OKNO DO HNOJA – 10 DôVODOV, PREČO SOM SA ROZHODLA ŽIŤ NA VIDIEKU

1358
Videnia

Možno ste sa práve ocitli v rovnakej situácii, ako prednedávnom ja. Z nejakého dôvodu vás omrzel život v meste. Cítite sa nenaplnení a nespokojní s tým, akým spôsobom trávite svoje dni a akým smerom sa váš život uberá. Snažíte sa to kompenzovať, hľadáte si rôzne aktivity, ktoré sú konvenčne považované za vhodné. Tak predsa trávi voľný čas každý – teda každý, kto ešte vie, čo to ten voľný čas vlastne je a nemýli si ho s nekonečnými nadčasmi v práci – fitko, nakupovanie, kino, víkendové výlety do prírody, super moderná jóga, kávička s kamoškami, pivo s kamošmi, sem-tam párty, v zime na hory, v lete k moru. Nič z toho nezaberá, stále ten istý pocit prázdnoty. Skúšate teda pritvrdiť, možno je to v niečom inom, možno vám chýba nejaká “vec”, ktorú majú všetci ostatní – nové oblečenie, kozmetika, parfémy, hodinky, kabelky, topánky, mobily, tablety, notebooky, autá, bicykle, funkčné športové oblečenie, merač pulzu, kalórií, krokov, spánku. Sťahujete apky. Apky na dopravu, apky na počasie, apky na telefonovanie, nakupovanie, čítanie, platenie, cestovanie… Minule sa ma jedna známa spýtala, koľko vody denne vypijem, že ona mala odjakživa problém ustriehnuť si to, ale teraz má apku, ktorá to sleduje za ňu a keď pije počas dňa málo vody, šikovná apka ju na to upozorní… Euh??!? Možno sem nezapadáte, lebo nevyzeráte ako ostatní, a tak to skúšate ešte raz – trendy účes, umelé nechty, žiarivé pery, obtiahnutejšie sukne, hlbšie výstrihy, vyššie opätky. Stále nič. Vzdávate to. Rozhodnete sa byť viac sám sebou – nie, nemáme doma telku, nie, naozaj netúžim po najnovšom ajfóne, áno, naozaj si do práce nosím každý deň domácu stravu a neobjednávam si dennodenne sushi, pizzu alebo krabičkovú diétu, nie, keď som s priateľom neukazujeme si zábavné videá na jútube, rozprávame sa.

Ja viem, samé otrepané frázy, všetci to už dávno dobre vieme. Všetci nadávame na dnešnú dobu, spomíname, aké to bolo kedysi a snívame o tom, že to raz zmeníme.

Ja som sa rozhodla, že to zmením hneď.. Teda hneď, ako na to budem mať 🙂

V každom prípade, končím s platením nezmyselných prachov za podnájom. Už sa viac nechcem pozerať na mladé páriky, ktoré sedia oproti sebe, no každý čumí do svojho smartfónu. Už viac nemienim v električke počúvať o tom, koľko komu ostáva baterky a ako to teraz prežijú až do najbližšieho stárbaksu, kde si ju KONEČNE dobijú. Tiež sa odmietam naďalej podieľať na podporovaní obchodu s nechutnými potravinami. A už viac nebudem za odpadlíka len preto, že si odpracujem svojich 8 hodín denne, normálne sa zbalím a odkráčam domov.

Začínam novú kapitolu života – na dedine. A prečo? Okrem vyššie uvedených argumentov sa dajú moje dôvody zhrnúť aj do nasledujúcich 10 bodov:

1. Dostupné vlastné bývanie

Možno sa to bude zdať niekomu neuveriteľné, ale zatiaľ sa mi nepodarilo z obyčajného absolventského platu našetriť pár desiatok či stovák tisíc eur na vlastný byt, či nebodaj dom, ktorý by sa nachádzal v okolí môjho pracoviska. Bohužiaľ mi tie peniaze nenašetrili ani rodičia. Často sa sama čudujem, ako to majú ostatní? Ako sa im podarilo v takom mladom veku kúpiť nehnuteľnosť? No jasné! Hypotéka. …Bŕŕŕ! Až ma striasa, keď to slovo počujem. Predstava, že sa niekomu zadĺžim na najbližších tridsať rokov ma naozaj neláka. Pritom som si nedávno vypočula úžasne obohacujúcu prednášku jedného nesmierne fundovaného finančného poradcu, ktorému podľa jeho vlastných slov “trvá 8 rokov, kým spraví z priemerne zarábajúceho človeka milionára”. Ech, či to mám šťastie, že som na neho natrafila! No tak tento milý pán mi ÚPLNE ZADARMO vysvetlil, že taká hypotéka je bohovská vec. Ako dôkaz načmáral na stieraciu tabuľu modrou, zelenou a červenou fixou niekoľko grafov. Neuveriteľné! Ako som si mohla doteraz myslieť, že banka na mne len zarába! Z týchto grafov je predsa jasné, že hypotéka je vysnívaným darom našej modernej vyspelej spoločnosti.

No dobre, dosť bolo sarkazmu. Jednoducho som si povedala, že ak sa mi má niekedy splniť sen o vlastnom bývaní, nebude to s ČSOB, Tatra, Prima či inou príma bankou. Musím skrátka makať a šetriť. A tak sa aj stalo. Možno to znie ako sci-fi, ale ak sa bezdetný človek trochu uskromní, podarí sa mu odložiť dosť na to, aby si po dvoch rokoch v priemernom zamestnaní s ešte priemernejším platom mohol dovoliť kúpiť nehnuteľnosť! Áno! Skutočnú nehnuteľnosť! Stať sa jej právoplatným vlastníkom! Znie to ako rajská hudba. No je tu jedna podmienka – človek musí trochu znížiť svoje nároky na bývanie. Žiadny bungalov na kľúč v satelite veľkomesta, ani moderný byt v centre v dosahu všetkých služieb, na ktoré si len spomeniete. Eé. Vysnívaná nehnuteľnosť vyzerá skôr takto: polorozpadnutá chatrč na lazoch na južnom Slovensku v obci s jedným obchodom, jednou krčmou, jedným kostolom a hŕstkou chalúp, ktoré poväčšine obývajú osoby, ktoré si ešte pamätajú, ako sa v ich obci žilo za vlády Márie Terézie. V Uhorsku. Možno práve preto sa v týchto končinách márne snažíte zachytiť nejakú slovenčinu. Ak však budete mať šťastie, podarí sa vám nájsť “to” miesto. My sme hľadali viac ako rok, inzerciu sme poznali naspamäť – podľa letmého pohľadu na úvodnú fotku sme vám vedeli povedať lokalitu, cenu aj rozlohu pozemku. Naše kritériá boli celkom presné (v prvom rade sme mali jasne stanovený finančný strop) – starý maličký domček, ktorý by sme pomerne rýchlo prerobili, čo najväčší pozemok, aspoň 1 hektár, slovensky hovoriaci obyvatelia. Skvelé by bolo, ak by mala obec základnú občiansku vybavenosť, t.j. potraviny, škôlka/škola, autobusová zastávka, možnosť internetového pripojenia. Všetko ostatné sme považovali za príjemný bonus. No najdôležitejší je pocit. Cítite ho už len z tých fotiek inzerátu. Láka vás niečím omamným. Túžite ten dom vidieť naživo. Konečne si dohodnete obhliadku a ten pocit sa ešte zosilní. Spravíte všetko pre to, aby bol váš! Nie je samozrejme dokonalý, no pre vás sa takým zdá byť. Váš nový domov – skromný, no krásny. Všade, kam sa len pozriete leží človekom minimálne dotknutá príroda, z jednej strany lúky, z druhej lesy. V tom momente je vám úplne ukradnuté, že dom nemá splachovací záchod… alebo že mu chýbajú dve steny…

Chcela som tým len povedať, že menej je niekedy viac. Menšie nároky a menšie úspory sa môžu pokojne rovnať väčšej radosti zo života a väčšiemu bohatstvu.

2. Zdravší životný štýl

Možno to tak nemajú všetci, no odvážim sa tvrdiť, že je veľa ľudí, ktorí žijú podobne ako ja. Ráno vstanú, rýchlo sa vychystajú do práce, celý deň sedia za počítačom (ja sa zubami-nechtami držím svojich 8 hodín, no som si istá, že mnoho ľudí má prsty prilepené na klávesnici aj oveľa dlhšie). Tieto dlhé hodiny obohacujú niekoľkými prechádzkami na toaletu a desiatkami šálok kávy. Na obed zhltnú menučko z najbližšej reštiky a večer, čo chladnička dá. Cez týždeň odrátavajú dni do víkendu, ktorý si nakoniec ani neužijú a už je znova pondelok. Trpia bolesťami zápästia a chrbtice. A extrémnym nedostatkom vitamínu D. Aj v lete sú bieli ako stena. Tí šťastnejší, ktorým sa podarí vypadnúť na zaslúženú dovolenku, sú pre zmenu červení ako raci. Kondička nulová, svalová hmota nulová, pohybový aparát zničený. Samozrejme česť výnimkám. Sú aj takí, čo skúšajú fitko, jógu, zumbu, pilates, aerobik, beh, ale aj tajuplnejšie aktivity, ako napríklad bosu, canicross či bokwu. A skláňam poklony všetkým, čo pri niečom takom dokážu vydržať dlhšie ako mesiac. Ja som sa odhodlala behávať. Bola som dvakrát. A potom mi priateľ kúpil permanentku na cvičenie. Hádajte koľkokrát som bola? Dvakrát. Jediné, čo ma skutočne baví, je kráčať. Chodím preto do práce a z práce peši. Trvá mi to asi 20 minút a vyslúžila som si tým nesmierny obdiv kolegov. Samozrejme to nemá každý tak blízko do práce ako ja. Väčšina musí dochádzať aspoň 45 minút mestskou dopravou či autami. Bola to jedna z mojich podmienok, keď sme sa sem sťahovali – pešia vzdialenosť bývania od práce. Už vtedy som vedela, že dochádzanie by ma ubíjalo. Človek sa ráno prechádzkou nabudí a poobede zas uvoľní.

A teraz si predstavte toto. O piatej ráno budíček (áno, to je dosť zavčasu, na tom budem musieť ešte popracovať) a celý deň sa staráte o svoj vlastný domov, zvieratá a záhradu. Celý deň sa hýbete na čerstvom vzduchu. Nie v mestskom parku a s pocitom, že to robíte z donútenia, aby ste aspoň na chvíľu cítili, že viete používať aj iné, ako sedacie svaly. Ale s pocitom, že prostredníctvom tohto úplne prirodzeného pohybu tvoríte niečo skutočne hodnotné, že tým zabezpečíte chutné jedlo a živobytie sebe a svojim blízkym.

3. Kvalitné potraviny

A tým sa dostávame k ďalšiemu bodu. Ľudia sú čoraz viac znechutení z toho, čo nám podsúvajú obchodné reťazce. Nie je žiadnou výnimkou vidieť na pultoch zhnitú zeleninu, pritom jej ceny sú horibilné. To si už človek naozaj povie, že si radšej kúpi bio zeleninu od miestneho farmára. S mäsom je to rovnaké. Nečudo, že sa čím ďalej tým viac ľudí, prevažne mladých mamičiek, prikláňa k takzvanému bio životnému štýlu.

A keď už sme pri tých miestnych farmároch, prečo sa teda nestať jedným z nich? Prečo si nepestovať vlastnú zeleninu a ovocie a nechovať si vlastné zvieratá? Nie každého by to možno bavilo, nie každý má taký sen. Ja v tom však vidím zmysel a osobné naplnenie. Vravia mi: “Veď ak chceš žiť zdravo, nemusíš hneď dávať výpoveď a sťahovať sa do nejakej diery a žiť ako v praveku. Môžeš si predsa bio-eko-organické potraviny kúpiť.” Hmmm, to sa mi akosi nezdá. Veď to nedáva zmysel. Prečo by som mala otročiť v práci, ktorá ma nebaví, aby som zarobila to málo, čo mi vystačí na bežné prežitie a kupovala za to drahé bio produkty, s falošným pocitom, ako zdravo žijem a ako veľa pre seba robím.

Život v úzkom spojení s prírodou tiež ušetrí nemalé financie, ktoré ľudia často utrácajú za farmaceutické produkty. Pritom sa na väčšinu problémov nájde riešenie práve v prírode. Domáce mastičky, tinktúry, sirupy, čajové odvary, či dokonca kozmetika a mydlá sú často účinnejšie, než chémiou preplnené pilule alebo drahé krémy.

4. Zanechať po sebe niečo hodnotné

Je mi smutno z toho, koľko ľudí žije len tak, zo dňa na deň, bez akýchkoľvek snov a plánov do budúcnosti. Vezmú prvú prácu, ktorá sa im naskytne, vôbec sa nezamýšľajú nad tým, či ich to napĺňa alebo aspoň trochu baví. Hlavné je, že budú mať z čoho platiť účty – zvyčajne podnájom. Žijú teda v byte niekoho iného, pracujú pre niekoho iného a zvyčajne sa zaujímajú predovšetkým o život niekoho iného. Ich vlastný im uniká. Ak majú takýto ľudia potomkov, čo im môžu ponúknuť? Z vlastnej skúsenosti viem, ako rozdielne človek vníma už len samotnú hodnotu bytu v porovnaní s hodnotou domu. Na byt sa nikdy neviaže toľko spomienok ako na dom. Byt sa vždy nachádza v budove, ktorá vám nepatrí. Neposkytuje toľko priestoru na sebavyjadrenie. Pravdou však je, že nie každý dom je takým priestorom, o akom snívam.

Mojím snom je vytvoriť miesto, ktoré budem môcť nazvať skutočným domovom. Toto miesto mi bude patriť a budem tam sama sebe pánom. Vložím do jeho budovania všetku energiu a dostupné prostriedky. To miesto bude dýchať ľuďmi, ktorí tam žijú. Bude to živý priestor, z ktorého bude vyžarovať láska a spokojnosť. To miesto bude mať svoju hodnotu. Možno nie pre cudzích, ale pre členov rodiny určite. Chcem vytvoriť priestor, kam sa budú chcieť ľudia vracať a kde sa budú cítiť príjemne. Nič naškrobené, žiadny dizajnérsky skvost, žiadny dokonalý trávnik a perfektne zastrihnuté tuje lemujúce betónový plot. Ani tuctový dom v pastelových farbách so štýlovým nábytkom zo švédskeho obchodného reťazca.

Chcem vytvoriť priestor s dušou, z miestnych prírodných zdrojov, vlastnými rukami, tak aby mal každý kus nábytku svoj príbeh a každý meter štvorcový svoj účel. Chcem vytvoriť bývanie, ktoré moji potomkovia nebudú chcieť nikdy predať, lebo by im pri tom pukalo srdce. Naopak, budú ho zveľaďovať, aby tak mohlo slúžiť celým generáciám. Znie to idealisticky a v dnešnej dobe nanajvýš nereálne. No nebolo by úžasné, keby sa mi to aspoň sčasti podarilo?

5. Raj pre deti

Tento bod asi nie je nutné rozvíjať. Hovoria mi, že deti majú v meste predsa toľko možností. Môžu chodiť na rôzne krúžky – výtvarná, tanečná, hudobná, rôzne športy, od futbalu až po ping-pong. Je to určite skvelé, nájsť u dieťaťa talent a rozvíjať ho. No koľko z tých krúžkov dieťa skutočne baví a chodí tam s nadšením? Väčšina detí si prejde všetkými krúžkami, ktoré majú jednotlivé centrá voľného času v ponuke a nakoniec aj tak pri ničom neostane. Áno, je síce v kolektíve seberovných detí a má vyplnené popoludnia a rozvíja to jeho potenciál, ale nedalo by sa to aj inak? Naozaj je najideálnejšie nechať dieťa celé dni tráviť v uzavretom priestore s cudzími deťmi, ktoré ani nemá rado? Je skutočne nutné investovať nemalé sumy peňazí, energie a času vozením detí na krúžky a späť niekoľkokrát do týždňa, nehovoriac o víkendových zápasoch či súťažiach?

Deti sú predsa najšťastnejšie, keď môžu voľne behať, liezť, skákať, stavať a búrať. Príroda im to všetko ponúka, stačí im dať možnosť objavovať ju, prípadne ich v objavovaní sprevádzať, ukazovať im a vysvetľovať. Môžeme im pomôcť postaviť bunker v kríkoch, hojdačku či dom na strome. Vybrať sa k potôčiku a stavať hrádze či mostíky. Naučiť ich, ako sa starať o domáce zvieratá. Môžeme im dať jednoducho priestor, aby sa samé realizovali. Povedzme si pravdu, keby sa nás niekto opýtal na najkrajšie momenty z detstva, koľkí z nás by začali spomínať na nekonečné hodiny strávené za klavírom či s flautou pri perách opakovaním tých istých nôt stále dokola? Väčšina z nás by si určite vybavila prázdniny u starých rodičov na dedine alebo aspoň výlety s rodičmi do prírody, stanovačky či túry. A okrem toho, spev, tanec, hru na hudobný nástroj či šport môže dieťa rozvíjať kdekoľvek, stačí mu na to motivácia a iniciatívny rodič. Mesto určite nie je podmienkou.

6. Tvoriť a budovať vo väčšom

Veľký pozemok ponúka zaručene viac možností ako vytvoriť domov snov, ktorý sa stane zároveň zdrojom príjmov a obživy, či miestom na oddych a zábavu. Človek môže pestovať množstvo ovocných stromov, zeleniny, byliniek, chovať rôzne druhy domácich zvierat, venovať sa rôznym remeslám a nepotrebuje si na to prenajímať žiadne priestory. Aspoň spočiatku, keď sa to všetko len rozbieha, sa tým ušetria nemalé financie. Všetko, čo na danom mieste vznikne, patrí vám a nikto nemá právo na to siahnuť, či už si postavíte dielňu, vybudujete jazierko alebo začnete prevádzkovať malú farmu.

Už sa mi neraz stalo, že som mala chuť pustiť sa do nejakej činnosti, ale uvedomila som si, že v malom bytíku to jednoducho nejde (málo miesta, hluk by rušil susedov, vzniklo by pri tom príliš veľa neporiadku). Keď má človek dostatok miesta, môže rozvíjať svoje schopnosti a meniť sny na skutočnosť. Nič vám nezabráni v tom, aby ste si založili včelie úle a mali vlastný medík, prevádzkovali z prístavby domu jazykovú školu alebo dielňu na výrobu domácej kozmetiky, postavili na záhrade bazén alebo hojdačku, venovali sa renovácii nábytku, konečne si osvojili psíky z útulku, nasadili si všetky bylinky, ovocie a zeleninu, po ktorých túžite, alebo si len rozložili v lete lehátko a slnili sa bez toho, aby ste sa museli tlačiť so stovkami ďalších hlučných a otravných ľudí na kúpalisku.

7. Sebestačnosť a nezávislosť

To je na tom všetkom asi najlákavejšie. Koniec otročenia pre niekoho iného, aby som zarobila peniaze, ktoré miniem na nákup drahých a nechutných, dokonca zdraviu škodlivých potravín, či kozmetických produktov, prípadne iných nepotrebných materiálnych statkov, ktoré ma majú udržiavať zdravú a krásnu, aby som vydržala chodiť do tej práce čo najdlhšie a vyzerala pri tom čo najspokojnejšie.

Pôda a práca na nej mi zabezpečí zdravý životný štýl, veľa pohybu na čerstvom vzduchu, prácu, ktorá ma bude napĺňať a živiť mňa aj moju rodinu. Všetko, čo vyprodukujeme, bude domáce, zdravé a chutné. Nepotrebujeme vlastniť najnovšie výdobytky modernej doby, aby sme boli šťastní. Stačia základné suroviny a vybavenie. Bude to síce jednoduchý, no plnohodnotný život. Nákup nehnuteľnosti bez hypotéky prináša slobodu sám o sebe. Je oveľa lepšie začínať od nuly, než od – 50 000 EUR (často aj oveľa viac). Vo svojom živote sa riadim heslom, že keď na to nemám, tak si to nekúpim. Počkám, našetrím si a kúpim si to potom (často po čase zistím, že som to aj tak nepotrebovala). A môže ísť o také banálne veci ako kúpa nových topánok, až po kúpu auta.

8. Alternatívne hodnoty

To je tá náročnejšia časť celého procesu odchodu z mesta a bežného konzumného života na vidiek, kde človek plánuje viesť jednoduchý život, ktorý bude viac v súlade s prírodou a životným prostredím. Človek musí byť silný a stáť si za svojím rozhodnutím. Z celého toho množstva ľudí, s ktorými som sa odvážila o svoj úmysel podeliť, bola len hŕstka.. čo hŕstka.. boli len dvaja ľudia, ktorých to nadchlo a súhlasili, že je to skvelý nápad. Nepovedali, že by spravili to isté, nešlo o ľudí s rovnakým nadšením. Boli to jednoducho ľudia, čo sa nad tým zamysleli, nedržia sa stereotypných názorov na to, akým smerom by sa mal v živote uberať mladý človek a vytvorili si vlastný názor. Všetci ostatní na vás buď zhrozene vyvalia oči, začnú si ťukať po čele a spýtajú sa, či ste sa náhodou nezbláznili, že sa chcete dobrovoľne vzdať sľubnej kariéry, úspechu, peňazí, prestíže (pre nich život na vidieku znamená prestať používať nie len metro či zásielkovňu, ale aj mozgové bunky alebo kefku na zuby), prípadne sa začnú smiať a klásť sarkastické otázky typu “čo tam akože chceš robiť?”, “to si fakt myslíš, že ťa bylinky a dve kozy dokážu uživiť?” alebo “som zvedavý, ako dlho ti to vydrží”.

Ono to potom ide všetko o niečo ťažšie, pretože tieto otázky a pripomienky prispievajú k naštrbeniu vášho nadšenia a odhodlania zmeniť svoj život a pretvoriť ho podľa vlastných predstáv. Umocňujú vo vás pocit neistoty a tiež pocit, že by ste sa mali cítiť ako menejcenný človek, ak vykročíte odlišnou cestou. Alebo prinajmenšom ako blázon. Čo je však zaujímavé, tí istí ľudia, čo nad vami krútia hlavou, zároveň priznávajú, že obdivujú vaše presvedčenie a odhodlanie a že takmer sebestačný život na samote v lone prírody znie ako z rozprávky. O čo tu teda dopekla ide? Samozrejme, veľa z nich by to asi nebavilo. No myslím si, že mnohí majú len strach. Strach vybočiť zo zabehnutých koľají a stereotypov a nasledovať svoje túžby. Možno nie každý túži po tom istom, ako ja, ale väčšina ľudí túži byť nezávislá, slobodnejšia, žiť zdravšie, tráviť čas v prírode obklopená zeleňou, skrátka žiť jednoduchšie, pokojnejšie a plnohodnotnejšie.

Napriek tomu všetkému cítim, že je to presne to, čo teraz potrebujem. Vypadnúť z mesta od všetkej tej povrchnosti a namyslenosti. Viem, že na dedine nie sú ľudia častokrát o nič lepší. Aj tam sú ľudia závistliví, všeteční, ohovárajú a robia si navzájom napriek. Ja tam však idem s víziou vlastného priestoru na sebarealizáciu, kde vytvorím krajší a zdravší domov pre seba a svoju rodinu. Svoje deti nebudem viesť k hodnotám, ktoré nás nútia myslieť si, že ten, čo má drahší mobil, je šťastnejší. Naučím ich, že šťastný je ten, kto je slobodný.

9. Celoživotné vzdelávanie

Rozvíjať vedomosti a naberať nové skúsenosti patrí akosi prirodzene k životu človeka. Ja však okolo seba pozorujem ľudí, ktorí sa dobrovoľne rozhodli stagnovať a neposúvať sa nijakým spôsobom vpred. Uspokojili sa s tým, čo dosiahli a tešia sa z pokojného stereotypného života. To nie je nič pre mňa. Možno je to znamením blížencov, alebo len vrodené nutkanie neustále sa hýbať, objavovať nové zručnosti, naberať ďalšie a ďalšie skúsenosti, skúšať nové veci a chodiť na nové miesta. Moderná doba má v tomto jedno veľké plus. Človek sa môže vzdelávať online, či už ide o online kurz marketingu alebo len video s návodom, ako postaviť búdku pre vtáčikov. Ak však človek nemá chuť a motiváciu, nikdy si nič z toho, čo svet ponúka, nevyskúša a prepláva životom bez množstva úžasných zážitkov.

Majiteľ domu s veľkým pozemkom je však akosi prirodzene nútený neustále sa vzdelávať. Hlavne na začiatku, keď sa všetko len rozbieha. Spočiatku je potrebné opraviť strechu, neskôr zaviesť kúrenie, spraviť kúpeľňu, vykopať žumpu, vybudovať záhradu, sad, oplotiť si pozemok, postaviť chlievy, naučiť sa dojiť a tak ďalej a tak ďalej, myslím, že je to nekonečný zoznam aktivít, ktorý sa časom len rozrastá. V porovnaní s priemerným človekom, ktorý žije v mestskom byte a pracuje v kancelárii 8 hodín denne, je tu skutočne oveľa väčší potenciál na celoživotné vzdelávanie, zaujímavejšie strávený pracovný čas a hmatateľnejšie výsledky práce a osvojených vedomostí.

10. Snaha nájsť samého seba

Ako má človek prísť na to, kým vlastne je, ak je neustále obklopený prúdom názorov a postojov okolitého moderného sveta? Z každej strany hučia reklamy, ktoré nás oslepujú a podsúvajú nášmu mozgu, na čo má myslieť. Len málokedy sa nám podarí ignorovať okolie a zamerať sa na to, čo je skutočne dôležité. Mamičky na prechádzke si svoje deti vôbec nevšímajú, radšej klikajú do smartfónov a prezerajú si nezmyselné diskusie. Nanajvýš k nim natrčia hlavu a doširoka sa usmejú a hneď to uverejnia na sociálnej sieti s popisom, ako si užívajú rodičovstvo. Pritom nezabudnú na potomkov zručať, aby dávali pozor a nezašpinili si nové oblečenie, lebo čo by povedali okoloidúci. Čo je dôležitejšie? To, čo si o nás myslia cudzí ľudia, alebo náš vzťah s vlastnými deťmi? Je naozaj dôležitejšie odpisovať známym na čete, alebo sa venovať človeku, čo práve sedí oproti vám? Je naozaj nevyhnuté vláčiť so sebou mobil ešte aj na vécko? Musia ho všetci držať v ruke celú cestu v električke? Je to naozaj taká katastrofa, keď vám na chvíľu vypadne signál alebo sa vám vybije baterka? Ste skutočne ten človek, akým sa tvárite byť vo virtuálnom svete?

Aj ja som aktívna na sociálnej sieti, ale nie non-stop. Rada sa tam popozerám, prečítam si zaujímavé články, dozviem sa, čomu sa kto venuje. Ale keď som s priateľom, venujem sa iba jemu. Keď som von s kamarátkami, rozprávam sa s nimi a nie s priateľom, ktorý je možno v tej chvíli online. Keď stojím pri pokladni, pripravím si peňaženku, venujem pozornosť predavačke a balím si nákup do tašky. Nemám v ruke telefón, neobťažujem ostatných naokolo historkami z posledného rande a zbytočne nezdržiavam. Keď niečo robím, venujem tomu všetku svoju pozornosť a robím to naplno. Snívam o tom, že vybehnem do rannej rosy na vlastnú záhradu, bez mobilu, bez kľúčov, bosá a možno aj úplne nahá a len tak sa prejdem pomedzi stromy, naoberám si zeleninu a bylinky na raňajky a to všetko v úplnej tichosti. V ušiach mi bude znieť len spev vtákov a vlastné myšlienky.

Autorka článku je zároveň autorkou blogu oknodohnoja.blogspot.sk

Ak sa vám článok páčil, zdieľajte ho na sociálnych sieťach,
pomôžete nám tak budovať stále lepší obsah. Ďakujeme.

Predchádzajúci článokPrečo nepoužívam žiadny deodorant?
Ďalší článokZÁPISKY ZO SLAMENÉHO DOMU – DIEL DRUHÝ
...o snahe vytvoriť lepší svet...o pokrytectve demokracie tých hore...o prírode, jej kráse, sile a význame pre nás...o zaslepenej „tej správnej“ mládeži...o duchovne, energiách a viere vo vyššie princípy...o zabúdaní na ľudstvo a človeka na úkor zisku a peňazí...o alternatívach v stavbách, práci, vzdelávaní a v živote...o práve v neprávnom systéme...o pôvodnej histórií, kultúre a živote nás Slovanov...o možnostiach vytvorenia „dobrého“, neutrálneho, malého štátu v strednej Európe...o návrate „domov“ – k prírode a predkom...o svete blahobytu, šťastia a slobody...o NÁDEJI
ZDIEĽAŤ

2269 KOMENTÁRE

 1. Tak neviem, to všetko, čo ťa znechutilo a nenaplnilo trvalo ako dlho? A ako dlho tento „rauš“? Prepáč za úprimnosť. Povieme si, keď to bude trvať aspoň tak dlho ako život v meste a keď ťa „naplní“ zdravší životný štýl, budeš jesť zdravšie potraviny, vytvoríš raj pre deti, sebestačne a nezávisle vytvoríš skutočné hodnoty a nájdeš samu seba.

  PS: nikdy žiadna vidiecka chalupa nemala „okno do hnoja“. Hnojisko bývalo pri latríne, lebo aj ľudský odpad, ak hnije dostatočne dlho sa premení na hodnoty, ktorými sa dá obohacovať pôda. Akurát to chce ČAS. A trocha to smrdí (a nie reklamou na stavebné sporenie):-)

 2. Usually I do not learn article on blogs, but I wish to say that this write-up very compelled me to take a look at and do so! Your writing style has been surprised me. Thanks, quite great article.

 3. Wow! This could be one particular of the most helpful blogs We ave ever arrive across on this subject. Actually Fantastic. I am also a specialist in this topic so I can understand your effort.

 4. I just want to tell you that I am just newbie to blogging and site-building and seriously savored this web page. More than likely I’m going to bookmark your blog post . You definitely have outstanding well written articles. With thanks for sharing your blog site.

 5. Great article and right to the point. I don’t know if this is in fact the best place to ask but do you people have any thoughts on where to get some professional writers? Thank you 🙂

 6. Wow! This could be one particular of the most useful blogs We have ever arrive across on this subject. Actually Fantastic. I’m also an expert in this topic therefore I can understand your hard work.

 7. obviously like your web-site but you need to take a look at the spelling on several of your posts. Many of them are rife with spelling problems and I find it very troublesome to inform the truth however I will certainly come again again.

 8. Pretty section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently rapidly.

 9. Im no expert, but I think you just crafted a very good point point. You definitely understand what youre talking about, and I can truly get behind that. Thanks for being so upfront and so truthful.

 10. Some truly good content about this web website, appreciate it for info. A conservative can be a man which sits and also thinks, mostly sits. by Woodrow Wilson.

 11. weblink I want to start to put all my photos up on my camera, and start a blog or something. Where is a good place to do this like a website or something, do i have to copyright them thanks :).

 12. What i do not understood is if truth be told how you’re no longer actually much more neatly-preferred than you might be right now. You are so intelligent. You recognize therefore significantly when it comes to this subject, made me in my view imagine it from numerous various angles. Its like men and women aren’t involved except it is one thing to accomplish with Lady gaga! Your personal stuffs excellent. At all times maintain it up!

 13. Thanks for sharing superb informations. Your web site is very cool. I am impressed by the details that you have on this site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my friend, ROCK! I found simply the information I already searched all over the place and simply couldn’t come across. What a great web-site.

 14. You could certainly see your skills in the paintings you write. The arena hopes for more passionate writers such as you who aren’t afraid to say how they believe. At all times follow your heart. „The most profound joy has more of gravity than of gaiety in it.“ by Michel de Montaigne.

 15. I have not checked in here for a while as I thought it was getting boring, but the last few posts are great quality so I guess I will add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

 16. I’ve recently started a website, the information you offer on this site has helped me tremendously. Thanks for all of your time & work. „Never trust anybody who says ‘trust me.’ Except just this once, of course. – from Steel Beach“ by John Varley.

 17. Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your website is excellent, as well as the content!

 18. I have been browsing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. In my view, if all web owners and bloggers made good content as you did, the internet will be much more useful than ever before.

 19. obviously like your web site however you need to take a look at the spelling on several of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I find it very troublesome to tell the reality on the other hand I will certainly come again again.

 20. Thanks a lot for sharing this with all folks you really know what you are speaking approximately! Bookmarked. Please also talk over with my site =). We could have a hyperlink alternate agreement among us!

 21. Hiya, I’m really glad I have found this info. Today bloggers publish just about gossips and internet and this is really irritating. A good blog with interesting content, this is what I need. Thanks for keeping this web-site, I will be visiting it. Do you do newsletters? Can’t find it.

 22. Good – I should certainly pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all the tabs as well as related info ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, website theme . a tones way for your client to communicate. Nice task.

 23. I like the helpful info you provide in your articles. I will bookmark your blog and check again here frequently. I’m quite sure I’ll learn a lot of new stuff right here! Best of luck for the next!

 24. I must convey my passion for your kindness supporting visitors who actually need guidance on in this field. Your special dedication to passing the solution along appears to be exceedingly useful and have truly allowed ladies just like me to realize their endeavors. Your new warm and friendly facts signifies a lot to me and somewhat more to my colleagues. Thank you; from each one of us.

 25. Wonderful goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you’re just extremely fantastic. I really like what you’ve acquired here, really like what you’re stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it wise. I cant wait to read far more from you. This is really a great site.

 26. My wife and i have been quite thankful when Louis managed to complete his web research through the entire precious recommendations he had from your own web site. It is now and again perplexing to just choose to be giving for free tactics which often some people might have been making money from. And we also fully understand we have you to give thanks to for this. All the explanations you’ve made, the straightforward web site menu, the relationships you will make it easier to create – it’s got many sensational, and it’s really assisting our son and us know that that subject matter is excellent, and that is really serious. Thanks for all!

 27. I have been browsing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. In my view, if all site owners and bloggers made good content as you did, the internet will be much more useful than ever before.

 28. Definitely believe that which you stated. Your favorite justification seemed to be on the net the easiest thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked while people consider worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 29. I like the helpful information you provide in your articles. I will bookmark your blog and check again here regularly. I’m quite certain I will learn many new stuff right here! Best of luck for the next!

 30. I will right away grab your rss as I can’t in finding your email subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you’ve any? Kindly allow me realize in order that I may subscribe. Thanks.

 31. I would like to voice my respect for your kind-heartedness for visitors who need assistance with the subject matter. Your personal dedication to passing the message across turned out to be definitely significant and have encouraged many people like me to attain their objectives. Your new insightful tips and hints denotes a great deal a person like me and even further to my office colleagues. Warm regards; from everyone of us.

 32. I am very happy to read this. This is the type of manual that needs to be given and not the accidental misinformation that is at the other blogs. Appreciate your sharing this greatest doc.

 33. I have been browsing online more than 3 hours lately, but I never discovered any fascinating article like yours. It is pretty price enough for me. In my view, if all webmasters and bloggers made good content as you probably did, the internet might be much more helpful than ever before.

 34. Thank you, I have recently been searching for information approximately this subject for ages and yours is the greatest I have came upon till now. But, what about the bottom line? Are you sure concerning the source?

 35. I’m extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Anyway keep up the nice quality writing, it is rare to see a great blog like this one today..

 36. You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really something that I think I would never understand. It seems too complicated and extremely broad for me. I’m looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 37. I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this site. I’m hoping the same high-grade web site post from you in the upcoming also. Actually your creative writing skills has inspired me to get my own website now. Really the blogging is spreading its wings fast. Your write up is a good example of it.

 38. I have been browsing online greater than 3 hours nowadays, but I never discovered any attention-grabbing article like yours. It¡¦s pretty price enough for me. Personally, if all site owners and bloggers made just right content as you probably did, the net can be much more useful than ever before.

 39. Good day very cool site!! Man .. Excellent .. Wonderful .. I will bookmark your site and take the feeds additionally¡KI’m happy to search out numerous useful information here in the publish, we’d like work out extra strategies in this regard, thank you for sharing. . . . . .

 40. Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article. I’ll make sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post. I will certainly comeback.

 41. you’re really a good webmaster. The website loading speed is incredible. It sort of feels that you are doing any distinctive trick. Moreover, The contents are masterwork. you have done a magnificent task in this matter!

 42. Just desire to say your article is as astounding. The clearness in your post is simply cool and i could assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the enjoyable work.

 43. Good site! I really love how it is simple on my eyes and the data are well written. I’m wondering how I could be notified whenever a new post has been made. I’ve subscribed to your RSS which must do the trick! Have a nice day!

 44. Hiya, I’m really glad I have found this information. Nowadays bloggers publish only about gossips and internet and this is actually annoying. A good site with exciting content, this is what I need. Thank you for keeping this web site, I will be visiting it. Do you do newsletters? Can’t find it.

 45. I have been surfing online more than three hours today, yet I by no means found any interesting article like yours. It¡¦s beautiful value enough for me. In my opinion, if all site owners and bloggers made good content material as you did, the net can be much more useful than ever before.

 46. I do believe all the concepts you have presented to your post. They’re very convincing and can definitely work. Still, the posts are too brief for novices. Could you please lengthen them a little from next time? Thank you for the post.

 47. I’m just commenting to make you know what a brilliant encounter my wife’s princess gained going through your blog. She noticed too many pieces, including how it is like to have a marvelous giving nature to have the rest with no trouble master specified problematic matters. You really did more than readers’ expectations. Many thanks for churning out those interesting, trusted, revealing and even cool guidance on the topic to Emily.

 48. I’ve been browsing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. In my view, if all website owners and bloggers made good content as you did, the web will be a lot more useful than ever before.

 49. Hello, Neat post. There is a problem with your site in internet explorer, would test this¡K IE nonetheless is the market leader and a big part of other people will omit your great writing due to this problem.

 50. Great ¡V I should certainly pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all the tabs as well as related info ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, website theme . a tones way for your customer to communicate. Nice task..

 51. I have to get across my respect for your kindness for folks that actually need guidance on in this subject matter. Your special commitment to getting the message throughout appears to be quite insightful and have regularly empowered folks just like me to reach their objectives. Your interesting suggestions entails a lot to me and a whole lot more to my mates. Regards; from each one of us.

 52. I really wanted to jot down a word to appreciate you for all the pleasant ways you are writing here. My extended internet lookup has at the end of the day been recognized with high-quality knowledge to write about with my companions. I ‘d declare that most of us visitors are unquestionably endowed to be in a great website with many outstanding people with very beneficial tactics. I feel really happy to have used your webpage and look forward to tons of more fabulous moments reading here. Thanks a lot once again for all the details.

 53. Fantastic goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just extremely wonderful. I actually like what you have acquired here, really like what you’re saying and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it smart. I can’t wait to read much more from you. This is actually a wonderful site.

 54. I am not sure where you’re getting your information, but great topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for great info I was looking for this information for my mission.

 55. hey there and thank you for your info – I’ve definitely picked up anything new from right here. I did however expertise several technical points using this site, as I experienced to reload the website a lot of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I’m complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement in google and can damage your high-quality score if advertising and marketing with Adwords. Well I’m adding this RSS to my e-mail and could look out for a lot more of your respective interesting content. Ensure that you update this again very soon..

 56. Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it is truly informative. I’m going to watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!

 57. Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it’s really informative. I am going to watch out for brussels. I’ll be grateful if you continue this in future. Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!

 58. Hiya, I am really glad I have found this info. Nowadays bloggers publish just about gossips and net and this is actually irritating. A good website with interesting content, this is what I need. Thanks for keeping this website, I’ll be visiting it. Do you do newsletters? Can not find it.

 59. I needed to write you one bit of note to give thanks as before regarding the unique opinions you have shared above. It has been quite tremendously open-handed of people like you to supply extensively what exactly many of us could have distributed as an ebook to get some dough for their own end, especially considering that you might have tried it if you ever desired. Those advice likewise acted as the great way to know that someone else have a similar desire really like my personal own to know the truth lots more when considering this condition. I think there are many more pleasant opportunities up front for people who browse through your blog post.

 60. Needed to create you this little word just to say thank you the moment again on the magnificent things you’ve shown at this time. This is simply seriously generous of people like you to present unhampered what some people could have marketed as an e-book in order to make some profit for their own end, specifically seeing that you could have done it in the event you decided. The tricks as well acted as the fantastic way to comprehend the rest have the same fervor really like my own to learn a great deal more regarding this issue. Certainly there are many more enjoyable occasions up front for folks who looked over your site.

 61. Nice read, I just passed this onto a friend who was doing a little research on that. And he actually bought me lunch because I found it for him smile So let me rephrase that: Thank you for lunch! „High living and high thinking are poles apart.“ by B. J. Gupta.

 62. I and my pals ended up studying the best points on your site and then all of the sudden I had a terrible suspicion I never thanked the web site owner for those tips. All of the young boys were absolutely joyful to study them and have now really been making the most of those things. Appreciate your simply being considerably thoughtful and for selecting this sort of superior issues millions of individuals are really desperate to be aware of. Our sincere regret for not saying thanks to you earlier.

 63. I have been exploring for a bit for any high quality articles or blog posts in this sort of area . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this web site. Studying this information So i am satisfied to express that I’ve an incredibly just right uncanny feeling I came upon just what I needed. I so much certainly will make sure to don¡¦t omit this website and provides it a glance regularly.

 64. I was suggested this web site by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my trouble. You are wonderful! Thanks!

 65. I do accept as true with all the ideas you have introduced for your post. They’re very convincing and can definitely work. Still, the posts are too quick for starters. May just you please prolong them a bit from subsequent time? Thanks for the post.

 66. It’s appropriate time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I have read this post and if I could I wish to suggest you some interesting things or suggestions. Maybe you can write next articles referring to this article. I wish to read even more things about it!

 67. Attractive section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently rapidly.

 68. I and my pals were digesting the good pointers located on your site and so immediately developed a horrible feeling I never expressed respect to the blog owner for those secrets. These young boys became as a result very interested to read all of them and have in effect definitely been having fun with them. Thank you for really being well considerate and for going for some amazing guides most people are really wanting to discover. Our own sincere regret for not expressing gratitude to earlier.

 69. We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your website provided us with valuable information to work on. You’ve done an impressive job and our entire community will be grateful to you.

 70. Thanks a lot for sharing this with all people you actually recognise what you’re speaking approximately! Bookmarked. Please also visit my site =). We may have a hyperlink exchange agreement among us!

 71. Excellent beat ! I would like to apprentice while you amend your site, how can i subscribe for a blog web site? The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept

 72. I would like to thank you for the efforts you’ve put in writing this blog. I’m hoping the same high-grade web site post from you in the upcoming also. In fact your creative writing abilities has inspired me to get my own web site now. Actually the blogging is spreading its wings fast. Your write up is a good example of it.

 73. A person necessarily assist to make critically articles I might state. That is the very first time I frequented your website page and thus far? I surprised with the research you made to create this actual submit amazing. Wonderful process!

 74. You really make it seem so easy along with your presentation however I to find this topic to be actually something that I believe I might by no means understand. It seems too complicated and extremely vast for me. I am taking a look forward on your subsequent post, I will try to get the dangle of it!

 75. Thank you for some other informative website. Where else could I get that type of info written in such a perfect manner? I have a mission that I’m simply now working on, and I have been at the look out for such info.

 76. Great – I should definitely pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all the tabs and related information ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, web site theme . a tones way for your client to communicate. Nice task.

 77. Thank you a lot for providing individuals with an exceptionally marvellous opportunity to read articles and blog posts from here. It is usually so lovely plus packed with amusement for me personally and my office co-workers to visit the blog nearly thrice weekly to find out the fresh secrets you have. Not to mention, we’re always amazed for the striking hints you serve. Selected two ideas on this page are basically the most beneficial I have ever had.

 78. Unquestionably believe that which you said. Your favorite reason appeared to be on the web the easiest thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked while people consider worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 79. Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with a few pics to drive the message home a bit, but other than that, this is excellent blog. A great read. I will definitely be back.

 80. I haven¡¦t checked in here for a while because I thought it was getting boring, but the last few posts are great quality so I guess I¡¦ll add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

 81. I needed to write you that bit of remark to help give many thanks yet again for your breathtaking things you have documented here. It is really tremendously generous of you to grant without restraint just what a number of us could have made available for an e book to earn some money on their own, notably seeing that you could possibly have done it in the event you wanted. Those strategies in addition served as the good way to realize that someone else have the same interest just as my personal own to know a good deal more when considering this condition. I believe there are many more fun situations ahead for those who read through your website.

 82. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something that I think I would never understand. It seems too complicated and very broad for me. I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 83. I have not checked in here for a while since I thought it was getting boring, but the last few posts are great quality so I guess I¡¦ll add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

 84. I definitely wanted to construct a brief message to be able to appreciate you for the pleasant tricks you are writing on this site. My long internet search has at the end of the day been rewarded with excellent information to write about with my friends. I would suppose that we site visitors actually are truly blessed to be in a useful website with very many wonderful professionals with insightful basics. I feel very privileged to have seen the web page and look forward to plenty of more thrilling moments reading here. Thank you again for all the details.

 85. I have been exploring for a little bit for any high quality articles or blog posts on this sort of area . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this web site. Studying this info So i¡¦m happy to exhibit that I’ve a very just right uncanny feeling I came upon just what I needed. I most without a doubt will make sure to don¡¦t omit this site and give it a look on a constant basis.

 86. What i do not realize is in fact how you are no longer actually much more neatly-preferred than you might be right now. You are very intelligent. You recognize therefore considerably with regards to this subject, produced me in my view consider it from so many varied angles. Its like women and men are not interested unless it’s one thing to do with Girl gaga! Your own stuffs great. All the time deal with it up!

 87. I just wanted to construct a simple remark so as to thank you for all the amazing ideas you are sharing on this site. My extensive internet research has at the end of the day been paid with extremely good strategies to go over with my classmates and friends. I ‘d suppose that most of us visitors are definitely fortunate to live in a magnificent place with many marvellous people with good points. I feel truly grateful to have seen your web pages and look forward to plenty of more brilliant minutes reading here. Thank you once more for everything.

 88. Wow! This could be one particular of the most useful blogs We have ever arrive across on this subject. Actually Excellent. I am also an expert in this topic so I can understand your effort.

 89. I do agree with all of the ideas you’ve introduced in your post. They’re very convincing and will definitely work. Nonetheless, the posts are very brief for novices. May you please extend them a bit from next time? Thank you for the post.

 90. I am only commenting to make you understand what a incredible encounter our princess obtained browsing your web page. She realized numerous things, most notably how it is like to possess an excellent giving character to let the others without difficulty comprehend some multifaceted topics. You truly did more than her expected results. I appreciate you for producing such helpful, dependable, revealing and also easy tips on that topic to Mary.

 91. Hiya, I’m really glad I’ve found this information. Today bloggers publish just about gossips and net and this is really irritating. A good website with exciting content, this is what I need. Thanks for keeping this website, I’ll be visiting it. Do you do newsletters? Cant find it.

 92. I truly enjoy reading through on this website , it has excellent posts . „He who sees the truth, let him proclaim it, without asking who is for it or who is against it.“ by Henry George.

 93. What i don’t understood is in reality how you’re no longer really much more well-appreciated than you may be now. You’re so intelligent. You understand thus considerably relating to this subject, produced me in my view imagine it from so many numerous angles. Its like men and women are not fascinated unless it is something to do with Woman gaga! Your individual stuffs excellent. At all times deal with it up!

 94. Unquestionably believe that which you stated. Your favorite justification seemed to be on the net the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people consider worries that they just do not know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 95. Excellent beat ! I would like to apprentice while you amend your web site, how can i subscribe for a blog website? The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright clear idea