V jednoduchosti je sila

760
Videnia

Pri mnohých riešeniach v našich životoch sme sa v zhone tejto doby „naučili“ vyhľadávať akosi zložité a často tým pádom neefektívne riešenia. Prehnané premýšľanie a dumanie ako nájsť to „ideálne“, miesto jednoznačného a praktického konania mi akosi nie je po srsti. Môže to mať súvis s príchodom „doby konzumnej“ kedy sa ľuďom naskytá obrovské množstvo dostupných zdrojov, vecí, materiálov, statkov, spôsobov a pod. Pri každodenných činnostiach no aj pri životných rozhodnutiach ľudia volia riešenie ktoré veľakrát odporuje základom logiky no ako najlepšie ho ponúka reklama, distribútor, sused alebo kolega („a ako len potom budú závidieť“) prípadne staré emócie – strach, neistota, frustrácia. Jednoduché riešenia potom pod tlakom trhu a spoločnosti zavrhujú ako tie neefektívne, nemožné alebo paradoxne „príliš zložité“.

Dovolím si uviesť pár príkladov a snáď nám to dopne. Týkajú sa naozaj rozmanitých častí nášho života a nemusím byť ultra odborník v žiadnej z nich aby som sedliackym rozumom došiel na to že je to na prd.

Tak napríklad…

Jeme nezdravo a preto, že máme chuť. Potom sa sťažujeme že nám je zle a sme chorý. Pritom sa dobrovoľne trovíme a následne na tom všetko berieme chemické, neprirodzené liečivá.

Jednoduchosť? Vyberajme dôkladne čo vložíme do úst a jedzme pre to, že nám to dodáva energiu a vtedy keď to potrebujeme. Veď to je základný zmysel prijímania potravín. Predchádzajme prirodzene chorobám keď môžeme, nie potom plačme nad rozliatym mliekom a plátajme naše zdravie rôznou spomínanou chémiou.

Deti odkladáme do jaslí a do škôlok, hľadáme im pestúnky a pani na stráženie a potom sa divíme že si nerozumieme.

Jednoduché riešenie? Snáď ani nemusím písať…

Sťažujeme sa aký je fastfood zlý, hypermarket drahý, jedlo nie je to čo bývalo. No stále tam pôjdeme, stále si objednáme burger tam, stále ich podporíme svojimi peniazmi, teda energiou.

Nie je jednoduchšie neísť tam, vyhnúť sa tomu a snažiť sa podporiť miestneho farmára, človeka ktorý dáva do svojich produktov svoje srdce? Tak ľahké.

Veľmi blízky príklad, možno z globálnejšieho hľadiska. Jedlo sa pestuje v odľahlých častiach sveta, balí sa a preváža tisícky kilometrov a dozrieva v kamiónoch. Obrovské množstvá sú priemyselne vyrábané aby nakojili „potreby“ trhu. My lozíme po supermarketoch aby sme si v zime nabalili do plastových sáčkov ovocie a zeleninu bez chuti, bez možnosti prirodzeného dozretia. Nie je jednoduchšie použiť v tomto prípade naozaj sedliacky rozum a jedlo si dopestovať, prípadne kúpiť u miestneho farmára, baču, zeleninára sídliaceho niekde vedľa v dedine.

A čo stavby, naše obydlia? Aspoň pár príkladov, ktoré mi prišli na um ako prvé. Úplne fundamentálny – priemyselne vyrábame materiály nezdravé pre pobyt v nich, neekologické pri výrobe aj pri rozklade, drahé a zložité na prevedenie. Keď na druhej strane sa nám ponúkajú možno nie v každom aspekte o 200% lepšie avšak prírodné materiály z ktorých sa stavia stovky rokov a ľudia v tých domoch pokojne žili. Častokrát sú prvé spomínané materiály propagované v rámci celého odvetvia a či už remeselníci, projektanti a výrobcovia si takto dohadzujú roboty – a my to všetko papáme, bez zapojenia nášho rozumčeku, lebo veď predsa v tom dome asi nebudeme bývať my, tak ako môžeme vedieť čo je preň a pre náš život v ňom to najlepšie…

Ďalej…Domy tisíc percentne izolujeme, uzatvárame aby neprenikol ani vánoček, prekurujeme a následne inštalujeme drahé rekuperácie, vetracie prístroje, regulácie vzduchu. Navrhujeme ich tak aby sme uchvátili návštevy a nie aby splnili praktický účel. Dažďovú vodu odvádzame ďaleko k susedom aby sme si následne natiahli do záhrady vodovod. A tak ďalej a tak ďalej, pri stavbách je toho naozaj kopa, možnože aj na samostatný článok a už to prekračuje odkaz tohto. Takže napřístě…

Ešte posledný nie úplne fungujúci a logicky ťah. Čo naše hovienka? Odvádzame ich zo žúmp a kanalizácií cez čističky ďaleko od nás aby čierna voda znečisťovala vody (spodné aj povrchové) a prírodu celkovo. Prípadne inštalujeme drahé ČOV a zložito udržiavame mikróby v umelej kadi – ako keby to nešlo prirodzene. A na druhej strane si do záhradok nosíme hovienka od kravičiek, koní, sliepok ktoré sme nikdy nevideli a na ich spôsob chovu a stravy sa veľmi spoľahnúť nemôžeme. Prerušili sme kolobeh prírody. Jednoduché kompostovacie toalety, piliňáky, vedierka toto môžu veľmi elegantne vyriešiť…

Celkovo si stojím za tým, že naše životy by mohli fungovať krajšie keby sme volili tie jednoduchšie, zjavné riešenia. Možno nie sú vždy najľahšie na vykonanie ale to nie je výhovorka.

Rodičia pracujú dlho do noci aby mali viac peňazí ktoré si môžu užiť s deťmi a partnermi. Len akosi nezostáva čas kedy si tie peniaze užiť. Nie je rozumnejšie pracovať menej a čas tráviť s tou rodinou? Miesto odkladania a zarábania na neskôr? Veď to je ako šetriť si sex na starobu (slovami Tomáša Hajzlera )

Oni sú vždy pod nosom. Je Vám zle vo vzťahu a nejde to vyriešiť? Odíďte. Je Vám zle v práci? Odíďte. Je Vám zle v meste, na dedine, na lazoch, na Slovensku? Netreba vysokú školu na vyriešenie týchto situácií však. Čo iné chcete robiť ako toto všetko opustiť? Zbytočné odďaľovanie, vykrúcanie, snaha o nájdenie zložitého, prepracovaného plánu na konci nikdy neprinesú dlhodobú úľavu 🙂

Pretože tieto riešenia, tie ktoré sa ponúkajú samé, vychádzajú z nášho citu, sedliackeho rozumu, srdca a preto sú také jednoduché. Ostáva len na nás nasledovať tento náš cit a nebáť sa urobiť tie potrebné kroky k naplneniu týchto riešení.

Veď určite viete ktoré je to najjednoduchšie z nich, to ktoré máme stále na očiach v prípade že súčasný systém nám nevyhovuje, však? 😉

Ak sa vám článok páčil, zdieľajte ho na sociálnych sieťach,
pomôžete nám tak budovať stále lepší obsah. Ďakujeme.

Maite Tiscar

Predchádzajúci článokPartia chalanov oživuje pestovanie konopy na Spiši
Ďalší článokPrečo nepoužívam žiadny deodorant?
...o snahe vytvoriť lepší svet...o pokrytectve demokracie tých hore...o prírode, jej kráse, sile a význame pre nás...o zaslepenej „tej správnej“ mládeži...o duchovne, energiách a viere vo vyššie princípy...o zabúdaní na ľudstvo a človeka na úkor zisku a peňazí...o alternatívach v stavbách, práci, vzdelávaní a v živote...o práve v neprávnom systéme...o pôvodnej histórií, kultúre a živote nás Slovanov...o možnostiach vytvorenia „dobrého“, neutrálneho, malého štátu v strednej Európe...o návrate „domov“ – k prírode a predkom...o svete blahobytu, šťastia a slobody...o NÁDEJI
ZDIEĽAŤ

1 komentár

NECHAŤ ODPOVEĎ

Potvrďte váš koment.
Prosím vložte vaše meno.