Jesť zadarmo a pritom ochraňovať našu planétu. Aj o tom je Dumpster Diving!

391
Videnia

Dumpster diving

Čo to vôbec je? Zo začiatku sa mi to vôbec nepozdávalo aby som zjedol  niečo čo už niekto vyhodil. Keď som ale zbadal čo obchodné reťazce vyhadzujú tak sme to začali zbierať a je to až neuveriteľné čo všetko nájdeš! Na Islande je stále chladno takže vyhodené potraviny sa nepokazia, je to ako chladnička.

Väčšina potravín je jeden-dva dni po záruke alebo deň pred jej skončením. Avšak potravinám sa nestane nič s výnimkou na mäso a ryby. Rybu sme ešte nenašli a mäso neberieme pretože už je to riskantné. Ale čo také koreniny, sladkosti, čokolády? To môžeme jesť ešte aj mesiace po skončení doby spotreby. Potraviny ktoré musia byť v chladničke ako jogurty, mlieko a syr berieme obmedzene keďže nemáme miesto a nestíhame to jesť. Ale ak nájdeme tyčinky tak berieme koľko sa dá 😀

Neveril som vlastným očiam, ale našli sme asi 90 tyčiniek rôzneho druhu a k tomu 5kg instantného drinku Lion. Parádička čó? Tie tyčinky sú tu v celku drahé takže sme našli celkom slušný balík 😀

Ako si videl vo videu je toho fakt požehnane! Dokonca už trejdujeme naše potraviny za iné potraviny. Alebo niekedy len tak darujeme lebo mame toho ozaj mrte veľa. Ľudia to robia z rôznych dôvodov ako je napr. záchrana našej planéty.

Čo sa toho týka tak je to ozaj choré čo všetko sa vyhadzuje! Koľko úsilia a peňazí sa vynaloží úplne zbytočne… Navyše  potom treba vynaložiť ďalšie úsilie na odstránenie toho odpadu ktorý sa stal odpadom úplne zbytočne.

Ročne sa vyhodí  1,3 bilióna ton potravín.  1,3 bilióna ton? Vieš si predstaviť to množstvo? Cena sa pohybuje okolo jedného triliónu dolárov ročne! Je smutné že na svete je toľko jedla čo sa vyhadzuje a pritom 800 miliónov ľudí nemá čo jesť. Troška na zamyslenie.

Nehovorím teraz o odpade ak ti niečo ostane na tanieri, to možno považovať za odpad ale ako vidíš na videu tak toto sú nezávadné potraviny.  Celkom super vec ako sa vynájsť v asi najdrahšej krajine na svete.

Skúsil by si Dumpster Diving aj ty?

Autor: Kamil Šajben
Pozri si jeho ďalšie články na: 
www.kamilsajben.sk

Pre doplnenie si môžete pozrieť sociálny experiment z USA o množstve vyhodeného jedla. Nie je to však len americký problém! Dotýka sa to nás všetkých. Každú minútu máme šancu pozitívne ovplyvniť mrhanie jedlom. Kupujme len to, čo zjeme. Spotrebujme najprv jedlo pred dátumom spotreby. Naložme si na tanier o niečo menej. Staré pečivo (ak je vhodné), dajme zvieratám vonku. Aj takto sa dá bezbolestne znížiť mrhanie jedlom. (doplnok redakcie)

Ak sa ti článok páčil, zdieľaj ho na sociálnych sieťach,
pomôžeš nám tak budovať stále lepší obsah. Ďakujeme.

NECHAŤ ODPOVEĎ

Potvrďte váš koment.
Prosím vložte vaše meno.