VÝZNAM ŽIVOTA PODĽA TERENCE MCKENNA

161
Videnia

Prebudenie sa z nevedomia až po úplnu bdelosť  v nekonečnom vesmíre je často vyvolané ťažkými chvíľami v živote alebo ak chcete “tmavými nocami našej duše”. Práve vtedy sa medzi všadeprítomným chaosom, šialenstvom a utrpením stráca dar človeka. To, čo nás vedie z tohto bahna ​​je inšpirácia, ktorá tak často prichádza vo forme múdrosti, ktorú podávajú filozofi a mudrci, ktorí sa vydali na hrdinskú cestu a vrátili sa späť s darom.

Terence McKenna je týmto súčasným mudrcom a zdieľa jedinečnú múdrosť, ktorú získal z hlbokého skúmania svojho života a vesmíru vo forme nekonečného rozhovoru so svetom, ktorý opisuje vo svojich knihách a v stovkách hodín diskusií.

V mnohých rozhovoroch hovorí McKenna o hnacej sile vesmíru, o ktorej hovorí ako o „novote. Skrátka je to myšlienka, že svet o ktorom vieme, sa stále vyvíja a mení v súlade s tvorením stále zaujímaveho a jedinečného prítomného momentu, ktorý práve prežívame. Novota nikdy nevedie smerom k zjednodušeniu, namiesto toho vždy zrýchľuje k maximálnemu usporiadaniu a približuje sa k tomu, čo nazval „transcendentálnym objektom na konci času”.

Navrhoval som existenciu neviditeľného, niečoho prenikavého, čo je obsiahnuté v celom bytí, v každej dobe, v celom priestore, v každom tele, vo všetkých myšlienkach, ktoré ja nazývam novotou. A zaujímavou vecou na novote je, že sa neustále zvyšuje. Veda nerozšírila túto myšlienku, pretože veda má tendenciu hľadať princípy, ktoré fungujú v definovateľných oblastiach. Inými slovami, zákony chémie, zákony fyziky, zákony delenia génov, zákony, ktoré opisujú trajektóriu delostreleckých zbraní a padajúcich tiel.

Ja však predkladám, že existuje zastrešujúci zákon, ktorý ovplyvňuje všetku realitu a nepotrebujete ani rozbíjač atómov alebo extrémne pokročilé matematické postupy. Je to evidentné z ​​našich skúseností. A to čo je to, je ako keď sa vraciame do minulosti vesmíru – zistíme, že je to  oveľa jednoduchšie miesto. Ak sa vrátime ďaleko v čase, vesmír je neozaj jednoduché miesto. Neexistujú žiadne kultúry, neexistujú žiadne zvieratá, neexistujú žiadne rastliny. Ak naozaj ideme dostatočne ďaleko dozadu, neexistujú ani žiadne hviezdy ani planéty, vesmír je jednoducho ohromujúci oceán energie.

Ale keď sa blížime k prítomnosti, je to ako keby vesmír prešiel sériou kryštalizácií, samého seba na vyššie a vyššie formy organizácie. A to je to, čo nazývam novotou.
              ~ Terence McKenna

Význam života je nájsť zmysel života

Od roku 1997 do roku 2001, hostiteľ rozhlasovej show Coast to Coast AM, Art Bell viedol množstvo rozhovorov s Terencom McKennom. V jednom z týchto osvietených stretnutí sa poslucháč spýtal McKenna, aký je zmysel života. Tu je jeho odpoveď:

McKenna:
V klasickej filozofii viete o čom filozofia je. Kto sme? Odkiaľ sme prišli? Kam ideme? Z týchto troch otázok vyplýva všetko. Každá nadväzuje na ďalšiu.

Snažil som sa pozrieť na otázku, “odkiaľ sme prišli” a navrhúť na to teóriu. Pri pohľade do vnútra môjho tela a mozgu pomocou drôg, meditácie a analytického myslenia som sa pokúsil pozrieť na to, kto sme my a na veľkú nezodpovedanú otázku, kam ideme. Vieš, aký je osud ľudskej rasy? Sme jedna epizóda v biológii tejto planéty, alebo budeme budovať raj v Mliečnej dráhy? A odtiaľto ešte k väčším a väčším veciam…?

Nevieme koľko inteligentného života je vo vesmíre, ale určite vieme, že na našej planéte sa v našom druhu vyskytlo niečo, čo sa v prírode bežne nenachádza.

 Art Bell:
Čo ak nie sme nič iné ako virtuálny zips na čele reality?“

McKenna:
No ak virtuálnym zipsom myslíte, že sme vo vnútri nejakej umelej simulácie, ktorá je fungujúcim softvérom, potom je otázkou, kým bola vytvorená a kedy skončí?

Mohol by som to akceptovať. Môj život je ako príbeh, neustále sa pýtam na otázku, kto to všetko píše? Kto píše túto vec? Myslím, kto ma vymyslel? Kto vymyslel Arta Bella a nechal nás hovoriť pred dvadsiatimidvoma miliónmi ľudí?

Toto sa v realite nedeje, takáto vec sa deje v umení veľmi jemne zdokonaľovaného zdroja a preto chcem vedieť, čo je médium, kto je umelcom a kto platí za produkciu?

Tvorenie významu

 V týchto zvláštnych, chaotických a spiatočníckych časoch, múdrosť svieti jasným svetlom na kolosálne bláznovstvo tejto zbytočnej temnoty a ponúka širší pohľad na naše súčasné problémy a povzbudzuje nás, aby sme prispeli k harmónii, mieru, láskavosti a šťastiu.

 Komentáre Terence McKenna mi hovoria, že sme tu, aby sme si vytvorili naše osobné a kolektívne osudy a že možné výsledky sú čoraz komplexnejšie: nič nie je nemožné. Život je v podstate príbeh, ktorý píšeme hnaní nevysvetliteľnou silou, ktorá zaručuje, že každá naša skúsenosť bude preložená do našej budúcnosti, a preto každý súčasný okamih má nepopierateľný význam.

Terence nás varuje, aby sme nemrhlali životom bez uvažovania o tom, kam chceme ísť. Aby sme si aktívne vyberali svoj príbeh, a nie aby sme sa pasívne nechali viesť našimi ničivými vlastnosťami. Hovorí nám, aby sme sa prebudili a predstavili si svoju nádhernú budúcnosť. Až keď to urobíme, bude to možné.

Autor: Dylan Charles
Preložené z: Waking Times

 〉 Ak sa Vám článok páči, môžete nás podporiť zdieľaním na sociálnych sieťach. Ďakujeme. 

1 komentár

NECHAŤ ODPOVEĎ

Potvrďte váš koment.
Prosím vložte vaše meno.