ZÁPISKY ZO SLAMENÉHO DOMU – DIEL DRUHÝ

587
Videnia

Slnko sa s mesiacom párkrát vystriedalo, týždeň za týždňom, letné horúčavy vystriedala pomaly ale isto jeseň. A ja ako som sľúbil tak činím 🙂

V slamáku bývame už tri mesiace a mám to tu rád čím ďalej tým viac. Aj dedinu a okolie, prírodu. Stále k nám chodia ľudia, či už pomôcť alebo sa len popýtať, porozprávať – čo je úplne super 🙂 Ešte stále pracujeme a dokončujeme všetko potrebné aby tu bola prvá zima v pohode. Pomaly už ale budeme chcieť stavebnú sezónu (v zásade trvajúcu od apríla 2016, čiže dve sezóny) ukončiť. Už sme aj kúrili v piecke a tá slama a hlina to fakt drží – pri desiatich stupňoch vonka, máme dnu 23 a to s pár polienkami.

Dnes by som sa chcel ešte v krátkosti vrátiť k tomu aký vlastne slamák je, resp. neni. Odprezentujem Vám však len moje skúsenosti a pohľady, prípadne informácie, ktoré som pozbieral pri štúdiu nevyhnutnom pred každou stavbou takéhoto domu

Je slamák ekologický?

K tomuto asi netreba veľa písať. Aj keď… Nie som žiadny eko-extrémista (tak obľúbené slovo dnes tak prečo nie ;). Takže takto som pristupoval aj k samotnému domu. Vo svojom základe je slamený dom omnoho viac ekologický ako dnešné konvenčné domy. Základy sú z betónových pätiek – dalo by sa to možno aj ešte prirodzenejšie, avšak tých pätiek mám 15 a pri rozmeroch 50×50 cm sa ich dopad nedá s kubíkmi vyliateho betónu do klasických platní ani porovnať. Konštrukcia je zo surového dreva, ktoré je možné natrieť olejmi. Nejaké morenie a umelé laky sú podľa mňa zbytočné, to drevo je skryté v hline a tak nepríde do styku s počasím. Takže keď raz dom padne, konštrukcia pekne krásne celá zhnije  avšak opäť – používali sme klince a šróby, klasické železné a opäť to možno šlo lepšie, ale hneď vysvetlím prečo sme do toho nešli. Do stien išli klasické balíky zozbierané z poľa, bez žiadnych náterov a chémie. Takisto žiadna syntetika nešla do hlinených omietok. Iba pekne íl, piesok, hnoj a slama. Takže áno, je ekologický – do istej, rozumnej miery. Pri stavbe som totiž sledoval aj druhý EKO cieľ a to – ekonomickosť.

Je slamák lacný?

Tato otázka je veľmi individuálna. Áno, náš bol. Podarilo sa nám to, čo som si zaumienil na začiatku – a tak môžem povedať, že dom nás stál zatiaľ asi 22,000 €. ALE!
Stavali sme v zásade sami – s obrovskou pomocou rodiny a kamarátov, ale aj “uplne cudzích ľudí”, z ktorých sa kamaráti stali vďaka slamáku. Remeselníkov sme mali iba na konštrukciu, dvoch tesárov, ktorým sme tiež pomáhali. Takže u nás nebola žiadna firma.

Dom je malý a pri viacerých veciach sme sa museli uskromniť. Nepostavíte za 20,000€ päť-izbový barák s dvoma kúpeľňami a najmodernejšou kuchyňou. O tom uskromňovaní ale možno neskôr, aj detailnejšie. Tu odporúčam e-knihu Ondra Netíka o plánovaní domu, osobnom audite. Pomohla na začiatku aj mne.

A teda posledná vec. Nešiel som do snahy hrotiť ekologickosť. Jednak by to bolo veľmi drahé (napr. trstinová strecha) a jednak vlastne nemožné, prípadne pracné a zbytočné (špagátiky v balíkoch, sklá, káble elektriny, plastové rúry na vodu, fólia na streche). V zásade všetky tieto veci je však možné v záujme oboch EKO eliminovať na minimum – tak sme urobili aj my (rozvod vody na jednej stene napríklad).

A teda posledná vec.

Je stavba slamáku rýchla?

Rovnaký argument ako pri cene. Stavba toho nášho relatívne bola. Nasťahovali sme sa za rok aj asi mesiac od začiatku stavby. Čiže možné to je. Platí to isté čo pri cene, teda ide o skromnosť, o to čo chcete. Takisto pri oboch veľmi zaváži využitie čo najjednoduchších princípov. Nešpekulovať, nerobiť zbytočné veci “pre istotu”. Aj my sme stavali skôr účelne, aj bez nejakých veľmi estetických prvkov. Možnože by som uvítal trámy z guľatiny, okrúhle okná alebo povedzme aj nejakú klenbu, polooblúkovú stenu a podobne. A pokiaľ to niekto chce tak jasné, je to super. Len asi to potom nevydá za rok a za 20,000€. U nás by teda nevydalo, možno u niekoho áno. Píšem komplexne a beriem do úvahy celú stavbu.
A teda tá úplne posledná vec pri otázke ceny a rýchlosti. Najdrahšia, ale najdôležitejšia položka je práca.

Stavba slameného domu je naozaj pracná, pracnejšia ako stavba klasických domov. Preto keby ho mala stavať firma tak je slamák drahší alo klasický dom. Je však menej náchylný na chyby ako klasické materiály, je možné takmer všetko opraviť a preto ho môžu stavať aj laici, pod dohľadom alebo po zaučení skúsenejšieho odborníka. Toto samozrejme nie je z mojej hlavy, je to overený fakt. Stavali sme tak aj my. Napríklad môj dedo a moja žena majú už vyťahané ruky od ťahania hlinených omietok ale nikdy predtým to nerobili a teraz to robia dobre. Do murovania by sa nikto z nich určite nepustil…

Takže tak 🙂 Tieto Zápisky možno trošku vecné a realistické. Ale ja som optimista a keby som nebol býval (3.podmienka, mám rád slovenčinu :D), nešiel by som do toho. Preto buďte aj vy, choďte si za tým. Nechcel som týmto článkom určite nikoho odradiť. Práve naopak, to podstatné čo som možno v tomto článku až tak nevyzdvihol je fakt, že sa nám to podarilo. Postavili sme krásny dom, v ktorom sa super žije a ani jeden z nás by nemenil, za rok a za 20,000€ (cca). Som tak rád, že môžem byť živým dôkazom toho, že sa to naozaj dá, že to ide! 🙂 kto neverí, nech príde kuknúť.

A takto asi stačí na dnes. Nabudúce už viac k pozemku a papierom…🙂🙂

Prvý diel Zápiskov nájdete TU.

Ak sa vám článok páčil, zdieľajte ho na sociálnych sieťach,
pomôžete nám tak budovať stále lepší obsah. Ďakujeme.

Predchádzajúci článokOKNO DO HNOJA – 10 DôVODOV, PREČO SOM SA ROZHODLA ŽIŤ NA VIDIEKU
Ďalší článokZÁZRAK ZRODENIA: MÔJ DRUHÝ DOMÁCI PÔROD ALEBO PRÍCHOD ALEXANDRY
...o snahe vytvoriť lepší svet...o pokrytectve demokracie tých hore...o prírode, jej kráse, sile a význame pre nás...o zaslepenej „tej správnej“ mládeži...o duchovne, energiách a viere vo vyššie princípy...o zabúdaní na ľudstvo a človeka na úkor zisku a peňazí...o alternatívach v stavbách, práci, vzdelávaní a v živote...o práve v neprávnom systéme...o pôvodnej histórií, kultúre a živote nás Slovanov...o možnostiach vytvorenia „dobrého“, neutrálneho, malého štátu v strednej Európe...o návrate „domov“ – k prírode a predkom...o svete blahobytu, šťastia a slobody...o NÁDEJI
ZDIEĽAŤ

1 komentár

NECHAŤ ODPOVEĎ

Potvrďte váš koment.
Prosím vložte vaše meno.