects you write concerning here. Again, awesome blog!

 128. This design is spectacular! You most certainly know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Great job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 129. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 130. My programmer is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the costs. But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on a variety of websites for about a year and am nervous about switching to another platform. I have heard great things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress posts into it? Any kind of help would be really appreciated!

 131. Hi outstanding blog! Does running a blog similar to this require a massive amount work? I’ve no expertise in coding however I had been hoping to start my own blog soon. Anyhow, if you have any suggestions or techniques for new blog owners please share. I understand this is off topic nevertheless I just wanted to ask. Thanks a lot!

 132. My brother suggested I might like this web site. He was totally right. This post actually made my day. You can not imagine just how much time I had spent for this info! Thanks!

 133. Whats Happening i am new to this, I stumbled upon this I’ve discovered It absolutely helpful and it has helped me out loads. I am hoping to give a contribution & aid different customers like its helped me. Great job.

 134. Today, I went to the beach with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.“ She placed the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!

 135. My spouse and i have been absolutely contented when Michael managed to complete his web research through your precious recommendations he discovered from your own web pages. It’s not at all simplistic to just find yourself giving out guides that many many people could have been making money from. We really see we have you to appreciate for this. The specific explanations you’ve made, the easy web site menu, the friendships you can give support to engender – it’s got mostly astounding, and it’s really leading our son in addition to the family imagine that the subject matter is interesting, which is highly mandatory. Thanks for the whole lot!

 136. Since 1998, Clean Services Northwest company has been offering window cleaning, window washers, window cleaners to companies, businesses and organizations in the greater Portland Metro Area, providing quality property maintenance services at a fair price. Clean Services Northwest specializes in window cleaning, pressure washing, carpet cleaning, and gutter cleaning. They also perform other specialized maintenance tasks, such as roof cleaning, vent cleaning, and construction cleanup. Our technicians will have your building or facility looking great, whether we have left the glass sparkling, the concrete brightened, the flooring spotless, or all of the above. Visit us at http://www.cleanservicesnorthwest.com/ or Clean Services Northwest, 8910 SE Fuller Rd, Happy Valley, OR 97086, USA

 137. IMSC SEO is a Singapore Search Engine Optimization or SEO company that provides SG SEO Services. Their proprietary SEO strategies derived from the Singapore SEO Experts help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in Singapore and around the world. Find more at http://imscseo.com/

 138. Thank you a lot for giving everyone a very superb opportunity to read in detail from here. It’s always so ideal plus full of a great time for me and my office peers to search the blog at the very least 3 times in one week to study the new things you have got. And of course, I am also actually impressed considering the fabulous points served by you. Certain 2 tips in this article are really the simplest we have had.

 139. Are you sick and tired of being bored? You’ll never have a dull moment if you visit http://camgirl.pw It’s by far the most exciting site on the internet. There, you’ll be able to talk to all kinds of hot babes. Don’t be surprised if everyone at work asks why you’re so happy. You don’t need to tell them that you visit this site each and every day. It’ll be your little secret.

 140. Hey! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website? I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at alternatives for another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.

 141. I wish to show appreciation to the writer just for rescuing me from such a scenario. After searching through the online world and obtaining ways which were not helpful, I figured my entire life was well over. Living minus the strategies to the difficulties you’ve solved through this website is a serious case, as well as the kind that would have badly damaged my entire career if I had not come across your web page. The training and kindness in touching all the details was precious. I don’t know what I would’ve done if I hadn’t come upon such a point like this. I can also at this moment look forward to my future. Thank you so much for this impressive and result oriented help. I will not think twice to endorse your blog to any individual who would need guidelines on this subject matter.

 142. Appreciating the dedication you put into your blog and in depth information you present. It’s awesome to come across a blog every once in a while that isn’t the same outdated rehashed material. Great read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 143. Howdy! Would you mind if I share your blog with my zynga group? There’s a lot of folks that I think would really appreciate your content. Please let me know. Many thanks

 144. obviously like your website however you need to check the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling issues and I in finding it very troublesome to tell the truth then again I will certainly come back again.

 145. I’m really enjoying the design and layout of your site. It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Superb work!

 146. I¡¦ve been exploring for a little for any high-quality articles or weblog posts in this kind of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this site. Studying this information So i am glad to convey that I’ve a very just right uncanny feeling I came upon just what I needed. I so much indisputably will make sure to do not omit this web site and provides it a glance regularly.

 147. 7yeo1A This particular blog is without a doubt entertaining additionally diverting. I have picked a lot of helpful advices out of this source. I ad love to go back over and over again. Thanks a bunch!

 148. CvDj9F This is really interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your great post. Also, I ave shared your site in my social networks!

 149. MichaelJemery.com is a site with many hypnosis downloads. Whether you are looking for free hypnosis downloads, self hypnosis download for mp3, video and any audio files, Michael Jemery has the downloads for you. You can download hypnosis from apps, audio, mp3 and even youtube !

 150. I do believe all of the ideas you’ve presented in your post. They are very convincing and can definitely work. Nonetheless, the posts are too quick for novices. May just you please extend them a bit from subsequent time? Thanks for the post.

 151. I in addition to my guys have already been reading through the excellent recommendations from the blog while all of the sudden came up with a terrible feeling I had not expressed respect to the web site owner for those secrets. All the boys are already absolutely thrilled to see them and have extremely been tapping into them. We appreciate you indeed being so accommodating and for opting for such wonderful information millions of individuals are really eager to be aware of. My very own sincere apologies for not expressing appreciation to earlier.

 152. Good ¡V I should definitely pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all tabs as well as related information ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, site theme . a tones way for your client to communicate. Excellent task..

 153. Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with some pics to drive the message home a bit, but other than that, this is wonderful blog. An excellent read. I will certainly be back.

 154. Unquestionably believe that which you stated. Your favorite reason seemed to be on the web the easiest thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked while people consider worries that they just do not know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 155. Great post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Very useful information specifically the last part 🙂 I care for such info much. I was looking for this particular information for a very long time. Thank you and good luck.

 156. Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with a few pics to drive the message home a bit, but other than that, this is fantastic blog. An excellent read. I will certainly be back.

 157. hello!,I really like your writing very much! share we be in contact extra approximately your post on AOL? I require an expert on this space to unravel my problem. Maybe that’s you! Having a look forward to see you.

 158. Simply want to say your article is as amazing. The clarity in your post is simply spectacular and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please continue the enjoyable work.

 159. My spouse and i have been now more than happy that Louis could deal with his analysis while using the ideas he received from your weblog. It’s not at all simplistic to just always be giving out things which many people could have been trying to sell. We really recognize we have the website owner to give thanks to for this. Most of the explanations you’ve made, the easy blog navigation, the relationships you can make it possible to instill – it’s got all awesome, and it is assisting our son in addition to us understand this content is thrilling, and that’s pretty essential. Thank you for all!

 160. Definitely believe that which you stated. Your favorite reason appeared to be on the web the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they plainly don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 161. Thank you for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do a little research about this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more from this post. I am very glad to see such fantastic information being shared freely out there.

 162. I simply needed to thank you so much all over again. I am not sure what I could possibly have sorted out without these information contributed by you about such field. It actually was an absolute scary difficulty in my opinion, but being able to view a well-written mode you resolved the issue took me to jump with gladness. I will be happier for the service and in addition wish you comprehend what a powerful job you’re carrying out training many people by way of your blog. Most likely you’ve never met all of us.

 163. I keep listening to the news bulletin talk about receiving boundless online grant applications so I have been looking around for the most excellent site to get one. Could you tell me please, where could i get some?

 164. Thanks for another excellent article. Where else could anyone get that type of info in such an ideal way of writing? I ave a presentation next week, and I am on the look for such information.

 165. It is the best time to make some plans for the future and it is time to be happy. I’ve read this post and if I could I desire to suggest you some interesting things or advice. Maybe you can write next articles referring to this article. I desire to read even more things about it!

 166. You actually make it appear so easy together with your presentation however I to find this topic to be really something that I think I might by no means understand. It seems too complex and very broad for me. I am having a look ahead to your subsequent publish, I¡¦ll attempt to get the grasp of it!

 167. I’ve been surfing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the net will be a lot more useful than ever before.

 168. of course like your web site however you have to take a look at the spelling on several of your posts. Several of them are rife with spelling issues and I find it very troublesome to tell the truth however I¡¦ll certainly come again again.

 169. obviously like your website however you need to test the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I to find it very bothersome to inform the reality nevertheless I will certainly come back again.

 170. Sick and tired of being bored? There’s nothing at all good to watch on TV these days. How many cat videos can you watch at YouTube? What you really want is some live adult entertainment. That’s what http://www.camgirl.pw is all about. It’s 24/7 excitement like you’ve never seen before. Check it out and tell a friend. Something this good needs to be shared.

 171. What i do not understood is in truth how you are now not actually much more neatly-favored than you may be now. You’re so intelligent. You know therefore considerably relating to this matter, produced me in my opinion consider it from numerous numerous angles. Its like women and men aren’t fascinated except it’s something to accomplish with Woman gaga! Your individual stuffs great. At all times take care of it up!

 172. I really want to inform you you that I am new to posting and very much admired your site. More than likely I am probably to bookmark your blog post . You truly have magnificent article materials. Get Pleasure From it for telling with us your own web webpage

 173. I am writing to make you be aware of what a outstanding discovery my cousin’s child found reading through your blog. She discovered a good number of issues, most notably what it is like to have a great coaching spirit to have many others really easily know precisely specified extremely tough subject areas. You undoubtedly exceeded my desires. Thank you for supplying such important, dependable, edifying and fun guidance on the topic to Jane.

 174. I am writing to let you be aware of what a outstanding discovery my daughter gained using your blog. She realized several things, which include how it is like to possess a great teaching spirit to get other individuals really easily fully understand specific multifaceted issues. You truly did more than our desires. I appreciate you for delivering those good, dependable, edifying and as well as cool thoughts on the topic to Kate.

 175. Heya here, just started to be receptive to your blog page through Search engine, and have found that it is pretty beneficial. I’ll truly appreciate should you decide retain this idea.

 176. Thanks for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do a little research about this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more clear from this post. I am very glad to see such excellent info being shared freely out there.

 177. Hi would you mind letting me know which web host you’re working with? I’ve loaded your blog in 3 completely different internet browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you recommend a good web hosting provider at a honest price? Thanks a lot, I appreciate it!

 178. I’m really enjoying the theme/design of your weblog. Do you ever run into any browser compatibility issues? A couple of my blog audience have complained about my site not working correctly in Explorer but looks great in Chrome. Do you have any ideas to help fix this problem?

 179. I like the helpful information you provide in your articles. I’ll bookmark your weblog and check again here regularly. I’m quite certain I’ll learn a lot of new stuff right here! Best of luck for the next!

 180. I am extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it is rare to see a nice blog like this one these days..

 181. Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with some pics to drive the message home a bit, but other than that, this is fantastic blog. A great read. I’ll definitely be back.

 182. Undeniably believe that which you said. Your favorite reason appeared to be on the web the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people consider worries that they just don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 183. Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pics to drive the message home a bit, but instead of that, this is excellent blog. An excellent read. I will definitely be back.

 184. I have recently started a blog, the info you provide on this website has helped me tremendously. Thanks for all of your time & work. „Everyone is responsible and no one is to blame.“ by Will Schutz.

 185. Howdy I am so thrilled I found your weblog, I really found you by accident, while I was researching on Askjeeve for something else, Anyhow I am here now and would just like to say many thanks for a tremendous post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read it all at the moment but I have saved it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the excellent job.

 186. Do you have a spam problem on this website; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; we have created some nice practices and we are looking to trade techniques with others, why not shoot me an email if interested.

 187. I absolutely love your blog and find most of your post’s to be just what I’m looking for. Would you offer guest writers to write content for yourself? I wouldn’t mind composing a post or elaborating on a number of the subjects you write about here. Again, awesome web site!

 188. Does your site have a contact page? I’m having trouble locating it but, I’d like to shoot you an email. I’ve got some suggestions for your blog you might be interested in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it improve over time.

 189. IaаАа’б‚Т€ТšаЂаŒаАа’б‚Т€ТžаБТžve been absent for some time, but now I remember why I used to love this weblog. Thank you, I will try and check back much more often. How regularly you update your internet web site?

 190. obviously like your web-site but you have to test the spelling on quite a few of your posts. Many of them are rife with spelling problems and I in finding it very bothersome to tell the truth then again I’ll definitely come again again.

 191. Thanks for sharing superb informations. Your site is so cool. I’m impressed by the details that you have on this web site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles. You, my friend, ROCK! I found just the information I already searched everywhere and just could not come across. What a perfect site.

 192. Thank you, I’ve recently been searching for information about this topic for a long time and yours is the best I have came upon so far. However, what concerning the conclusion? Are you positive in regards to the source?

 193. Fantastic beat ! I would like to apprentice while you amend your web site, how can i subscribe for a blog website? The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear idea

 194. This is very interesting, You are a very skilled blogger. I ave joined your rss feed and look forward to seeking more of your great post. Also, I have shared your site in my social networks!

 195. You can definitely see your expertise in the work you write. The arena hopes for more passionate writers like you who aren at afraid to mention how they believe. All the time go after your heart.

 196. Normally I do not read post on blogs, however I would like to say that this write-up very forced me to try and do so! Your writing style has been surprised me. Thanks, very nice post.

 197. Thank you for all your valuable labor on this web page. Ellie enjoys participating in investigation and it’s obvious why. My partner and i know all regarding the compelling means you make very helpful ideas via your blog and as well as recommend participation from some others on this article so our favorite daughter is certainly understanding a lot. Enjoy the rest of the year. You’re the one carrying out a wonderful job.

 198. you are really a good webmaster. The site loading speed is amazing. It seems that you are doing any unique trick. Also, The contents are masterwork. you have done a excellent job on this topic!

 199. Howdy great website! Does running a blog like this require a massive amount work? I have absolutely no knowledge of computer programming but I had been hoping to start my own blog in the near future. Anyway, if you have any ideas or techniques for new blog owners please share. I know this is off topic however I simply needed to ask. Appreciate it!

 200. My spouse and I absolutely love your blog and find almost all of your post’s to be exactly what I’m looking for. Do you offer guest writers to write content available for you? I wouldn’t mind composing a post or elaborating on a few of the subjects you write concerning here. Again, awesome site!

 201. Does your site have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to shoot you an e-mail. I’ve got some suggestions for your blog you might be interested in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it develop over time.

 202. When I originally commented I clicked the „Notify me when new comments are added“ checkbox and now each time a comment is added I get several e-mails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service? Bless you!

 203. Greetings from Colorado! I’m bored at work so I decided to check out your blog on my iphone during lunch break. I really like the information you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m amazed at how quick your blog loaded on my mobile .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, awesome site!

 204. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something enlightening to read?

 205. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 206. Hello would you mind sharing which blog platform you’re using? I’m looking to start my own blog soon but I’m having a hard time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S My apologies for getting off-topic but I had to ask!

 207. Hi there just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different web browsers and both show the same results.

 208. When I originally commented I clicked the „Notify me when new comments are added“ checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thank you!

 209. Hi! I know this is kinda off topic however I’d figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa? My website addresses a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you’re interested feel free to send me an email. I look forward to hearing from you! Terrific blog by the way!

 210. I was wondering if you ever thought of changing the layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or two images. Maybe you could space it out better?

 211. Very good website you have here but I was curious if you knew of any discussion boards that cover the same topics discussed here? I’d really like to be a part of group where I can get opinions from other knowledgeable people that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know. Thanks!

 212. Thank you for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do a little research about this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more clear from this post. I’m very glad to see such great information being shared freely out there.

 213. My spouse and i got really joyful that Chris managed to finish up his basic research using the ideas he made using your web site. It’s not at all simplistic to simply be offering ideas people may have been making money from. And we all keep in mind we now have you to be grateful to because of that. These illustrations you’ve made, the simple web site menu, the relationships you will make it easier to promote – it’s got most fantastic, and it’s really facilitating our son and our family imagine that that subject is fun, which is certainly exceedingly essential. Thanks for the whole thing!

 214. Greetings! I know this is kinda off topic nevertheless I’d figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa? My website addresses a lot of the same topics as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you are interested feel free to shoot me an email. I look forward to hearing from you! Great blog by the way!

 215. I absolutely love your blog and find a lot of your post’s to be exactly I’m looking for. Does one offer guest writers to write content for yourself? I wouldn’t mind producing a post or elaborating on some of the subjects you write in relation to here. Again, awesome site!

 216. Hello this is somewhat of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding know-how so I wanted to get guidance from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!

 217. Hiya, I’m really glad I’ve found this info. Nowadays bloggers publish only about gossip and web stuff and this is really annoying. A good blog with interesting content, that is what I need. Thank you for making this web site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 218. I do not even know how I stopped up right here, but I thought this publish was once great. I do not recognize who you are but definitely you’re going to a famous blogger should you are not already. Cheers!|

 219. Hello, Neat post. There’s an issue along with your site in internet explorer, could check this… IE still is the marketplace leader and a good element of other folks will pass over your magnificent writing because of this problem.

 220. Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it is truly informative. I’m gonna watch out for brussels. I’ll be grateful if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing. Cheers!

 221. Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I ave really enjoyed browsing your blog posts. After all I all be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!

 222. Simply wish to say your article is as amazing. The clearness in your post is just great and i can assume you’re an expert on this subject. Fine with your permission let me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the gratifying work.

 223. Hiya, I’m really glad I’ve found this information. Nowadays bloggers publish only about gossip and web stuff and this is really irritating. A good website with exciting content, this is what I need. Thanks for making this website, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 224. Hiya, I’m really glad I’ve found this information. Nowadays bloggers publish only about gossip and internet stuff and this is really annoying. A good website with exciting content, that’s what I need. Thanks for making this web site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 225. Hiya, I am really glad I have found this information. Nowadays bloggers publish only about gossip and net stuff and this is really annoying. A good blog with interesting content, that is what I need. Thanks for making this site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 226. Hiya, I am really glad I’ve found this information. Today bloggers publish only about gossip and net stuff and this is really annoying. A good site with exciting content, that’s what I need. Thank you for making this site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 227. Hiya, I am really glad I have found this info. Today bloggers publish only about gossip and web stuff and this is really frustrating. A good site with interesting content, that’s what I need. Thanks for making this web site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 228. Good day! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog. Is it tough to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to start. Do you have any tips or suggestions? Many thanks

 229. Hiya, I’m really glad I’ve found this info. Today bloggers publish just about gossip and internet stuff and this is really frustrating. A good web site with exciting content, this is what I need. Thank you for making this web site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 230. Hi there! I know this is sort of off-topic but I had to ask. Does building a well-established website such as yours require a large amount of work? I’m brand new to operating a blog however I do write in my journal every day. I’d like to start a blog so I can easily share my personal experience and views online. Please let me know if you have any kind of ideas or tips for new aspiring bloggers. Thankyou!

 231. Great goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you’re just extremely fantastic. I really like what you’ve acquired here, certainly like what you’re saying and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it wise. I cant wait to read far more from you. This is really a wonderful website.

 232. Hiya, I am really glad I’ve found this information. Nowadays bloggers publish only about gossip and internet stuff and this is really annoying. A good website with interesting content, that’s what I need. Thank you for making this website, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 233. Hiya, I am really glad I’ve found this info. Nowadays bloggers publish just about gossip and internet stuff and this is really frustrating. A good web site with exciting content, that’s what I need. Thank you for making this website, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 234. Hiya, I am really glad I have found this info. Today bloggers publish only about gossip and net stuff and this is actually annoying. A good web site with interesting content, this is what I need. Thank you for making this website, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 235. I’ve been absent for a while, but now I remember why I used to love this web site. Thank you, I will try and check back more often. How frequently you update your site?

 236. My wife and i got relieved when Emmanuel managed to complete his analysis through the precious recommendations he received from your own web pages. It is now and again perplexing just to possibly be giving out hints which people could have been making money from. Therefore we already know we have the blog owner to thank for that. All of the illustrations you made, the simple blog menu, the friendships you make it possible to engender – it’s got everything great, and it’s really helping our son and our family understand that concept is cool, and that is truly fundamental. Thanks for the whole lot!

 237. Somebody essentially assist to make critically articles I might state. This is the first time I frequented your web page and so far? I amazed with the analysis you made to make this particular submit incredible. Wonderful task!

 238. This design is wicked! You obviously know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Great job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!|

 239. Hiya, I am really glad I have found this info. Nowadays bloggers publish only about gossip and internet stuff and this is really annoying. A good site with interesting content, this is what I need. Thank you for making this web-site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 240. Hiya, I’m really glad I have found this info. Nowadays bloggers publish only about gossip and web stuff and this is really irritating. A good web site with exciting content, this is what I need. Thank you for making this site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 241. My spouse and I stumbled over here different page and thought I might as well check things out. I like what I see so i am just following you. Look forward to going over your web page again.|

 242. Hiya, I’m really glad I have found this info. Nowadays bloggers publish just about gossip and internet stuff and this is really frustrating. A good website with exciting content, that’s what I need. Thanks for making this web-site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 243. Hiya, I’m really glad I’ve found this info. Nowadays bloggers publish just about gossip and internet stuff and this is really annoying. A good blog with exciting content, this is what I need. Thanks for making this website, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?