Zápisky zo slameného domu – diel prvý

1054
Videnia

V tejto mojej/našej rubrike by som Vám rád v priebehu času predstavil a priblížil náš, verím, že zaujímavý úsek životnej cesty. Momentálne sme v štádiu, kedy už pár týždňov bývame v slameno-hlinenom dome na polosamote pri lese. Máme ešte veľa plánov, či už ohľadom tvorby, pozemku, záhrady ale aj sveta ako takéto, cestovania. Niektoré Vám možno niekedy niekde spomeniem, avšak táto séria článkov má byť najmä o spomínaní na samotnú stavbu slamáku. Rád by som začal najprv o rozhodnutí, aký dom chceme stavať, prečo takýto, výbere miesta, spôsobu stavby, ľudí, ich oslovovanie až po samotnú stavbu, jej štádia až po nasťahovanie. Články sa budem snažiť ladiť skôr voľnejšie, snažiť sa odpovedať na otázky prečo takto, prečo nie tak a možno zhodnotiť, čo by som urobil inak, na čo si dať pozor s odstupom času. Nebudeme tu riešiť detailné technologické postupy, to nechám remeselníkom, ktorí sú v tom doma. Takisto nechcem dávať žiadny návod – každý má svoju cestu a svoj spôsob. Ponúknem Vám jeden pohľad na svet, ktorý sa mi osvedčuje, príbeh jedného domu, ktorý stojí a funguje ako spokojné a nenahraditeľné miesto pre život pre jednu rodinku 

Aby sme sa dostali k tomu prečo vlastne slamák, čo je asi najčastejšia otázka od ľudí, musíme sa vrátiť pár rôčkov dozadu. Ako prvý bol určite popud mladého páru ako bývať samostatnejšie, nezávislejšie. Problém bol s platením nájmu, kedy peniaze leteli do vetra. Prvá sa naskytla hypotéka a kúpa bytu…ale to akosi od začiatku nerezonovalo s našimi hlavami. Ceny boli neskutočne nadhodnotené a hypotéky dlhé a vysoké. Samozrejme prichádzali hlasy, že inak to nepôjde, že tak to proste v dnešnom svete chodí. Ale takéto veci nemám rád, aj keď priznám sa, občas som už takýmto rečiam aj uveril. Prestali sme teda riešiť bývanie, zostali v nájme, prestali tlačiť. A ako to už chodí, práve vtedy sa úplnou náhodou objavili svetlo. Čítal som nejaký kratučký článok o šetrení a niekde dole v diskusii som objavil odkaz na stránku, osobný blog prírodného staviteľa, hlinára, „slámaře“ a dnes už dobrého priateľa Ondreja Netíka, aj s odporúčaním na jeho prácu a podobné stavby.  Toto bol hlavný zlom, od ktorého sa ďalej odvíjalo všetko…všetko Možnože aj tieto moje kecy budú niekým takto náhodne objavené a pomôžu mu pri inšpirácii. Pretože, aj teraz s odstupom času môžem povedať, že to bolo skvelé rozhodnutie a neľutujem ho. Nasledovať náhodu…aj keď viete ako sa hovorí. Náhoda neexistuje, všetko sa deje pre niečo a je už len na nás, či budeme signály, ktoré sú k nám posielané (od kohokoľvek len chcete ) prijímať alebo ich necháme obletieť a budeme čakať na ďalšie – neviem čo je lepšie, neviem poradiť.

slamáčik na Záhorí

Prvotný impulz teda bol takýto, bola to úplne prvá informácia, že sa vôbec dá stavať zo slamy, no už vtedy som vedel, že byt na hypotéku v meste nekúpim. Som človek, ktorý sa ľahko nadchne, a podobne tomu bolo aj v tomto prípade. Akosi od začiatku som vnútorne vedel, že chcem postaviť a bývať v slamáku. Nevedel som o tom skoro nič, zatiaľ som nič nemal naštudované,  ale cítil som to. To je to čaro slámaku, hneď vysvetlím. O to lepšie bolo, keď som podobné nadšenie  našiel aj u mojej, niekedy skeptickej a možno racionálnejšej polovičky (áno racionálny má byť muž a žena emotívna, ale tak čo už – veď ona aj na tej stavbe potom robila viac ako niektorí chlapi, niekedy skoro aj ako ja – ale o tom potom ). Dve dôležité posolstvá teda.

Slamený dom je niečo veľmi špecifické. Do stien vkladáte obyčajné slamené balíky z poľa, natriete ich hlinou, ktorú si vykopete na pozemku a pomiešate. Samozrejme sú tam postupy, ktoré musia byť dodržané, avšak základ je takýto. A tak ako mi hovorili viacerí stavitelia, aj Ondrej a ako som to zbadal aj na vlastnej skúsenosti – slamák nie je pre každého. Neviem naisto povedať prečo to tak je, no nie každý, aj z tých alternatívnych ľudi ho chce. Nie je za tým žiadny racionálny dôvod, keďže spĺňa úlohy ako každý bežný dom, má podobné vlastnosti, dobre sa v ňom býva, ešte aj lepšie. Aký slamák je podľa mňa, Vám skúsim zhrnúť neskôr. Faktom ale je, že je množstvo materiálov a dnes už aj prírodných, z ktorých sa dá postaviť dom a preto tvrdím, a nie som sám, že pokiaľ chcete postaviť a žiť v dome zo slamy, musíte to tak cítiť a byť o tom presvedčený. Pochybnosti sú na mieste a bez nich by to nešlo. Nehovorím o žiadnom ezoterickom, neomylnom presvedečení. Aj ja som po mojom prvotnom impulze veľa študoval. Prešiel som množstvo stránok, napísal veľa ľudom – naozaj sa netreba hanbiť, väčšina ľudí, ktorá svoj prírodný dom aspoň trošku zverejní, je ochotná poradiť – tak ako aj ja. 

Pomohli mi hlavne reálne dôkazy, že takéto domy stoja, databáza, ktorá je vytvorená v ČR a už aj u nás, ale aj zahraničné články a videá, ktoré dokazovali, že to nie je žiadny úlet mimo. Pomohli aj akademické dôkazy a testy z univerzít, opäť skôr zo zahraničia, ktoré dokazovali, že z toho naozaj domy stoja, vyjadrenia odborníkov. Určite pomohlo aj OZ Artur a české Sdružení hlineného stavitelství a rôzne iné OZka, organizácie, ktoré sú dnes naozaj v kurze (nechcem menovať lebo je toho naozaj veľa – stačí použiť gúgl – „slamený dom, prírodný dom, hlinený dom, prírodné staviteľstvo, hlinené omietky, eko dom“ a pod.)

Či to tak už cítite alebo nie, verím, že Vás naša cesta bude zaujímať. Ako som už písal, každý má to svoje a verí v to. A ja nemám rád presviedčanie a obracanie – preto to tu robiť nebudem. Skúsim Vám ukázať moju cestu a keď Vás aspoň niečo z nej zaujme a inšpiruje budem rád. Prvá časť teda bola o rozhodnutí – tie dve posolstvá – pokiaľ slamák chcete, zistíte to, príde to samo, respektíve to už možno prišlo. Pokial necítite možno to príde, no určite to nesilte; ak to nepríde vôbec nevadí – táto cesta asi nie je pre Vás a pravdepdoobne Vás to ani nebude mrzieť. Ak chcete čítajte ale ďalej – budem tieto články robiť zaujímavé aj pre Vás, pre ľudí, ktorí slamák nechcú, nebudú mať – budem písať aj všeobecnejšie a určite nebudem nikoho zatracovať.

Ak to teda už prišlo, choďte za tým – neoľutujete, ten dom, tá stavba, ten proces je neskutočný . Naštudujte si info a buďte silný v argumentoch, pretože veľa ľudí Vás bude chcieť odradiť. Druhé posolstvo je potom v snahe o zosúladenie sa so svojou rodinou. Presviedčať svoju ženu aby šla do slamáku, nie je práve ideál. Možno to bude fungovať, možno nie, nechcem moc mudrovať, keďže u nás to bolo akési automatické od začiatku. Možno sa vyjadria iný – priestor máme. Všetko je ale o kompromisoch a nájdení harmónie – život v strese a pod tlakom predsa nechce nikto – verím, že ju teda nájdete aj Vy!

Ďalšia časť, teda o tom aký slámak je, ako sme vybrali pozemok (alebo ako si on vybral nás?), ako a kde začať. Možno aj niečo o papierovačkách. Veď uvidíme.

Nemúsite sa výdavať na cestu. Celý život je cesta. Nemusíte íst správnym smerom. Pretože taký neexistuje. Robte však kroky, choďte. Tie minúty a sekundy už nikomu nevrátime, nikto ich už nebude chcieť. Choďte a keď to tak aj nebudete cítiťm, tak zastante, možno sa otočte. No celou cestou vedzte, že aj maličký krok je väčśí ako žiadny.

slamáčik na Záhorí
Predchádzajúci článokVÝZNAM ŽIVOTA PODĽA TERENCE MCKENNA
Ďalší článokZdravé a čisté vlasy bez chémie – ako na to?
...o snahe vytvoriť lepší svet...o pokrytectve demokracie tých hore...o prírode, jej kráse, sile a význame pre nás...o zaslepenej „tej správnej“ mládeži...o duchovne, energiách a viere vo vyššie princípy...o zabúdaní na ľudstvo a človeka na úkor zisku a peňazí...o alternatívach v stavbách, práci, vzdelávaní a v živote...o práve v neprávnom systéme...o pôvodnej histórií, kultúre a živote nás Slovanov...o možnostiach vytvorenia „dobrého“, neutrálneho, malého štátu v strednej Európe...o návrate „domov“ – k prírode a predkom...o svete blahobytu, šťastia a slobody...o NÁDEJI
ZDIEĽAŤ

NECHAŤ ODPOVEĎ

Potvrďte váš koment.
Prosím vložte vaše meno.