Elon Musk: „Stroje zoberú ľuďom prácu do 20 rokov, riešením je univerzálny základný príjem“

260
Videnia

Elon Musk sa pre CNBC vyjadril, že v horizonte 10 až 20 rokov, pripraví automatizácia o prácu kritické množstvo ľudí. Podľa neho bude nevyhnutné, aby štáty začali vyplácať všetkým svojim občanom tzv. univerzálny základný príjem.

Masívny nárast automatizácie takmer vo všetkých sférach spoločnosti, je nepopierateľným faktom. A bude pokračovať ešte vyšším tempom ako doteraz. Dôkazom je aj automobilka Tesla Motors, ktorá v súvislosti s výrobou vo svojich továrňach Tesla Factory a Gigafactory, hovorí o: „Strojoch, vyrábajúcich stroje…“

Nedávno táto kalifornská automobilka kúpila nemeckú spoločnosť Grohmann Engineering, ktorá vyrába a vyvíja zariadenia priemyselnej automatizácie. Následne zriadila divíziu Tesla Advanced Automation, ktorá bude mať na starosti vývoj a výrobu automatizačných zariadení pre svoje továrne. Jej cieľom bude dosiahnutie ešte väčšej automatizácie, v rámci svojich výrobných programov. A to je len jeden z mnohých príkladov…

Podľa Muska bude nevyhnutná symbióza medzi ľuďmi a strojmi, a to nielen v rámci automatizačných zariadení, ale aj s nastupujúcou generáciou digitálnej superinteligencie, ktorej prvými lastovičkami sú napríklad systémy plne autonómnej jazdy a premávky.

Predpokladá sa, že už do 2 rokov by mohli byť plne autonómne vozidlá súčasťou bežnej premávky. Technológia je v podstate hotová, čaká sa len na úpravu legislatívy. Množstvo významných spoločností (Ford, Nissan, GM, Google, Uber…) pracuje na autonómnych systémoch riadenia a zároveň na systémoch tzv. zdieľania vozidiel, a to pre osobné aj komerčné účely. Ich masovým zavedením by prišli o prácu minimálne vodiči z povolania (taxikári, kuriéri, kamionisti, vodiči verejnej dopravy…)

Ľudia budú tak budú mať vďaka automatizácii viac a viac voľného času, ktorý budú môcť podľa Muska využiť na komplexnejšie a zaujímavejšie činnosti. A nebude sa musieť jednať nevyhnutne o prácu. No a ako do tohto všetkého zapadá univerzálny základný príjem?

A mimochodom, nie je to len Elon Musk, ktorý upozorňuje na problematiku automatizácie a úbytku pracovných miest. Profesor a počítačový vedec Moshe Vard z Rice University tvrdí, že do 30 rokov bude viac ako polovica pracujúcej populácie nahradená robotmi. Jeho slová sú v súlade so štúdiou z Oxfordskej univerzity, ktorá hovorí o tom, že robotické zariadenia zoberú prácu 47 % amerických zamestnancov.

Univerzálny / nepodmienený základný príjem

Univerzálny základný príjem, čo to vlastne je? V našich končinách sa označuje aj ako nepodmienený základný príjem (NZP). Jedná sa o finančnú dávku, ktorú štát pravidelne vypláca každému občanovi. A to bez akýchkoľvek podmienok. To znamená, či už pracuje, alebo nie. Práca je dobrovoľná. Jeho výška by mala byť taká, aby dokázala pokryť minimálne všetky základné potreby pre dôstojný život.

Hlavnou ideou zavedenia nepodmieneného základného príjmu, bez ohľadu na jeho nevyhnutnosť, je zvýšenie slobody a dôstojnosti. Ako uvádza iniciatíva „zakladnyprijem.sk„, robiť niečo pre peniaze, degraduje ľudské hodnoty, vedie k vykonávaniu činnosti, ktoré neprinášajú žiadne reálne hodnoty a majú na svedomí plytvanie. To všetko vedie k ekonomickým stratám, ktoré môžu prepuknú do vážnych finančných kríz.

Existuje množstvo užitočných činností aj „voľných“ ľudí, ktorí by ich mohli vykonávať, avšak chýbajú na to peniaze. Univerzálny základný príjem by mal zmeniť mentalitu ľudí tak, aby začali vykonávať činnosti z dôvodu ich zmysluplnosti a nie pre peniaze, ktoré sú momentálne nevyhnutné pre prežitie.

Dnes je drvivá väčšina ľudí nútená pracovať, aby sa vyhla existenčným problémom. Kvôli strachu zo straty zamestnania, sme často nútení robiť nezmyselné veci, dodržiavať iracionálne pravidlá či sa dokonca ponižovať. Nepodmienený základný príjem, by tak mohol priniesť väčšiu dôstojnosť a slobodu. Taktiež by mohol z časti potlačiť nemorálne až neľudské správanie, spôsobené chorobnou túžbou po peniazoch a moci.

Zdroj: http://conscious.shift.over-blog.com/

Zavedenie nepodmieneného základného príjmu zo dňa na deň, by mohlo mať samozrejme katastrofálne následky. Avšak, možno už nastal čas, aby sme postupne začali dostávať túto problematiku do povedomia ľudí. Základom bude celospoločenská diskusia, z ktorej môžu vzísť konkrétne opatrenia, ktoré sa začnú postupne zavádzať do spoločenského života. A to či už do oblasti zamestnávania, školstva či sociálnych vecí. Dôležité bude nepodceniť trend automatizáciea robiť všetko preto, aby sme neostali zaskočení, keď skutočne dôjde k nevyhnutnému masovému poklesu pracovných miest.

Vážení čitatelia, čo si myslíte o problematike automatizácie a úbytku pracovných miest? Je podľa vás možné uvažovať o zavedení nepodmieneného základného príjmu alebo poznáte lepšie riešenie? Neváhajte a vyjadrite svoj názor v diskusii pod článkom.

Článok zdieľaný s láskavým zvolením TeslaMagazín.sk
Úvodný obrázok z electrek.co 

Ι Ak sa Vám článok páči, môžete nás podporiť zdieľaním na sociálnych sieťach. Ďakujeme. Ι

119 KOMENTÁRE

  1. 139013 59140A person necessarily lend a hand to make severely posts Id state. This really is the extremely initial time I frequented your web page and to this point? I surprised with the analysis you made to make this particular submit extraordinary. Magnificent procedure! 290158

  2. Thanks for another wonderful post. Where else could anybody get that type of information in such an ideal way of writing? I ave a presentation next week, and I am on the look for such information.

  3. I was recommended this website by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my trouble. You are amazing! Thanks!

  4. I just want to say I am new to blogging and site-building and seriously liked you’re web site. Very likely I’m likely to bookmark your blog post . You certainly have excellent posts. Cheers for sharing your web site.

  5. Jual Obat Herpes Genital Dan Herpes Simpleks Di Malaysia

    obat sipilis di bandung#https://www.tokopedia.com/obatherbalshoop/obat-sipilis-raja-singa-di-bandung-1?trkid=f=Ca0000L000P0W0S0Sh00Co0Po0Fr0Cb0_src=search_page=1_ob=23_q=obat sipilis di bandung_catid=2289_po=1

  6. Cara Mengatasi Bab Keras Saat Hamil Muda

    Obat penderita sipilis kini dijual bebas di pasaran. Namun anda harus berhati-hati. Obat mana yang memiliki kandungan yang alami dengan yang tidak. Karena tidak semua obat herbal cocok digunakan di tubuh anda. Apalagi kita tidak tahu obat tersebut dibu…

NECHAŤ ODPOVEĎ

Potvrďte váš koment.
Prosím vložte vaše meno.