Život bez odpadu s Petrou Slezakovou a ako s ním začať

1920
Videnia

Množstvo vyprodukovaného odpadu každoročne narastá, nevynímajúc ani Slovensko. Za posledné roky sa priemerné množstvo vyprodukovaného odpadu priblížilo desiatim miliónom ton a z toho sa skládkuje až 70 %. Jedným z východisk je naučiť sa žiť bez odpadu. Na Slovensku sa tento spôsob myslenia a správania začína pomaly udomácňovať.  Medzi našich hlavných propagátorov patrí aj Petra, ktorej ročná produkcia sa zmestí do ôsmich kilogramov. Oproti 399 kilogramom odpadu, ktoré vytvorí priemerný Slovák je to obrovský rozdiel. Spýtali sme sa jej na jej život bez odpadu.

Ahoj Petra, povedz nám na začiatok pár slov o sebe? 

Pochádzam z Bratislavy a celý život som viac-menej bývala v Petržalke v panelákovom byte. Vyštudovala som Ekonomickú Univerzitu a 14 rokov som pracovala v bankovníctve na Slovensku aj v zahraničí. Mojim najväčším koníčkom je momentálne šírenie osvety o zero waste 🙂 Milujem turistiku v horách, pieskovcové skaly a kaňony a stanovanie na tichých miestach. Okrem toho rada čítam a pozerám na hviezdy.

Čo bol prelomový bod, ktorý ťa presvedčil vydať sa na cestu bez odpadu?

Jedného dňa som pri bezcieľnom browsovaní natrafila na krátky dokumentárny film z dieľne Story of Stuff, ktorý hovorí o súčasných problémoch konzumnej spoločnosti a jej environmentálnom dopade tak polopatisticky až ma tak trošku vydesil. Začala som si k tej téme googliť, aby som sa dozvedela viac detailov a vtedy som narazila na pojem Zero Waste. Nuž a po vzhliadnutí inšpiratívnej prednášky Bei Johnson (hlavnej propagátorky Zero Waste) už nebolo cesty späť 🙂

Čo si ako prvé vo svojej domácnosti nahradila/ zmenila?

Ťažko povedať, to bolo už naozaj dávno. Plátenú nákupnú tašku a nerezovú fľašu na vodu som používala už dávno pred zero waste. Asi to boli látkové sieťky na nákup zeleniny a látková vreckovka. A samozrejme prechod na tuhé prírodné mydlo.

Jednou z myšlienok zero waste je odmietnuť čo nepotrebujeme. Ako reaguješ na množstvo reklám, ktoré nás presviedčajú o nevyhnutnosti mnohých produktov?

Práve toto je jeden z krásnych vedľajších účinkov zero waste života. Keď sa s ním človek stotožní a aplikuje zásady 5R vo svojom živote nejaký čas, tak už ho tie reklamy vôbec nepriťahujú. Akoby som mala selektívne videnie a sluch. Už tie reklamy jednoducho nevnímam. Viem totiž, že mi nevedia ponúknuť nič o čo by som mala záujem.

 Ako to vidíš ty, je na Slovensku o tento životný štýl záujem?

Za posledný rok sa naozaj zdvihla vlna záujmu o zero waste. Veľa sa o ňom píše aj v médiách a často dostávam pozvánky prednášať. A veľmi ma teší, že ekovýchova dostáva priestor aj v školách. Je úžasné sledovať deti, ako ich táto téma zaujíma, ako ju automaticky aplikujú do života a veľakrát ešte o tom školia aj svojich rodičov.

 Akú radu by si dala ľuďom, ktorí chcú začať, ale nevedia kde?

Určite treba začať krok za krokom. Odporúčam si stanoviť čiastkové ciele a postupne ich realizovať. Vytvorte si svoj zero waste nákupný set – látková taška a sieťky na zeleninu a pečivo (ušité napríklad zo starej záclony). Prestaňte piť balenú vodu a radšej si do vlastnej fľaše čapujte vodu z vodovodu. Vymeňte sprchový gél a tekuté mydlo za tuhé prírodné mydlo bez obalu. Objavte možnosti bezobalového nakupovania vo svojom okolí (potraviny na váhu či čapovaná drogéria). A keďže až 40% odpadu tvorí bioodpad, tak by bolo ideálne začať kompostovať. Možností na redukciu odpadu je naozaj neúrekom. Stačí nazrieť do vlastného smetného koša a hneď budete vedieť, čo by sa dalo vo vašej domácnosti robiť lepšie.

Petra Slezakova

 Ako vyzerá tvoje nakupovanie, nakupuješ bez-obalové produkty vo veľkom?

Nakupovať chodím väčšinou raz za týždeň na trh. Kupujem tu čerstvú zeleninu, ovocie a niekedy aj pečivo či farmárske výrobky ako bryndzu a tvaroh. Všetko do vlastných sieťok a krabičiek. Väčší nákup trvanlivých surovín ako strukoviny a obiloviny robím v bezobalovom obchode cca raz za mesiac. Vtedy rovno doplním aj prírodnú kozmetiku, ak mi niečo chýba. Nebežím do obchodu hneď ako sa mi minie nejaká surovina. Proste varím z toho, čo mám aktuálne k dispozícii. Vďaka tomu varím kreatívne a pestro. A to ma baví 🙂

Zvyknú sa ľudia v obchodoch pýtať prečo používaš vlastné obaly?

Zo začiatku sa to stávalo, ale vždy to boli pozitívne reakcie. Teraz sa mi zdá, že predavačky to už začali brať ako normálnu vec. Naposledy sa ma na to spýtali v lete v Terchovej.

 Je podľa teba cirkulárna (obehová) ekonomika riešením celospoločenského života bez odpadu? 

Áno, podľa mňa prechod na cyklickú ekonomiku je v súčasnosti veľmi dôležitý. A akútny. Myslieť už pri výrobe na to, aby produkty boli trvácne, ľahko opraviteľné a na konci života ľahko recyklovateľné. Tak by nevznikal odpad a všetko by bolo využité ako zdroj na výrobu nových výrobkov. A súvisí s tým aj odklon od výroby v prospech služieb. V severských krajinách si už teraz môžete požičať na pár mesiacov napríklad rifle alebo výbavu pre bábätká. Navyše cirkulárna ekonomika nie je iba celospoločenské riešenie. Môže ju aplikovať každý z nás do svojho každodenného života.

Čo je cirkulárna ekonomika alebo obehové hospodárstvo? 
Je to nový ekonomický model založený na obehu zdrojov, výrobkov a služieb. Protiklad dnešnej lineárnej ekonomiky založenej na spotrebe (vyrob-využi-vyhoď). Zavedenie obehového hospodárstva vyžaduje spoluprácu dizajnérov, firmy, politikov ale aj spotrebiteľov a akademikov. 

Čo je podľa teba najväčšou prekážkou, aby takáto ekonomika mohla fungovať? 

Počet jednotlivcov a organizácií, ktorí sa takto snažia fungovať, stále narastá. Chýba však koncepčné riešenie. Chýba podpora štátu a samospráv. Stále máme jeden z najnižších poplatkov za skládkovanie odpadu a ľudia tak nie sú motivovaní ani len triediť odpad, o prevencii vzniku odpadu ani nehovorím. Štát by mal prijať jednoznačnú stratégiu v oblasti predchádzania vzniku odpadu a náležite jej plnenie vymáhať. Mal by ísť vzorom a napríklad pri verejnom obstarávaní uprednostniť firmy, ktoré ponúkajú zelené riešenia. Prideliť napríklad zakázku na protihlukové steny popri diaľnici firme, ktorá tieto steny vyrába z recyklovaných materiálov. Ak bude dopyt, tak sa ponuka veľmi rýchlo prispôsobí. Firmy prejdú na zelenšie riešenia aj samé, ak tam budú vidieť potenciál na podnikanie.

Súhlasím. Pokiaľ viem, si vegetariánka, čo ťa presvedčilo začať s touto diétou?

Na vegetariánstvo som prechádzala postupne v rámci svojej zero waste cesty. Pochádzam z rodiny, kde je veľmi veľká spotreba mäsa a klobása na raňajky nie je nič výnimočné 🙂 Videla som však niekoľko dokumentárnych filmov (napr. Cowspiracy)* o negatívnych dopadoch priemyselného veľkochovu zvierat. Nehovorím iba o utrpení samotných zvierat, ale aj o obrovskej uhlíkovej stope. Na chov zvierat určených na spotrebu sa minie neskutočne veľa vody, vyprodukuje sa enormné množstvo odpadu a navyše (hlavne hovädzí dobytok) vypúšťa veľmi veľa metánu, ktorý má silný skleníkový efekt. A to nehovorím o odlesňovaní pralesov, aby sa na nich mohla pestovať sója a kukurica ako krmivo pre dobytok. Človek pred tým môže zatvárať oči a myslieť si, že je dosť zelený, keď si skráti sprchu na tri minúty. Ale na vyprodukovanie kila bravčového mäsa sa minie 6000 litrov vody. Takže ja som sa stala vegetariánkou hlavne kvôli tejto environmentálnej stránke.

*Film Cowspiraci a mnoho iných zaujímavých filmov nájdeš v našej Databáze Slobody v kategórii Filmy a dokumenty. (doplnenie redakcie)

 Na záver – aká je tvoja vízia do budúcnosti, čo plánuješ a kam sa chceš vo svojej práci posunúť?

Zero waste je vlastne nikdy nekončiaca cesta. Aj keď zmestíte svoj ročný odpad do zaváraninovej fľaše, tak sa stále máte v čom zlepšovať. A pre mňa to nie je len o odpade ako takom, ale o mojom celkovom dopade na životné prostredie. Tento rok je pre mňa najväčšia výzva stravovať sa lokálne. V lete je to ľahké, ale v zime musí človek naozaj rozmýšľať, čo nakúpiť a navariť, aby to bolo z lokálnych surovín.

A takým druhým veľkým cieľom na rok 2018 je pre mňa šírenie osvety o tomto spôsobe života. Urobila som zmeny aj vo svojom profesionálnom živote, aby som mohla venovať viac času prednáškam. Prednášam pre verejnosť a aj pre školy. A nielen v Bratislave.

Petra, ďakujeme za rozhovor a prajeme ti veľa síl v šírení osvety. 

V druhej časti článku sa dočítaš ako jednoduchšie zredukuješ svoj odpad podľa piatich princípov.

—————————————————————————————————————————————————————

Zero Waste a jeho princípy – Princípy 5R

 • REFUSE (odmietni)
  Najdôležitejšia a asi aj najťažšia časť procesu. Začni hovoriť NIE, veciam, ktoré nepotrebuješ. Propagačné perá, kalendáre, diáriky ale aj vizitky – to všetko sa doma hromadí a raz z toho vznikne odpad. Premýšľajme pred tým ako príjmeme zdanlivo „neškodný“ predmet.
 • REDUCE (zredukuj)
  Nie všetky veci sa dajú odmietnuť. Oblečenie, jedlo, vodu ale aj dopravu potrebujeme. Tu veľmi zaváži spotrebovaná kvantita. Musíme sa naučiť pýtať sa: Či to naozaj potrebujeme. „Naozaj potrebujem nové nohavice, keď doma mám už dvoje?“ Môžeme obmedziť spotrebu vody, zastaviť plytvanie jedlom, tým, že budeme nakupovať len to čo naozaj zjeme. Alebo pôjdeme do práce na bicykli namiesto auta.
 • REUSE (znovupouži)
  Cieľom znovu-použitia je vyhýbať sa jednorazovým výrobkom alebo ich obalom. Snažiť sa používať veci, ktoré sa dajú opätovne použiť. Pokazené, rozbité veci sa snažiť opraviť a nie hneď kupovať nové. Alebo využiť komunitné požičovne a second handy.
 • RECYCLE (zrecykluj)
  Recyklácia je na predposlednom mieste. Cieľom života bez odpadu je totiž recyklovať čo najmenej, ideálne vôbec.
 • ROT (zkompostuj)
  Väčšinu komunálneho odpadu tvorí biologicky rozložiteľný odpad. Tak prečo nevyužiť tento „odpad“ ako zdroj? Šupky z ovocia, zeleniny, ohryzky, zhnité ovocie a podobne. Všetko toto sa dá kompostovať. Dokonca aj v bytoch bez záhrady, napríklad taký vermikompostér, kde zbytky jedla zjedia dážďovky.

Pozri sa na interaktívnu mapu predajní, mliekomatov a drogérii, kde si môžeš nakúpiť potraviny a tovar bez obalu: https://mapa.reduca.cz/

zdroj: https://mapa.reduca.cz

Záleží len na tebe ako veľmi chceš znížiť svoj odpad. Nemusí to byť hneď na zaváraninovú fľašu, zo začiatku vyraď igelitové tašky, začni používať tuhé mydlo, nekupuj vodu vo fľaši – kúp si svoju sklenenú alebo nerezovú a vodu si napúšťaj z vodovodu. Stále platí – kto hľadá spôsoby, ten ich nájde. Alternatív je mnoho, využime ich v prospech svojho zdravia a zdravia našej planéty.

Ak sa chceš dozvedieť viac o živote bez odpadu, nájsť praktické rady a návody, navštív Petinu stránku http://www.zerowasteslovakia.sk

Ak sa ti článok páči, zdieľaj ho na sociálnych sieťach,
pomôžeš nám tak budovať stále lepší obsah. Ďakujeme.

3842 KOMENTÁRE

 1. I simply want to mention I am just new to blogging and site-building and certainly savored your web-site. Most likely I’m likely to bookmark your website . You absolutely come with incredible article content. Thanks for revealing your blog.

 2. Greetings! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having trouble finding one? Thanks a lot!

 3. Wow that was strange. I just wrote an really long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Regardless, just wanted to say wonderful blog!

 4. Yesterday, while I was at work, my sister stole my iphone and tested to see if it can survive a 30 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

 5. Good day! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new project in a community in the same niche. Your blog provided us valuable information to work on. You have done a wonderful job!

 6. Please let me know if you’re looking for a article writer for your weblog. You have some really great posts and I believe I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write some content for your blog in exchange for a link back to mine. Please blast me an email if interested. Thank you!

 7. This design is steller! You obviously know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Excellent job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 8. Hey just wanted to give you a quick heads up. The text in your post seem to be running off the screen in Ie. I’m not sure if this is a format issue or something to do with internet browser compatibility but I thought I’d post to let you know. The design look great though! Hope you get the issue fixed soon. Kudos

 9. Have you ever thought about publishing an e-book or guest authoring on other sites? I have a blog based on the same subjects you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my visitors would appreciate your work. If you are even remotely interested, feel free to send me an e-mail.

 10. I do not know if it’s just me or if everyone else experiencing issues with your blog. It looks like some of the text on your content are running off the screen. Can someone else please provide feedback and let me know if this is happening to them as well? This might be a issue with my internet browser because I’ve had this happen before. Cheers

 11. Yesterday, while I was at work, my sister stole my iphone and tested to see if it can survive a twenty five foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now destroyed and she has 83 views. I know this is completely off topic but I had to share it with someone!

 12. Hmm it looks like your website ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog blogger but I’m still new to everything. Do you have any suggestions for beginner blog writers? I’d genuinely appreciate it.

 13. Does your site have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to shoot you an e-mail. I’ve got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it develop over time.

 14. Have you ever considered about adding a little bit more than just your articles? I mean, what you say is fundamental and all. But imagine if you added some great images or videos to give your posts more, „pop“! Your content is excellent but with pics and videos, this blog could certainly be one of the very best in its field. Amazing blog!

 15. I don’t know if it’s just me or if everyone else experiencing problems with your site. It seems like some of the written text on your content are running off the screen. Can someone else please comment and let me know if this is happening to them too? This may be a issue with my web browser because I’ve had this happen previously. Cheers

 16. Greetings from Idaho! I’m bored to death at work so I decided to check out your blog on my iphone during lunch break. I really like the info you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m amazed at how fast your blog loaded on my cell phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, amazing blog!

 17. I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz answer back as I’m looking to create my own blog and would like to know where u got this from. thanks a lot

 18. Hello! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing several weeks of hard work due to no backup. Do you have any methods to prevent hackers?

 19. Good day! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I’m getting tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at options for another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.

 20. Hi there just wanted to give you a quick heads up. The text in your post seem to be running off the screen in Firefox. I’m not sure if this is a format issue or something to do with internet browser compatibility but I figured I’d post to let you know. The layout look great though! Hope you get the problem fixed soon. Kudos

 21. Heya this is somewhat of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding expertise so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!

 22. I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz answer back as I’m looking to create my own blog and would like to know where u got this from. kudos

 23. Hiya very cool web site!! Man .. Beautiful .. Amazing .. I will bookmark your blog and take the feeds additionally…I am glad to find a lot of helpful info right here within the post, we want work out extra strategies on this regard, thank you for sharing.

 24. Hi! This is kind of off topic but I need some help from an established blog. Is it tough to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to begin. Do you have any ideas or suggestions? Thank you

 25. Wow that was odd. I just wrote an extremely long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyway, just wanted to say excellent blog!

 26. Have you ever thought about writing an ebook or guest authoring on other sites? I have a blog centered on the same subjects you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my viewers would enjoy your work. If you are even remotely interested, feel free to shoot me an e-mail.

 27. Howdy, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam comments? If so how do you prevent it, any plugin or anything you can advise? I get so much lately it’s driving me crazy so any assistance is very much appreciated.

 28. Greetings I am so delighted I found your webpage, I really found you by accident, while I was researching on Askjeeve for something else, Anyways I am here now and would just like to say thank you for a tremendous post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all at the moment but I have bookmarked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the great job.

 29. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something enlightening to read?

 30. Hey! Someone in my Facebook group shared this website with us so I came to check it out. I’m definitely loving the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers! Outstanding blog and brilliant design.

 31. With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism or copyright infringement? My site has a lot of unique content I’ve either created myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the internet without my agreement. Do you know any techniques to help stop content from being ripped off? I’d truly appreciate it.

 32. Does your blog have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got some recommendations for your blog you might be interested in hearing. Either way, great website and I look forward to seeing it expand over time.

 33. I don’t know if it’s just me or if perhaps everybody else experiencing issues with your site. It seems like some of the text in your posts are running off the screen. Can someone else please comment and let me know if this is happening to them as well? This could be a issue with my web browser because I’ve had this happen before. Thank you

 34. Today, I went to the beach with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.“ She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!

 35. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d certainly donate to this fantastic blog! I guess for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to fresh updates and will share this blog with my Facebook group. Talk soon!

 36. I have learn some just right stuff here. Certainly value bookmarking for revisiting. I surprise how so much effort you place to make this kind of fantastic informative website.

 37. I’m not that much of a online reader to be honest but your sites really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your website to come back down the road. All the best

 38. Hi there just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the images aren’t loading properly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different browsers and both show the same results.

 39. Have you ever thought about creating an e-book or guest authoring on other sites? I have a blog based on the same information you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my readers would value your work. If you are even remotely interested, feel free to shoot me an email.

 40. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You obviously know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something enlightening to read?

 41. Hello would you mind stating which blog platform you’re using? I’m going to start my own blog in the near future but I’m having a tough time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m looking for something unique. P.S Sorry for being off-topic but I had to ask!

 42. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d definitely donate to this outstanding blog! I guess for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and will share this blog with my Facebook group. Talk soon!

 43. Hello there! This is kind of off topic but I need some help from an established blog. Is it difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to start. Do you have any tips or suggestions? Cheers

 44. My partner and I absolutely love your blog and find a lot of your post’s to be precisely what I’m looking for. can you offer guest writers to write content available for you? I wouldn’t mind creating a post or elaborating on a few of the subjects you write with regards to here. Again, awesome website!

 45. Hi there! Quick question that’s entirely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My weblog looks weird when browsing from my iphone4. I’m trying to find a template or plugin that might be able to resolve this issue. If you have any suggestions, please share. Cheers!

 46. My developer is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the costs. But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on a number of websites for about a year and am concerned about switching to another platform. I have heard good things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress posts into it? Any kind of help would be really appreciated!

 47. Hey there, I think your blog might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, awesome blog!

 48. Hiya! I know this is kinda off topic but I’d figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog article or vice-versa? My blog discusses a lot of the same topics as yours and I feel we could greatly benefit from each other. If you are interested feel free to send me an e-mail. I look forward to hearing from you! Terrific blog by the way!

 49. The other day, while I was at work, my sister stole my iphone and tested to see if it can survive a twenty five foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

 50. hello!,I really like your writing so much! proportion we keep up a correspondence more about your article on AOL? I require an expert on this area to resolve my problem. May be that’s you! Having a look ahead to look you.

 51. Hey, I think your website might be having browser compatibility issues. When I look at your blog site in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, superb blog!

 52. Do you mind if I quote a few of your posts as long as I provide credit and sources back to your weblog? My blog is in the exact same niche as yours and my visitors would really benefit from some of the information you provide here. Please let me know if this okay with you. Many thanks!

 53. Hi there would you mind sharing which blog platform you’re working with? I’m looking to start my own blog soon but I’m having a hard time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m looking for something unique. P.S My apologies for getting off-topic but I had to ask!

 54. Please let me know if you’re looking for a article author for your weblog. You have some really great posts and I think I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write some content for your blog in exchange for a link back to mine. Please shoot me an email if interested. Many thanks!

 55. I have been exploring for a little bit for any high-quality articles or weblog posts on this kind of space . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this web site. Studying this information So i¡¦m happy to convey that I have a very just right uncanny feeling I found out just what I needed. I most undoubtedly will make certain to don¡¦t omit this website and give it a glance on a continuing basis.

 56. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored material stylish. nonetheless, you command get got an impatience over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.

 57. Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street, New York, NY 10013, +1 646 205 3214

 58. You are my inhalation , I own few blogs and rarely run out from to post .I conceive this website has some rattling fantastic info for everyone. „Dealing with network executives is like being nibbled to death by ducks.“ by Eric Sevareid.

 59. Hey would you mind letting me know which hosting company you’re using? I’ve loaded your blog in 3 different browsers and I must say this blog loads a lot faster then most. Can you recommend a good internet hosting provider at a fair price? Cheers, I appreciate it!

 60. Greetings from Florida! I’m bored to tears at work so I decided to browse your blog on my iphone during lunch break. I really like the info you provide here and can’t wait to take a look when I get home. I’m amazed at how fast your blog loaded on my phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, awesome blog!

 61. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something which I think I would never understand. It seems too complex and very broad for me. I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 62. Needed to create you a tiny remark to help say thank you the moment again for the incredible things you have shared in this case. It is so remarkably generous with you to give extensively precisely what a lot of people could possibly have offered as an e book to help make some money on their own, most notably given that you might well have done it if you wanted. The advice also served as the easy way to understand that other people have a similar dreams much like my personal own to grasp very much more related to this problem. I am sure there are many more pleasurable instances in the future for people who look over your blog.

 63. Thank you a lot for giving everyone an extremely brilliant chance to read critical reviews from this site. It’s always very pleasing and also stuffed with fun for me and my office peers to visit the blog at the least 3 times every week to study the fresh guidance you have got. And of course, I am at all times motivated for the staggering principles you serve. Certain two areas in this posting are absolutely the most suitable we have all had.

 64. A lot of thanks for each of your effort on this blog. My daughter loves getting into internet research and it’s really obvious why. We learn all regarding the lively form you create insightful things through the web site and even improve participation from the others about this content so our child is without question understanding a great deal. Have fun with the rest of the new year. You’re the one performing a good job.

 65. Emery EPS is a Search Engine Optimization company that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in Coasta Rica, New York, Los Angeles, Portland, Sacramento, Phoenix, Las Vegas, Denver, Houston, California and many other local areas. Find more at https://www.emeryeps.com.

 66. Hello, Neat post. There is an issue together with your website in internet explorer, could test this… IE nonetheless is the market leader and a huge element of people will pass over your excellent writing because of this problem.

 67. MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks, Large Touch Screen Displays , Monitors, Digital Signages and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks, Touch Screen Monitors and Digital Signage. Visit MetroClick at http://www.metroclick.com/ or , 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888

 68. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d most certainly donate to this superb blog! I suppose for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and will talk about this website with my Facebook group. Talk soon!

 69. A lot of thanks for every one of your efforts on this site. Ellie really likes setting aside time for internet research and it’s really obvious why. All of us notice all concerning the compelling medium you present functional suggestions by means of this blog and therefore strongly encourage contribution from other ones on the subject matter so our favorite princess is truly understanding a whole lot. Take advantage of the remaining portion of the year. Your doing a dazzling job.

 70. I want to show some appreciation to you just for rescuing me from such a trouble. As a result of looking through the world wide web and coming across basics which are not productive, I assumed my entire life was over. Being alive minus the approaches to the difficulties you’ve solved all through your main review is a crucial case, and ones that might have in a wrong way damaged my career if I hadn’t discovered your blog post. Your good know-how and kindness in touching all the things was very helpful. I’m not sure what I would’ve done if I had not come across such a thing like this. I am able to at this point look forward to my future. Thanks a lot so much for this expert and result oriented guide. I will not think twice to endorse your web sites to any person who needs to have care about this subject.

 71. I believe this internet site contains some really good information for everyone :D. „Heat cannot be separated from fire, or beauty from The Eternal.“ by Alighieri Dante.

 72. Thanks for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do some research on this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more clear from this post. I’m very glad to see such fantastic information being shared freely out there.

 73. Wonderful blog! Do you have any tips and hints for aspiring writers? I’m planning to start my own site soon but I’m a little lost on everything. Would you advise starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m completely overwhelmed .. Any tips? Thank you!

 74. Someone essentially lend a hand to make severely posts I would state. That is the very first time I frequented your website page and so far? I surprised with the analysis you made to create this particular publish extraordinary. Fantastic job!

 75. You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something that I think I would never understand. It seems too complex and very broad for me. I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 76. I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this web site. I am hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing abilities has encouraged me to get my own web site now. Actually the blogging is spreading its wings fast. Your write up is a good example of it.

 77. I wanted to type a comment so as to say thanks to you for all of the wonderful strategies you are placing at this site. My prolonged internet look up has at the end been compensated with reputable insight to talk about with my classmates and friends. I would state that that we readers actually are rather endowed to dwell in a superb website with so many brilliant people with helpful methods. I feel very privileged to have encountered the webpages and look forward to tons of more cool times reading here. Thank you once more for everything.

 78. Do you mind if I quote a few of your posts as long as I provide credit and sources back to your site? My blog site is in the exact same niche as yours and my visitors would truly benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this alright with you. Many thanks!

 79. I was wondering if you ever considered changing the page layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2 pictures. Maybe you could space it out better?

 80. Hmm it looks like your site ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll just sum it up what I submitted and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing. Do you have any suggestions for novice blog writers? I’d genuinely appreciate it.

 81. Wow that was odd. I just wrote an really long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyway, just wanted to say fantastic blog!

 82. Hiya! I know this is kinda off topic however I’d figured I’d ask. Would you be interested in trading links or maybe guest writing a blog post or vice-versa? My blog goes over a lot of the same subjects as yours and I think we could greatly benefit from each other. If you are interested feel free to shoot me an e-mail. I look forward to hearing from you! Great blog by the way!

 83. This design is steller! You obviously know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 84. I was wondering if you ever considered changing the page layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two images. Maybe you could space it out better?

 85. Do you have a spam issue on this website; I also am a blogger, and I was wondering your situation; we have developed some nice methods and we are looking to trade methods with other folks, why not shoot me an email if interested.

 86. Hi there terrific website! Does running a blog similar to this take a large amount of work? I’ve absolutely no knowledge of programming but I was hoping to start my own blog in the near future. Anyways, should you have any suggestions or techniques for new blog owners please share. I know this is off subject however I just had to ask. Thanks a lot!

 87. Hmm it appears like your blog ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog writer but I’m still new to the whole thing. Do you have any suggestions for rookie blog writers? I’d really appreciate it.

 88. Greetings! Quick question that’s totally off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My blog looks weird when viewing from my iphone4. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to fix this problem. If you have any recommendations, please share. With thanks!

 89. I needed to compose you this bit of observation to be able to give thanks over again with your incredible advice you’ve provided above. It has been pretty open-handed of people like you in giving publicly precisely what most of us might have supplied for an e book to help make some money for their own end, notably now that you might well have tried it if you desired. Those points also served to become a great way to fully grasp that the rest have the same desire just like my personal own to grasp somewhat more related to this matter. I know there are thousands of more pleasant periods in the future for individuals that scan your site.

 90. I’m not sure where you’re getting your info, but great topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for wonderful information I was looking for this information for my mission.

 91. Hey there would you mind letting me know which web host you’re working with? I’ve loaded your blog in 3 completely different browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good hosting provider at a reasonable price? Thank you, I appreciate it!

 92. Greetings from California! I’m bored to death at work so I decided to check out your blog on my iphone during lunch break. I really like the information you provide here and can’t wait to take a look when I get home. I’m shocked at how fast your blog loaded on my cell phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, fantastic site!

 93. Thank you a lot for providing individuals with remarkably memorable opportunity to read articles and blog posts from this site. It is always so useful and also stuffed with fun for me personally and my office co-workers to search your website not less than thrice a week to read the fresh tips you have. Of course, I am also at all times fascinated with the surprising methods served by you. Certain 4 ideas in this post are completely the most beneficial we’ve ever had.

 94. I don’t know if it’s just me or if perhaps everyone else encountering problems with your website. It appears as though some of the written text in your posts are running off the screen. Can someone else please provide feedback and let me know if this is happening to them as well? This could be a issue with my web browser because I’ve had this happen before. Thank you

 95. You can certainly see your skills in the paintings you write. The world hopes for even more passionate writers such as you who aren’t afraid to mention how they believe. All the time follow your heart. „If you feel yourself falling, let go and glide.“ by Steffen Francisco.

 96. Thank you a lot for providing individuals with an extremely breathtaking possiblity to discover important secrets from here. It’s usually so terrific plus stuffed with a great time for me personally and my office peers to visit your web site not less than thrice a week to read through the new guidance you will have. And lastly, I’m so always contented considering the staggering solutions you give. Certain 1 ideas on this page are without a doubt the best I’ve had.

 97. magnificent post, very informative. I wonder why the opposite experts of this sector don’t realize this. You must continue your writing. I’m confident, you have a huge readers’ base already!

 98. Simply desire to say your article is as astonishing. The clearness in your post is simply spectacular and i can assume you are an expert on this subject. Fine with your permission allow me to grab your feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the rewarding work.

 99. you are really a just right webmaster. The site loading velocity is incredible. It kind of feels that you are doing any distinctive trick. Also, The contents are masterwork. you’ve done a wonderful activity on this topic!

 100. You can certainly see your expertise in the paintings you write. The arena hopes for even more passionate writers such as you who are not afraid to mention how they believe. All the time go after your heart. „A second wife is hateful to the children of the first a viper is not more hateful.“ by Euripides.

 101. You are my aspiration, I possess few blogs and sometimes run out from post :). „Follow your inclinations with due regard to the policeman round the corner.“ by W. Somerset Maugham.

 102. I must convey my appreciation for your kindness supporting folks who must have guidance on your theme. Your special commitment to passing the solution throughout became exceptionally beneficial and has helped men and women like me to realize their endeavors. Your amazing warm and helpful useful information signifies a lot a person like me and extremely more to my office colleagues. Thanks a lot; from everyone of us.

 103. I precisely had to say thanks yet again. I am not sure the things I might have tried in the absence of the entire secrets provided by you about this subject. It was actually a frustrating scenario in my circumstances, nevertheless coming across a specialized style you managed that forced me to leap for gladness. Now i’m thankful for this information as well as expect you are aware of a powerful job you are always doing educating most people using your webpage. Probably you haven’t met all of us.

 104. Hi, Neat post. There is an issue along with your web site in web explorer, could check this… IE still is the market leader and a large portion of other people will leave out your wonderful writing due to this problem.

 105. Have you ever thought about adding a little bit more than just your articles? I mean, what you say is important and everything. However just imagine if you added some great pictures or videos to give your posts more, „pop“! Your content is excellent but with images and video clips, this website could undeniably be one of the best in its field. Very good blog!

 106. I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz answer back as I’m looking to create my own blog and would like to know where u got this from. many thanks

 107. I do not know whether it’s just me or if everybody else experiencing issues with your website. It looks like some of the written text within your content are running off the screen. Can someone else please provide feedback and let me know if this is happening to them too? This could be a problem with my browser because I’ve had this happen before. Cheers

 108. Hiya! I know this is kinda off topic however , I’d figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog article or vice-versa? My website discusses a lot of the same topics as yours and I think we could greatly benefit from each other. If you are interested feel free to send me an e-mail. I look forward to hearing from you! Great blog by the way!

 109. Fantastic blog! Do you have any recommendations for aspiring writers? I’m planning to start my own website soon but I’m a little lost on everything. Would you propose starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m totally confused .. Any ideas? Many thanks!

 110. Does your website have a contact page? I’m having trouble locating it but, I’d like to shoot you an email. I’ve got some recommendations for your blog you might be interested in hearing. Either way, great website and I look forward to seeing it grow over time.

 111. Hey would you mind stating which blog platform you’re using? I’m planning to start my own blog in the near future but I’m having a tough time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m looking for something unique. P.S Sorry for being off-topic but I had to ask!

 112. When I originally commented I clicked the „Notify me when new comments are added“ checkbox and now each time a comment is added I get three e-mails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service? Thanks!

 113. Hey there, I think your blog might be having browser compatibility issues. When I look at your blog site in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, great blog!

 114. Amazing blog! Do you have any tips and hints for aspiring writers? I’m planning to start my own site soon but I’m a little lost on everything. Would you suggest starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m completely confused .. Any ideas? Many thanks!

 115. Hiya! I know this is kinda off topic but I’d figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog post or vice-versa? My website addresses a lot of the same subjects as yours and I think we could greatly benefit from each other. If you happen to be interested feel free to shoot me an email. I look forward to hearing from you! Excellent blog by the way!

 116. I simply couldn’t go away your web site before suggesting that I extremely loved the standard information a person provide to your guests? Is gonna be back incessantly to check up on new posts

 117. Good – I should definitely pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all tabs and related information ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, web site theme . a tones way for your customer to communicate. Excellent task.

 118. Greetings from California! I’m bored to death at work so I decided to check out your website on my iphone during lunch break. I really like the information you provide here and can’t wait to take a look when I get home. I’m surprised at how quick your blog loaded on my mobile .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, superb blog!

 119. Hmm it seems like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to everything. Do you have any helpful hints for novice blog writers? I’d definitely appreciate it.

 120. I have not checked in here for some time as I thought it was getting boring, but the last few posts are great quality so I guess I will add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

 121. Someone essentially lend a hand to make seriously posts I’d state. This is the very first time I frequented your web page and up to now? I surprised with the analysis you made to make this particular put up incredible. Fantastic process!

 122. When I initially commented I clicked the „Notify me when new comments are added“ checkbox and now each time a comment is added I get three e-mails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service? Thanks a lot!

 123. Greetings from Colorado! I’m bored at work so I decided to check out your site on my iphone during lunch break. I enjoy the knowledge you provide here and can’t wait to take a look when I get home. I’m amazed at how fast your blog loaded on my cell phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, amazing blog!

 124. Hmm it appears like your website ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing. Do you have any recommendations for beginner blog writers? I’d certainly appreciate it.

 125. Have you ever thought about creating an e-book or guest authoring on other blogs? I have a blog based on the same subjects you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my viewers would appreciate your work. If you are even remotely interested, feel free to send me an e mail.

 126. I don’t know if it’s just me or if perhaps everyone else experiencing issues with your website. It appears as if some of the text in your content are running off the screen. Can someone else please comment and let me know if this is happening to them as well? This could be a problem with my browser because I’ve had this happen before. Cheers

 127. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something enlightening to read?

 128. Woah! I’m really digging the template/theme of this website. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very hard to get that „perfect balance“ between user friendliness and appearance. I must say you have done a great job with this. Additionally, the blog loads super quick for me on Opera. Outstanding Blog!

 129. I was curious if you ever considered changing the structure of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or 2 images. Maybe you could space it out better?

 130. Hmm it looks like your site ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll just sum it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog writer but I’m still new to everything. Do you have any helpful hints for rookie blog writers? I’d definitely appreciate it.

 131. I’ve learn a few good stuff here. Certainly value bookmarking for revisiting. I wonder how a lot attempt you put to create any such fantastic informative site.

 132. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really something which I think I would never understand. It seems too complicated and extremely broad for me. I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 133. Howdy outstanding website! Does running a blog such as this require a massive amount work? I have no understanding of computer programming however I was hoping to start my own blog in the near future. Anyway, if you have any suggestions or tips for new blog owners please share. I know this is off topic however I simply wanted to ask. Thank you!

 134. Since 1998, Clean Services Northwest company has been offering window cleaning, window washers, window cleaners to companies, businesses and organizations in the greater Portland Metro Area, providing quality property maintenance services at a fair price. Clean Services Northwest specializes in window cleaning, pressure washing, carpet cleaning, and gutter cleaning. They also perform other specialized maintenance tasks, such as roof cleaning, vent cleaning, and construction cleanup. Our technicians will have your building or facility looking great, whether we have left the glass sparkling, the concrete brightened, the flooring spotless, or all of the above. Visit us at http://www.cleanservicesnorthwest.com/ or Clean Services Northwest, 8910 SE Fuller Rd, Happy Valley, OR 97086, USA

 135. IMSC SEO is a Singapore Search Engine Optimization or SEO company that provides SG SEO Services. Their proprietary SEO strategies derived from the Singapore SEO Experts help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in Singapore and around the world. Find more at http://imscseo.com/

 136. Are you sick and tired of being bored? You’ll never have a dull moment if you visit http://camgirl.pw It’s by far the most exciting site on the internet. There, you’ll be able to talk to all kinds of hot babes. Don’t be surprised if everyone at work asks why you’re so happy. You don’t need to tell them that you visit this site each and every day. It’ll be your little secret.

 137. Thank you a lot for providing individuals with an exceptionally pleasant chance to read in detail from this web site. It really is so useful and full of amusement for me personally and my office peers to search the blog at the very least 3 times in a week to read the latest secrets you will have. And definitely, I am usually happy concerning the cool strategies you serve. Selected 4 ideas on this page are undeniably the most beneficial I’ve had.

 138. This design is wicked! You definitely know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Excellent job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 139. Excellent website you have here but I was curious about if you knew of any message boards that cover the same topics discussed here? I’d really love to be a part of online community where I can get feed-back from other knowledgeable people that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Cheers!

 140. You are my inspiration , I possess few web logs and often run out from to brand.I believe this website contains some really great information for everyone. „The individual will always be a minority. If a man is in a minority of one, we lock him up.“ by Oliver Wendell Holmes.

 141. Have you ever considered about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is fundamental and everything. Nevertheless just imagine if you added some great images or videos to give your posts more, „pop“! Your content is excellent but with images and video clips, this site could undeniably be one of the very best in its field. Amazing blog!

 142. MichaelJemery.com is a site with many hypnosis downloads. Whether you are looking for free hypnosis downloads, self hypnosis download for mp3, video and any audio files, Michael Jemery has the downloads for you. You can download hypnosis from apps, audio, mp3 and even youtube !

 143. Simply wish to say your article is as astonishing. The clearness in your post is simply spectacular and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the rewarding work.

 144. I was just seeking this info for a while. After 6 hours of continuous Googleing, at last I got it in your site. I wonder what is the lack of Google strategy that don’t rank this type of informative sites in top of the list. Usually the top websites are full of garbage.

 145. Just want to say your article is as amazing. The clearness in your post is simply nice and i could assume you’re an expert on this subject. Well with your permission let me to grab your feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please continue the gratifying work.

 146. My wife and i got quite happy when Michael could carry out his inquiry while using the ideas he gained using your web pages. It’s not at all simplistic just to find yourself offering tips and tricks that many some others might have been making money from. And we do understand we have got you to thank for this. The entire illustrations you made, the simple web site navigation, the friendships you will aid to foster – it is all impressive, and it’s aiding our son and the family imagine that that concept is awesome, and that’s incredibly important. Many thanks for all the pieces!

 147. You really make it appear really easy along with your presentation however I to find this topic to be really something which I feel I might by no means understand. It seems too complicated and very wide for me. I’m taking a look forward in your subsequent publish, I¡¦ll try to get the hold of it!

 148. I have been browsing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the web will be a lot more useful than ever before.

 149. I truly wanted to send a comment to be able to appreciate you for all of the precious items you are sharing on this website. My extended internet lookup has at the end been honored with incredibly good knowledge to write about with my company. I ‘d declare that most of us website visitors actually are really endowed to dwell in a fantastic community with very many lovely professionals with very beneficial plans. I feel somewhat blessed to have used your web pages and look forward to really more cool moments reading here. Thanks again for all the details.

 150. I have been surfing online more than 3 hours lately, but I by no means found any attention-grabbing article like yours. It is beautiful price sufficient for me. In my opinion, if all website owners and bloggers made just right content as you did, the internet will be a lot more useful than ever before.

 151. I keep listening to the news update lecture about receiving boundless online grant applications so I have been looking around for the top site to get one. Could you advise me please, where could i acquire some?

 152. Hiya very nice blog!! Man .. Excellent .. Amazing .. I’ll bookmark your website and take the feeds also…I’m satisfied to seek out a lot of useful information here within the publish, we need develop more techniques in this regard, thank you for sharing.

 153. You actually make it seem so easy together with your presentation but I find this topic to be actually one thing which I feel I’d never understand. It sort of feels too complex and very extensive for me. I am looking forward on your subsequent publish, I¡¦ll attempt to get the hang of it!

 154. IaаАа’б‚Т€ТšаЂаŒаАа’б‚Т€ТžаБТžve learn a few excellent stuff here. Definitely price bookmarking for revisiting. I wonder how so much attempt you put to make this kind of great informative web site.

 155. Whats Going down i am new to this, I stumbled upon this I have discovered It absolutely helpful and it has helped me out loads. I am hoping to give a contribution & assist other users like its helped me. Great job.

 156. Thank you for another fantastic article. Where else could anybody get that kind of info in such a perfect way of writing? I have a presentation next week, and I am on the look for such information.

 157. Normally I do not read article on blogs, however I wish to say that this write-up very forced me to try and do it! Your writing taste has been amazed me. Thank you, very great article.

 158. You can certainly see your expertise in the work you write. The sector hopes for even more passionate writers such as you who are not afraid to say how they believe. At all times go after your heart.

 159. There are some of you out there who probably haven’t heard of http://www.camgirl.pw This is one of those must see sites. It’s full of extremely attractive ladies. You’re going to want to put down your sandwich when visiting this site. It’s impossible to focus on anything but the babes they have to offer.

 160. IaаАа’б‚Т€ТšаЂаŒаАа’б‚Т€ТžаБТžm a lengthy time watcher and I just considered IaаАа’б‚Т€ТšаЂаŒаАа’б‚Т€ТžаБТžd drop by and say hello there there for the very initially time.

 161. Hello, Neat post. There is an issue with your site in internet explorer, may test this… IE nonetheless is the marketplace chief and a big component of other folks will omit your excellent writing due to this problem.

 162. I have to express thanks to the writer for bailing me out of this particular situation. Because of looking through the world-wide-web and getting strategies that were not helpful, I was thinking my life was gone. Living devoid of the solutions to the difficulties you have solved as a result of your post is a serious case, as well as the ones which might have in a negative way affected my career if I had not encountered your blog post. Your good capability and kindness in controlling all the details was valuable. I’m not sure what I would’ve done if I hadn’t encountered such a subject like this. I can at this point look ahead to my future. Thanks so much for your high quality and result oriented guide. I won’t think twice to endorse your blog post to any individual who wants and needs guidance on this area.

 163. I’ve been surfing on-line greater than 3 hours these days, yet I by no means found any attention-grabbing article like yours. It¡¦s beautiful worth sufficient for me. In my opinion, if all web owners and bloggers made just right content material as you did, the internet will probably be much more useful than ever before.

 164. It’s in point of fact a great and helpful piece of information. I’m happy that you shared this helpful information with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

 165. Thanks for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do some research about this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more clear from this post. I’m very glad to see such great information being shared freely out there.

 166. Sick and tired of being bored? There’s nothing at all good to watch on TV these days. How many cat videos can you watch at YouTube? What you really want is some live adult entertainment. That’s what http://www.camgirl.pw is all about. It’s 24/7 excitement like you’ve never seen before. Check it out and tell a friend. Something this good needs to be shared.

 167. I simply want to tell you that I am new to having a blog and extremely valued your website. Probably I am prone to bookmark your blog post . You undoubtedly have excellent article material. Admire it for sharing with us your favorite site document

 168. A person necessarily help to make severely articles I’d state. That is the very first time I frequented your website page and thus far? I surprised with the analysis you made to make this actual publish extraordinary. Fantastic process!

 169. I actually wanted to send a word so as to thank you for these superb tips and tricks you are showing here. My extensive internet investigation has now been rewarded with reliable knowledge to go over with my pals. I ‘d believe that many of us visitors actually are definitely endowed to dwell in a decent website with so many outstanding individuals with very beneficial tactics. I feel very much happy to have discovered your entire website page and look forward to many more excellent times reading here. Thanks a lot again for all the details.

 170. Hmm it appears like your website ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog writer but I’m still new to everything. Do you have any tips and hints for novice blog writers? I’d really appreciate it.

 171. Howdy! I know this is kinda off topic however I’d figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa? My website goes over a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you happen to be interested feel free to send me an e-mail. I look forward to hearing from you! Fantastic blog by the way!

 172. Thank you for sharing superb informations. Your site is very cool. I’m impressed by the details that you have on this website. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my friend, ROCK! I found just the info I already searched all over the place and just could not come across. What a great site.

 173. Just desire to say your article is as astounding. The clarity in your post is just spectacular and i could assume you are an expert on this subject. Fine with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the gratifying work.

 174. Hola! I’ve been reading your blog for some time now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Porter Tx! Just wanted to mention keep up the great work!

 175. Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pics to drive the message home a little bit, but instead of that, this is fantastic blog. A fantastic read. I’ll definitely be back.

 176. Thanks for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do some research about this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more from this post. I’m very glad to see such great information being shared freely out there.

 177. A lot of thanks for your entire effort on this web site. Kate really likes conducting research and it’s simple to grasp why. My partner and i hear all about the lively tactic you create informative tricks on the web site and therefore improve contribution from the others about this topic while our simple princess is undoubtedly learning a lot of things. Enjoy the rest of the new year. You have been carrying out a splendid job.

 178. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is needed to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet savvy so I’m not 100% certain. Any suggestions or advice would be greatly appreciated. Kudos

 179. Hi, I think your blog might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, fantastic blog!

 180. Greetings from Florida! I’m bored at work so I decided to browse your site on my iphone during lunch break. I really like the info you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m amazed at how fast your blog loaded on my cell phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, fantastic site!

 181. I’m curious to find out what blog platform you have been utilizing? I’m having some small security issues with my latest blog and I would like to find something more safeguarded. Do you have any suggestions?

 182. Thanks for sharing superb informations. Your website is very cool. I am impressed by the details that you have on this site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found just the information I already searched all over the place and just could not come across. What a perfect web site.

 183. This is really interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your excellent post. Also, I ave shared your site in my social networks!

 184. Thanks for every other fantastic article. The place else may anyone get that type of info in such a perfect manner of writing? I’ve a presentation subsequent week, and I am at the search for such information.

 185. Hi, Neat post. There’s an issue with your web site in internet explorer, could test this… IE nonetheless is the marketplace leader and a big element of other folks will omit your fantastic writing because of this problem.

 186. Hi, Neat post. There’s an issue together with your site in internet explorer, may check this¡K IE still is the market leader and a large element of folks will leave out your wonderful writing due to this problem.

 187. you are in point of fact a excellent webmaster. The web site loading pace is amazing. It seems that you are doing any distinctive trick. Also, The contents are masterpiece. you have done a great job on this topic!

 188. Please let me know if you’re looking for a writer for your site. You have some really great articles and I think I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some content for your blog in exchange for a link back to mine. Please blast me an e-mail if interested. Regards!

 189. Hiya! Quick question that’s totally off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My blog looks weird when browsing from my apple iphone. I’m trying to find a template or plugin that might be able to resolve this problem. If you have any suggestions, please share. Thank you!

 190. Hello! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website? I’m getting fed up of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at alternatives for another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.

 191. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 192. Hi I am so happy I found your blog, I really found you by mistake, while I was browsing on Yahoo for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say thanks a lot for a fantastic post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read through it all at the minute but I have book-marked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the excellent work.

 193. Excellent blog! Do you have any tips and hints for aspiring writers? I’m planning to start my own website soon but I’m a little lost on everything. Would you advise starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m completely confused .. Any recommendations? Bless you!

 194. Have you ever thought about writing an ebook or guest authoring on other sites? I have a blog centered on the same information you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my viewers would appreciate your work. If you’re even remotely interested, feel free to shoot me an e-mail.

 195. I got what you mean , thanks for putting up.Woh I am glad to find this website through google. „Money is the most egalitarian force in society. It confers power on whoever holds it.“ by Roger Starr.

 196. Hi there! I know this is somewhat off-topic however I had to ask. Does running a well-established website such as yours take a massive amount work? I’m completely new to operating a blog however I do write in my journal every day. I’d like to start a blog so I can easily share my experience and thoughts online. Please let me know if you have any recommendations or tips for brand new aspiring bloggers. Thankyou!

 197. Good day! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results. If you know of any please share. Thank you!

 198. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is needed to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet savvy so I’m not 100% positive. Any suggestions or advice would be greatly appreciated. Many thanks

 199. Howdy just wanted to give you a quick heads up. The text in your article seem to be running off the screen in Firefox. I’m not sure if this is a format issue or something to do with browser compatibility but I thought I’d post to let you know. The design look great though! Hope you get the issue solved soon. Many thanks

 200. Greetings! I know this is kinda off topic however I’d figured I’d ask. Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa? My blog addresses a lot of the same topics as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you are interested feel free to shoot me an e-mail. I look forward to hearing from you! Superb blog by the way!

 201. Hi! I could have sworn I’ve been to this site before but after reading through some of the post I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely happy I found it and I’ll be bookmarking and checking back often!

 202. Hi, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam feedback? If so how do you reduce it, any plugin or anything you can recommend? I get so much lately it’s driving me crazy so any help is very much appreciated.

 203. Awesome write-up. I am a regular visitor of your web site and appreciate you taking the time to maintain the excellent site. I’ll be a frequent visitor for a really long time.

 204. I am really loving the theme/design of your website. Do you ever run into any web browser compatibility issues? A few of my blog readers have complained about my site not working correctly in Explorer but looks great in Safari. Do you have any ideas to help fix this issue?

 205. Wonderful blog! I found it while searching on Yahoo News. Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Many thanks

 206. Please let me know if you’re looking for a article author for your weblog. You have some really good posts and I feel I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine. Please send me an email if interested. Regards!

 207. Admiring the persistence you put into your blog and in depth information you offer. It’s nice to come across a blog every once in a while that isn’t the same out of date rehashed information. Wonderful read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 208. hello there and thank you for your information – I have definitely picked up something new from right here. I did however expertise a few technical points using this web site, as I experienced to reload the website a lot of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web host is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will very frequently affect your placement in google and can damage your high-quality score if ads and marketing with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my e-mail and can look out for much more of your respective exciting content. Ensure that you update this again soon..

 209. You ave made some good points there. I checked on the web to find out more about the issue and found most individuals will go along with your views on this site.

 210. Hiya, I am really glad I have found this information. Today bloggers publish just about gossip and web stuff and this is actually annoying. A good site with exciting content, that is what I need. Thanks for making this website, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 211. Hiya, I’m really glad I have found this info. Today bloggers publish only about gossip and net stuff and this is really frustrating. A good site with interesting content, that’s what I need. Thanks for making this site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 212. This is a free auto approve list that I made two days ago. It’s my hope to post new free lists daily. I’m not sure that I’ll be able to do them seven days a week. That’s the goal right now. Thanks for taking the time to read this and get to work building some backlinks!

 213. Hi there. I found your web site by means of Google at the same time as searching for a related subject, your web site came up. It looks good. I have bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 214. Appreciating the hard work you put into your blog and detailed information you present. It’s awesome to come across a blog every once in a while that isn’t the same outdated rehashed information. Excellent read! I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

 215. Hey there. I found your website by way of Google at the same time as looking for a related subject, your web site came up. It seems to be great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to come back then.

 216. Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that it’s truly informative. I’m gonna watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing. Cheers!|

 217. Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit and sources back to your webpage? My website is in the very same niche as yours and my visitors would really benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this okay with you. Cheers!

 218. Hey there. I found your site by way of Google even as searching for a related subject, your web site got here up. It appears good. I have bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 219. Hiya, I’m really glad I’ve found this info. Today bloggers publish just about gossip and net stuff and this is really annoying. A good site with exciting content, that is what I need. Thank you for making this website, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 220. Hello there. I found your site by the use of Google whilst looking for a comparable topic, your website came up. It appears great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 221. Hiya, I’m really glad I have found this information. Today bloggers publish only about gossip and internet stuff and this is really annoying. A good website with interesting content, that is what I need. Thanks for making this site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 222. Hiya, I am really glad I’ve found this info. Today bloggers publish only about gossip and web stuff and this is really annoying. A good website with exciting content, this is what I need. Thanks for making this web-site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 223. Hiya, I am really glad I have found this information. Nowadays bloggers publish only about gossip and net stuff and this is actually frustrating. A good site with exciting content, that is what I need. Thanks for making this web site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 224. What i don’t realize is in reality how you’re not actually much more well-preferred than you may be now. You’re so intelligent. You know therefore considerably in relation to this matter, produced me individually believe it from a lot of various angles. Its like women and men are not interested until it is something to accomplish with Woman gaga! Your own stuffs outstanding. Always handle it up!

 225. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something which I think I would never understand. It seems too complicated and extremely broad for me. I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 226. Hiya, I am really glad I’ve found this info. Nowadays bloggers publish only about gossip and web stuff and this is really annoying. A good web site with exciting content, this is what I need. Thank you for making this web site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 227. Hiya, I’m really glad I have found this information. Nowadays bloggers publish only about gossip and web stuff and this is really annoying. A good website with exciting content, that is what I need. Thank you for making this website, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 228. Hiya, I am really glad I have found this info. Today bloggers publish only about gossip and net stuff and this is really frustrating. A good site with exciting content, that’s what I need. Thank you for making this website, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 229. Hiya, I am really glad I have found this info. Nowadays bloggers publish only about gossip and net stuff and this is really annoying. A good web site with interesting content, this is what I need. Thank you for making this web-site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 230. Howdy fantastic blog! Does running a blog similar to this take a great deal of work? I have very little expertise in computer programming but I had been hoping to start my own blog in the near future. Anyway, if you have any ideas or techniques for new blog owners please share. I know this is off subject nevertheless I simply wanted to ask. Many thanks!|

 231. Hey there. I discovered your web site via Google even as searching for a comparable topic, your website got here up. It appears great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to come back then.

 232. Hiya, I’m really glad I’ve found this info. Nowadays bloggers publish only about gossip and net stuff and this is actually frustrating. A good site with interesting content, this is what I need. Thank you for making this website, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 233. Hiya, I’m really glad I have found this information. Today bloggers publish only about gossip and internet stuff and this is really irritating. A good blog with interesting content, that’s what I need. Thanks for making this website, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 234. Superb blog you have here but I was curious about if you knew of any user discussion forums that cover the same topics discussed in this article? I’d really like to be a part of community where I can get responses from other experienced people that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Kudos!

 235. Hello there. I found your website by the use of Google while searching for a comparable topic, your website got here up. It appears good. I have bookmarked it in my google bookmarks to come back then.

 236. I’ve been absent for a while, but now I remember why I used to love this website. Thanks, I will try and check back more frequently. How frequently you update your website?

 237. Hi there just wanted to give you a quick heads up. The text in your article seem to be running off the screen in Chrome. I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with web browser compatibility but I figured I’d post to let you know. The design and style look great though! Hope you get the issue solved soon. Cheers

 238. Heya i am for the primary time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out much. I am hoping to provide one thing back and help others such as you helped me.|

 239. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 240. Hiya, I am really glad I’ve found this information. Nowadays bloggers publish only about gossip and web stuff and this is really frustrating. A good site with exciting content, that’s what I need. Thanks for making this web-site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 241. I do believe all the ideas you’ve presented to your post. They are really convincing and will certainly work. Still, the posts are very brief for newbies. May just you please lengthen them a bit from next time? Thank you for the post.

 242. Hiya, I’m really glad I have found this information. Nowadays bloggers publish just about gossip and web stuff and this is really irritating. A good website with interesting content, that is what I need. Thanks for making this web-site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 243. Hiya, I’m really glad I have found this information. Nowadays bloggers publish only about gossip and net stuff and this is really frustrating. A good web site with exciting content, this is what I need. Thanks for making this website, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 244. Do you have a spam issue on this website; I also am a blogger, and I was curious about your situation; we have developed some nice practices and we are looking to swap techniques with other folks, please shoot me an e-mail if interested.|

 245. Hiya, I am really glad I’ve found this information. Today bloggers publish only about gossip and net stuff and this is actually annoying. A good web site with exciting content, this is what I need. Thanks for making this website, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 246. Hiya, I’m really glad I’ve found this info. Today bloggers publish only about gossip and net stuff and this is really annoying. A good site with interesting content, that is what I need. Thank you for making this web-site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 247. Thanks for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do some research on this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more clear from this post. I’m very glad to see such fantastic information being shared freely out there.

 248. Thanks for one’s marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you may be a great author. I will be sure to bookmark your blog and will eventually come back later in life. I want to encourage continue your great job, have a nice afternoon!|

 249. Thank you for sharing excellent informations. Your website is very cool. I’m impressed by the details that you’ve on this blog. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found just the info I already searched everywhere and simply could not come across. What an ideal web site.