Koľko stojí jeden mobil našu planétu?

727
Videnia

Ku každému smartfónu ti dáme ďalší ako darček. Uži si dvojnásobnú radosť!
Vymeňte svoj starý mobil za nový už po roku!

Tak sa snažia zaujať zákazníkov reklamné kampane jedného z mobilných operátorov na Slovensku. 

Smartfóny sa stali symbolom prestíže a životného štýlu. Väčina z nás su bez nich už dnes nevie predstaviť život.
Stali sa tiež spotrebným tovarom – skúste spočítať, koľko mobilov ste už za život vymenili. Ako všetko v živote, aj toto má svoju cenu.
My ju platíme cenou za tovar, tú inú – pre nás neviditeľnú – platia ľudia vo vzdialených krajinách sveta. A platí ju aj celá planéta.

Postapokalyptický svet

Desiatky rúr vylievajú v neustálom prúde čiernu páchnucu tekutinu do rozľahlého jazera či skôr čiernej brečky.
Zápach síry dráždi ku kašľu. Postapokalyptický pocit dotvárajú v pozadí stojace komíny gigantickej fabriky – veľkej ako mesto.
Sme v čínskom komplexe pri meste Baotou, v autonómnom regióne vnútorne Mongolsko. V jednom zo svetových centier ťažby
tzv. vzácnych zemín.

Cerium, dysprosium, erbium, ytterbium, yttrium a mnohé iné prvky – o vzácnych zeminách zrejme väčšina z nás nepočula. V škole sme sa o nich neučili, ich obrázky nie sú vyznačené ani v tematickom školskom atlase sveta. Nepíše sa o nich v novinách, nehovorí v médiách. Napriek svojmu názvu ani nie sú až také vzácne, vzácny je skôr výskyt ložísk z ich vysokou koncentráciou. Používajú sa v spotrebičoch, v ktorých sú akoby kváskom v chlebe – nemusí ich byť v ňom veľa, ale bez nich chlieb neupečieme. V Číne sa ťaží asi 95 % svetovej spotreby vzácnych zemín – väčšina práve vo Vnútornom Mongolsku.

 

Nachádzajú sa ale všade. Napríklad cérium má obrovské množstvo komerčných použití – od farbenia skla po použitie v katalyzátoroch áut. Používa sa tiež na leštenie dotykových obrazoviek smartfónov a tabletov. Neodymium sa používa napríklad na výrobu výkonných a ľahkých magnetov, ďalšie prvky sú zas nevyhnutné na výrobu elektrických zubných kefiek.

Ekonomika stúpa – ostatné je nepodstatné

Ťažba, spracovanie a recyklácia vzácnych zemín majú extrémne negatívne dôsledky na životné prostredie. Predovšetkým, ak sa na jeho ochranu nedbá počas celého procesu ťažby a spracovania. Pri spracovaní sa používajú toxické kyseliny, v zeminách sa vyskytujú aj rádioaktívne prvky ako thórium a urán, celý proces ťažby a spracovania je veľmi nebezpečný. Práve preto sa väčšina ťažby koncentruje do Číny, ktorá je ochotná akceptovať tieto riziká a nedbá veľmi na ich dôsledky.

Komplex vo vnútornom Mongolsku, asi 120 km od Baotou, foto: NASA, Wikipedia

Baotou vďaka vzácnym zeminám zažíva ekonomický boom. Kým v roku 1950 tu nežilo ani 100-tisíc obyvateľov, dnes ich je viac ako dva a pol milióna. Tí uprednostňujú pracovné príležitosti a možnosť zarobiť si pred zdravotnými rizikami. Kedysi tak ako okoli Baotou mohli vyzerať priemyselné oblasti v Západnej Európe a neskôr industriálne centrá vtedajšieho Východného bloku. Dnes také nájdete len v miestach, kde ešte nepoznajú moderné envrironmentálne štandardy a systémy regulácie.

Extrémna chudoba v bohatej krajine

Demokratická republika Kongo (DRC) je chaotická aj na regionálne pomery. Pred sto rokmi bola v de facto súkromnom vlastníctve belgického kráľa Leopolda II. Ten úplne vyplienil jej prírodné bohatstvo – prírodný kaučuk a slonovinu. Čo je horšie, jeho ľudia pri tom vyvraždili alebo zmrzačili aj značnú časť, asi desať miliónov, obyvateľov krajiny. Z tejto rany sa dodnes nespamätala (video je v angličtine).


Ani viac ako polstoročie po získaní nezávislosti preto Demokratická republika Kongo nie je demokratická a podľa nitkroých aj od republiky má ďaleko. V krajine sa nachádzajú veľké zásoby vzácnych nerastných surovín. Korupcia a politická nestabilita však spôsobili, že z nich profituje len úzka elita a zahraniční „investori“. Pochádza z nej až 60 percent svetovej produkcie kobaltu.

Kým v Kalifornii, v tzv. Kremíkovom údolí (Silicon Valley) pokračuje boom informačných technológii, do baní v africkom vnútrozemí sa spúšťajú baníci, niektorí mladší ako dvanásť rokov. Nemajú žiadne bezpečnostné vybavenie, moderné nástroje, len čelovú lampu a kladivo s klinom. Za deň tvrdej práce takto zarobia dva až tri doláre. Je to nebezpečná práca, pri ktorej hrozia zosuvy, a počas nej baníci vdychujú nebezpečné plyny ako metán a toxický prach. Zarobia len toľko, koľko vyťažia. V prípade dažďov, kedy sa v zaplavených baniach ťažiť nedá nezarobia vôbec nič. Inú možnosť ale nemajú – je to jedna z mála pracovných príležitostí v oblasti. A ako to súvisí so Sillicon Valley?

Dopyt stúpa, cena však klesá

Po vyťažení čistia kobalt ženy a deti v blízkej rieke a predávajú priekupníkom. Od nich sa preváža k hraniciam so susednou Zambiou, a ďalej prepravuje do prístavu v Tanzánii. Svoju konečnú destináciu má obyčajne v Ázii, kde sa dnes vyrába väčšina lítium-iontových batérii. Až 90 percent „čínskeho“ kobaltu má pôvod v DRC, kde čínske spoločnosti dominujú miestnemu trhu s nerastnými surovinami.

Kobalt je najdrahšia surovina v lítium-iontovej batérii. Preto sa vedci a inžinieri už dlhšie snažia nájsť k tomuto minerálu alternatívu. Ale zatiaľ zostáva jedinou možnosťou, ako zvýšiť výkon batérii. Aj preto zaň musia výrobcovia počítačov, áut a batérii platiť až 20 eur za kilogram. Baníci dostanú len zlomok z tejto sumy. 

V ostatných piatich rokoch sa dopyt po kobalte strojnásobil. Stúpa výroba batérii, predovšetkým do osobných elektrických áut. Firma Tesla dokončuje svoju gigantickú fabriku na lítium-iontové batérie v americkej Nevade a ostatné automobilky takisto nezostávajú čakať so založenými rukami. Okrem toho je kobalt potrebný aj pri výrobe počítačov a mobilných zariadení. Bez neho by boom informačných technológii nemal na čom fungovať. Predpokladá sa, že globálny dopyt po kobalte bude preto aj naďalej stúpať.

Napriek zvyšujúcemu sa dopytu cena kobaltu klesá. Ešte rýchlejšie ako dopyt po ňom totiž stúpa množstvo minerálu vyťažených v primitívnych baniach. Tie dodávajú na svetový trh kobalt za najnižšiu cenu – kvôli nízkym mzdám baníkov a tomu, že pri ťažbe nevznikajú žiadne ďalšie náklady zabezpečujúce moderné štamndardy. Tými sú napríklad eliminácia environmentálnych škôd, kúpa pôdy od jej vlastníkov, kompenzácie pre región alebo štát, či odškodnenie v prípade zranení alebo dokonca úmrtí baníkov.

Každému je jasné, čo sa deje, takmer všetci však pred problémom zatvárajú oči. Keďže ťažba kobaltu sa nepovažuje za priamy zdroj podpory vojenského konfliktu v oblasti, neplatí na jeho vývoz v USA embargo, ako je to v prípade iných nerastných surovín zo Demokratickej republiky Kongo. Skutočným dôvodom ale môže byť, že globálny priemysel je na kobalte z Konga závislý a akýkoľvek výkyv v dodávateľskom reťazci by ho mohol vážne poškodiť.

Agbogbloshie – miesto, kde by ste sa nechceli narodiť

Ak západní fotografi hľadajú miesto, ktoré predstavuje to najhoršie, čo spôsobuje rastúca spotreba elektroniky, vedia kam majú cestovať. Cestujú do Agbogbloshie ležiacom na predmestí Accry, hlavného mesta Ghany. Stalo sa symbolom nelegálneho vývozu starej elektroniky z najbohatších do jednej z najchudobnejších krajín. Pravda však nie je taká jednoduchá – väčšina zastaranej elektroniky sem dnes pochádza priamo z Ghany a krajín Západnej Afriky.

Hoci bazilejská konvencia zakazuje vývoz nebezpečného odpadu z bohatých do ekonomicky menej rozvinutých krajín, nezakazuje vývoz tovaru, ktorý môže byť opätovne použitý alebo opraviteľný. Časť spotrebičov dovezených do Ghany v skutočnosti ale nie je opätovne použiteľná a aj tie, ktoré sú, skôr alebo neskôr skončia na miestach ako je Agbogbloshie.

Agbogbloshie vyrástlo na močiaroch a nížinách Guinejského zálivu. Je tiež symbolom rýchlej urbanizácie afrických veľkomiest a všetkého negatívneho, čo tento proces prináša. Dnes toto miesto charakterizujú kúdole čierneho dymu a rozbahnené cesty. Tie rozdeľujú dielne, kde sa spracuje elektronický odpad – často tým najjednoduchším spôsobom – spaľovaním nepotrebných častí. Aj miestni ľudia žijúci v meste ho nazývajú Sodoma a Gomora.

Nie je to pre nás dobré

Miesto pôsobí na prvý pohľad chaoticky, ale všetko je prekvapujúco zorganizované. Časť chlapcov a mladých mužov zbiera staré pevné disky počítačov, ďalšia spaľuje káble, aby sa tak dostali k medi a iným kovom, iní zas kliešťami vyberajú medené a hliníkové časti starej elektroniky. Ženy a dievčatá sa starajú o varenie jedla, prinášajú občerstvenie a vodu. Špecifická práca sa našla aj pre menšie deti – magnetom zavesenom na špagáte hľadajú zabudnuté kúsky kovu. Žijú tu tisícky ľudí, pre ktorých sa stal odpad prácou a životom.

Jedným zo zberačov je aj Abdoullaye: „Zarobím medzi 60 centov a jeden a pol eura denne. Každý mesiac posielam 15 eur domov, rodine, ktorá žije na severe krajiny Rád by som sa vrátil späť, ale moja rodina potrebuje peniaze, takže zostávam. Máme tu mnoho problémov – niekedy musím ísť do nemocnice. Nie je to pre nás dobré.“

Skutočná cena 

Technologické firmy, telekomunikačné firmy a predajcovia telefónov medzičasom pokračujú vo svojom marketingu. Načo čakať? Kúp si už dnes nový telefón – ešte jeden, ešte novší, ešte výkonnejší! Tieto telefóny však vznikajú aj v jazerách s rádioaktívnou brečkou v okolí Baotou, v primitívnych baniach džunglí Demokratickej republiky Kongo. Na konci svojho životného cyklu môžu skončiť v miestach ako je Agbogbloshie.

Skutočnú cenu mobilu je potrebné zaplatiť ešte pred jeho vznikom a splácať sa bude dlho po tom, ako nás omrzí alebo prestane fungovať.  

autor: Lukáš Zajac
uverejnené s láskavým zvolením: globalne vzdelavanie.sk

Spracované podľa: 

www.washingtonpost.com/graphics/business/batteries/congo-cobalt-mining-for-lithium-ion-battery/
www.theguardian.com/world/2013/dec/14/ghana-dump-electronic-waste-not-good-place-live
www.smithsonianmag.com/science-nature/burning-truth-behind-e-waste-dump-africa-180957597/
www.economist.com/news/books-and-arts/21688372-they-are-obscure-yet-essential-why-rare-metals-make-world-go-round-unobtainiums
www.bbc.com/future/story/20150402-the-worst-place-on-earth

1750 KOMENTÁRE

 1. Wow! This could be one particular of the most helpful blogs We ave ever arrive across on this subject. Actually Wonderful. I am also an expert in this topic therefore I can understand your effort.

 2. Hello
  this is my first visit to your site

  Great your site. When i view your article and view your site have good.
  I like your site.I have feel good in your content the best.
  Article have good on cyber world.

  Thank for sharing article

 3. 247632 130905Attractive part of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to claim that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way Ill be subscribing to your feeds and even I achievement you get entry to constantly swiftly. 337407

 4. Could you please repeat that? malegra fxt canada With the Socialists effectively demanding the bailoutagreement be ripped up, no agreement was possible after six daysof talks with many analysts blaming Seguro, who belatedlyapproved the promotion of Portas and the continuation of theexisting coalition.

 5. How much notice do you have to give? peni large price
  He said Sanofi could also look at raising its stake inRegeneron to as much as 30 percent. Sanofi holds about 16percent of Regeneron and said in February it has the right toincrease this to a maximum 30 percent under its decade-longpartnership with Regeneron.

 6. Will I have to work on Saturdays? buy slimex I trod carefully around the subject of the white metal furniture. Was it new, I enquired tentatively? Were they sentimentally attached to it? Neither, apparently. Get rid of it, I said. Hardwood furniture allowed to age naturally, would complement the building and stony ground much better. They agreed. We were starting to share a wavelength.

 7. Are you a student? order keftab This particularly exquisite pair of cat-eye sunglasses are perfect for casual day-time wear, even smartening up Petra's shirt and shorts combo. Unfortunately, at £310, they are a little on the pricey side. But, we have rounded up the best of the rest. Check out Mango's version, bargain!

 8. Yes, I play the guitar Buy Chloramphenicol Online “They were unaware until the shots came through the window,” Fitzpatrick said. “Initially there were reports that this could be a drive-by shooting. It is not. The shooter or shooters entered the yard and fired shots through one of the windows within the yard.”

 9. I’d like some euros Purchase Evista Online If confirmed, the core part of the order could be worth $7billion, based on estimates of the list price of the enhanced777-9X, whose new wings and engines are expected to fetch apremium over Boeing’s largest existing twinjet, the 777-300ER.

 10. What do you study? shallaki Spending on Jansen currently accounts for just 5 percent ofBHP’s capital budget, Mackenzie said, but a forecast drop inprices for the fertiliser ingredient had raised questions overthe future of the mine, the last of BHP’s three mega-projects.

 11. Which year are you in? Buy Fexofenadine “As a kid I used to ride the 2 train all the time to school, and to Prospect Park to play baseball,” Randolph said as he rode the No. 7 train to the All-Star Game at Citi Field with the Daily News. “These are very vivid memories for me.”

 12. I’d like to open an account buy aciphex * Says sea levels may increase 26 centimeters to 81centimeters (10 to 32 inches) by the end of the century, morethan the 2007 range for gains of 18 to 59 centimeters. The levelalready has risen about 19 centimeters.

 13. Will I get travelling expenses? trileptal 150 mg for anxiety Regional transportation officials have plans, admittedly inadequate, to provide a modicum of service if BART shuts down again Monday. But those plans, which include 200 charter buses from several BART stations, bigger transbay buses and more ferries from the East Bay, focus almost entirely on hauling commuters to and from San Francisco.

 14. Do you play any instruments? avalide manufacturer coupons Whereas this will increase the cost of providing treatment in the short term, policy makers at the global level predict that the economic benefits of early treatment will substantially offset and likely exceed programme costs within 10 years of investment. The workforce will be healthier and more productive and the costs of treatment will also be reduced.

 15. Could I have a statement, please? buy shuddha guggulu „We had one tack, which was a routine tack, and we didn’t get the hydraulics. If the wing doesn’t tack and the boat does you end up in the drink,“ New Zealand skipper Dean Barker said in a televised interview shown on three big screens at the club.

 16. I’ll text you later tadalis sx online „Behind the awful brutality of the fighting in Syria is the unseen abuse of political detainees – arrested, tortured, and even killed for peacefully criticizing the government or helping people in need,“ said Joe Stork, acting Middle East and North Africa director at Human Rights Watch.

 17. We went to university together nimotop online After the June meeting, Bernanke said the Fed could slow the bond buying later this year and end it next year if the economy continued to strengthen. Stocks plunged. The Dow Jones industrial average lost 560 points in two days.

 18. Looking for work hydroxyzine 25mg capsules Other future impacts of water use in the Southwest due to climate change include: decreases in average precipitation and in late-season snowpack, and declines in river flow and soil moisture. Droughts are expected to become hotter, more severe, and more frequent, the federal assessment reports.

 19. I’d like to take the job Buy Cheap Carafate „This is a moment of mourning and has nothing to do with politics. We have done our best to respect the feelings of his critics.“ The Society of St Pius X is a Catholic conservative group that broke off from the Vatican in 1970 over opposition to reforms.

 20. Thanks funny site Cheap Sinemet Tepco has been widely castigated for its failure to prepare for the massive 2011 earthquake and tsunami that devastated its Fukushima plant and lambasted for its inept response to the meltdown of three reactors at the facility, 200 km (125 miles) northeast of Tokyo.

 21. What do you want to do when you’ve finished? buy ginette-35 The NSA’s early response was to try to barge its way back into the domestic-surveillance business with devices such as the “Clipper” chip, an encryption tool developed by the agency that it wanted telecommunications companies to adopt. Consumer-protection and computer-privacy groups howled in protest, and industry resisted the government telling it how to manage its technology. The idea was dropped after a few years in 1996.

 22. I’ve been made redundant Generic Coumadin 5. Work out what your own strengths and weaknesses are, and make sure the people you choose fill in the gaps, not just in terms of skills but in terms of temperament and character. A team full of loud extroverts is a recipe for disaster. Balance is everything.

 23. I’m on business apcalis sx “It was a tremendous game for him,” Ryan said of Smith. “The 80% completion rate, extremely accurate with the ball, made some great decisions. I thought he ran hard. I thought it was a great game on his part.”

 24. Could you ask her to call me? naltrexone Though the „Horrible Bosses“ star and her beau haven’t put a date on their pending nuptials, despite being engaged for over a year and dating for more than 2 years, the actress previously said they „already feel married.“

 25. A packet of envelopes Order Penegra A: I started out as a teenager when I was doing „Blade Runner,“ and I remember when I was 30 years old, I started hearing I was too old for roles, and I’m talking about roles where you’re playing a doctor or a teacher or a mother.

 26. Very interesting tale dulcolax laxative tablets weight loss And he was the one who saved the game in the 10th inning, gunning down Mark Ellis at the plate on a fly ball to medium-depth right field. It was the first time since Game 6 of the 1975 World Series that a player turned a double play, throwing a runner out at the plate in a postseason extra inning game.

 27. A book of First Class stamps zetia prices „I would prefer to see an up or down vote than to see this be dragged out. I won’t try to predict what will happen on Friday because they are so unpredictable,“ said Gautam Dhingra, chief executive of High Pointe Capital Management LLC, one of the several small Dell shareholders that oppose the deal at $13.75 per share.

 28. Punk not dead cheap gyne-lotrimin Because she came to theatre raw herself, with no formal training or academic knowledge of it, Smith’s ideal audience, it seems, is one for which the play is a discovery, an astonishment even. She describes one of her favourite nights doing Hedda Gabler: ‘You could tell the audience were all schoolkids who didn’t know the play. All the way through they were, like, “Oh my God.” They were really with it. There was a group of kids at the front with their feet on the front of the stage, lolling back in their seats, but by the end they were, like, “No way, man” – I heard one of them say that. When she shot herself, they all screamed. It was brilliant – so different from the typical people at an Ibsen play, coming in their dickie bows.’

 29. Sorry, you must have the wrong number bupropion price
  Asked whether it sent a poor signal for paying out “huge bonuses for doing no more than their jobs”, Mr McLoughlin said: “The simple fact is that what people want is for our railway system to work effectively and efficiently.

 30. Where’s the postbox? meloxicam 20 mg/ml Unfortunately, the new law combines this market rate with different – and much higher – interest rate caps. Undergraduates can now pay a maximum interest rate of 8.25 percent – compared with the previous maximums of 6.8 and 3.4 percent for unsubsidized and subsidized direct loans.

 31. Pleased to meet you buy provigil „Syria is close to Kurdistan, so we are worried about these chemicals being transferred to Iraq and used by terrorists here as well,“ said Minister of Martyrs and Anfal Affairs Aram Mohammed. „This is a concern for us.“

 32. Is it convenient to talk at the moment? metaxalone kidney The Yankees had their captain back for one day, but rather than being the start of a dramatic story line – parade of stars return, Yanks soar – it was just another cruel twist in a bizarre season of lumps.

 33. Free medical insurance trental 600 mg Jim Killock, Executive Director of the UK-based organisaton, Open Rights Group, who described it as a “troubling ruling”, adding, „We all rely on defined ‘notice and takedown’ procedures. If courts don’t respect the need for notice before takedown, then websites are going to find themselves in deep trouble.“

 34. I can’t stand football endep 25 wiki Prosecutors highlighted the activities of Colin Goodman, acash broker in ICAP’s London office nicknamed „Lord Libor“ forhis efforts. Goodman was in contact with derivatives traders atother institutions and sent out a daily email to them with“SUGGESTED LIBORS“, prosecutors said.

 35. I can’t get a dialling tone pariet online The Dow Jones industrial average was down 12.76points, or 0.08 percent, at 15,615.26. The Standard & Poor’s 500Index was down 1.36 points, or 0.08 percent, at 1,705.51.The Nasdaq Composite Index was up 4.12 points, or 0.11percent, at 3,679.87.

 36. Children with disabilities wellbutrin prescription online “It turns out that, for the western United States, the biggest driver for fires in the future is temperature, and that result appears robust across models,“ Mickley adds. „When you get a large temperature increase over time, as we are seeing, and little change in rainfall, fires will increase in size.”

 37. Is this a temporary or permanent position? order effexor xr Stocks extended losses late in the session. President BarackObama said he will make a decision on the nomination for theFederal Reserve chairman in the fall. Fed Chairman Bernanke isexpected to step down when his second four-year term ends onJan. 31.

 38. A few months sildalis reviews Griner, Delle Donne and fellow rookie Skylar Diggins have already provided a boost to the league, increasing ratings, attendance and merchandise sales. TV household ratings have doubled on ESPN2 compared to last season, and the game pitting Griner against Delle Donne drew the league’s highest regular-season ratings in nine years.

 39. I’d like to speak to someone about a mortgage propranolol 60 mg for migraines The victims are currently in hospitals receiving treatment. Pocahontas County emergency services director, Shawn Dunbrack, said the accident happened around 1:30PM local time on Friday on Route 250, near Cheat Bridge between Pocahontas and Randolph counties.

 40. I’d like to cancel this standing order 20 mg fluoxetine North Korea also said it was putting off planned talks on resuming tours of Mount Kumgang, suspended after a North Korean guard shot dead a South Korean tourist in 2008. The talks had been set for October 2

 41. Will I get paid for overtime? order geriforte Young’s two-run blast in the 11th inning helped the Mets vanquish the red-hot Royals, 4-2, on Friday night at Citi Field, but the thrilling victory was overshadowed by a right hamstring strain suffered by their captain.

 42. I’ve got a part-time job nexium 40 mg capsule It’s far from a home video though. Tasul is actually helping her polar bear brethren in the wild by giving scientists clues at how the bears deal with climate change. One of the answers lies in the technology embedded in the collar: an accelerometer, similar to the one in your phone.

 43. Have you got a current driving licence? Oxytetracycline Online A local forest guard said Mr Manvell, from Havant in Hampshire, had not noticed the male elephant approach him. Some reports in the Indian media said he had been too engrossed taking pictures to hear the shouts and warnings from guides that the animal was approaching.

 44. I like watching football Buy Bisoprolol The Select Committee insists the Government should do more to tackle fuel poverty, but is also scathing at the lack of transparency on household bills and the efforts of Ofgem, the industry regulator, to force the ‘Big Six’ energy suppliers to do more.

 45. I’d like to change some money order vpxl Ariad Pharmaceuticals Inc. will discontinue a late-stage study of its leukemia drug Iclusig because of patient heart attacks, strokes and blocked blood vessels caused by blood clotting in study subjects receiving the treatment.

 46. I’ve been made redundant Buy Evista Skiller Billy Anderson, 36, had to explain to police that it was simply a piece of scrap his boat landed while fishing for scallops and not bullion rumoured to be on the seabed from the infamous 1983 Brink’s-Mat robbery, where £26million was stolen from a Heathrow warehouse.

 47. What university do you go to? cheap finpecia india The Swiss agency for therapeutic products, Swissmedic, cleared tofacitinib 5mg and 10mg twice-daily (BID) as monotherapy or combination therapy along with a disease modifying non-biologic antirheumatic agent (DMARD) such as methotrexate (MTX).

 48. I sing in a choir cheap moduretic There are endless accounts of people who looked like geniuses as children and went on to mediocrity or disappointment or even tragedy. Sometimes, a mind-boggling childhood capacity for memorising or mathematics comes hand-in-hand with a temperament not well equipped to cope. Prodigy-like performance is a credential that opens doors, but it also brings with it expectations that can be unbearably burdensome.

 49. Where do you study? cheap albenza They are: شبكة, the Arabic word for „web“; 游戏, the Chinese word for „game“; and the Russian words for „online“ and „web site“, онлайн and сайт.

 50. We went to university together tofranil que contiene „We will continue the job of processing claims,“ Mr Juneau in a statement. „We welcome the recommendations from the Freeh report and we look forward to working with him to help improve all aspects of the claims process.“

 51. I’m sorry, he’s actonel online Is Navalny to blame? No. He is a real hero trying to build up a party. He did not make Russia so prone to lionizing its chieftains. Russia is made of weak institutions. In all walks of life — from banking to the arts, from the opposition and even the Kremlin itself — authority emanates from charismatic cults.

 52. Very Good Site cheap tadalis sx The latest data from the Census Bureau show that America’s demographic look continues to change – becoming older, less white and more racially diverse. Like many Census releases, Thursday’s data represent a mountain of facts and figures. So, after a dive into the numbers, U.S. News has pulled out a few key takeaways. 

 53. Some First Class stamps rosuvastatin online Investors in Monte dei Paschi are still waiting to see howthey will be affected by a new restructuring plan to avertnationalisation. Italy’s third-largest lender has delayedapproval of the plan because it is hoping the EC will give itmore time to raise 2.5 billion euros, sources have told Reuters.

 54. How long are you planning to stay here? Aqua Rhinocort Musk has said he is too busy running electric car company Tesla and rocket manufacturer SpaceX to build the Hyperloop himself. He said the design plans were open-source, meaning others can build on them.

 55. I like watching TV Buy Oxytrol One of Britain’s largest magazine retailers has threatened to withdraw so-called „lads’ mags“ from sale in its 4,000-plus stores unless publishers put them in sealed modesty bags to obscure the sexual images on the covers. The move by the Co-operative Group follows the introduction of opaque screens on its supermarket shelves this month– a preventative step until publishers provide their own modesty bags.

 56. Could you please repeat that? order nasonex nasal spray WASHINGTON (AP) — Confined to the basement of a CIA secret prison in Romania about a decade ago, Khalid Sheikh Mohammed, the admitted mastermind of the 9/11 terrorist attacks, asked his jailers whether he could embark on an unusual project: Would the spy agency allow Mohammed, who had earned his bachelor’s in mechanical engineering, to design a vacuum cleaner?

 57. I hate shopping skelaxin 10 mg „We’ve got to assume that maybe Enhanced Campaigns is not going to provide the pricing boost that a lot of people were expecting,“ said JMP Securities analyst Ronald Josey, referring to a new ad policy program unveiled by Google in February.

 58. Jonny was here benfotiamine Regulators argue that Steven A. Cohen knew about and took part in suspicious trading activity at SAC. | A maneuver by financial players adds a fraction of a penny to the price of aluminum cans. | The governing Liberal Democrats in Japan secured a landslide victory in parliamentary elections. | A revelation in Detroit illustrates a broader debate over pension math.

 59. I want to make a withdrawal Buy Lynoral The new flagship iPhone 5S is similar in appearance to last year’s iPhone 5, but it’s twice as fast thanks to Apple’s new A7 chip. It also has a beefed-up camera that includes slow-motion video and a camera „burst mode“ that shoots 10 frames per second. The 5C features a polycarbonate shell, instead of the glass-and-aluminum body of the previous iPhone 5S.

 60. I myself usually don’t write on blogs, however your blog forced me to, beautiful writing style…. simply unbelievable!! The content are different but yours & free credit score blog are both the best I’ve read to this date. Keep up the good work!!

 61. What your declaring is absolutely real. I know that everyone should say the exact same matter, but I just believe that you put it in a way that everyone can realize. I also love the images you set in right here. They suit so well with what youre hoping to say. Im positive youll attain so quite a few folks with what youve received to say.

 62. I can’t get through at the moment buy levitra There’s not really much to connect power forward Luis Scola (l.) and actor/comedian Russell Brand except both seemingly came out of nowhere. Scola from Argentina, Brand from England. Who knew they’d find success – and a look-aike – in the United States?

 63. US dollars goldentabs naprosyn But those concerns have been replaced by worries about a flight of capital. Brazil’s economy has cooled off from a torrid pace in the past few years as domestic consumption has not made up for the decline in demand for natural resources. The International Monetary Fund has cut its outlook for Brazilian growth this year to 2.5%, down from 3.0% in April.

 64. Nice to meet you order dapoxetine
  The United States and Europe have imposed sanctions on Iran’s economy, including its vital oil sector, over concerns it is working towards nuclear weapons capability. Tehran denies that and says the nuclear issue is being used as an excuse to punish a country unpopular in the West.

 65. Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your website is fantastic, as well as the content!. Thanks For Your article about sex.

 66. What’s the interest rate on this account? avanafil cost
  Sen. Claire McCaskill (D-Mo.), who accompanied vets to the monument, said there were „no politics“ involved in her visit, but questioned the presence of tea party caucus members like Rep. Michele Bachmann (R-Minn.) and Steve King (R-Iowa), who did not have constituents on hand.

 67. What’s your number? avanafil A change in the record date by more than two months was also seen as enfranchising so-called arbitrage investors – hedge funds that bought Dell stock more recently to earn a few cents per share, and would thus be more likely support the buyout.

 68. I just want to tell you that I’m new to blogging and site-building and honestly liked your web-site. Almost certainly I’m going to bookmark your blog post . You surely come with tremendous posts. Many thanks for revealing your web-site.

 69. Whats up very nice website!! Man .. Excellent .. Superb .. I will bookmark your blog and take the feeds also¡KI’m happy to search out numerous useful info right here in the put up, we want work out extra techniques on this regard, thanks for sharing. . . . . .

 70. A person essentially lend a hand to make significantly posts I might state. That is the very first time I frequented your web page and up to now? I amazed with the analysis you made to create this particular post amazing. Wonderful activity!

 71. Im no professional, but I consider you just made an excellent point. You clearly comprehend what youre talking about, and I can seriously get behind that. Thanks for being so upfront and so truthful.

 72. What blogging website had the least invasive ads for free-account users?. Or what blogging website is best for someone looking to start a professional literary blog?.

 73. I as well as my friends have been examining the excellent tips from your web page and so quickly got an awful feeling I had not expressed respect to the blog owner for those strategies. The boys are actually for that reason stimulated to study all of them and already have extremely been enjoying those things. We appreciate you being so thoughtful and then for opting for certain remarkable resources millions of individuals are really wanting to know about. My honest apologies for not expressing appreciation to you earlier.

 74. Please let me know if you are looking for a article author for your blog. You have some really good articles and I believe I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off,

 75. Usually I don at read post on blogs, but I wish to say that this write-up very forced me to take a look at and do so! Your writing taste has been surprised me. Thank you, very great post.

 76. hello!,I love your writing so so much! proportion we be in contact extra approximately your post on AOL? I require a specialist in this house to unravel my problem. Maybe that is you! Taking a look forward to look you.

 77. You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really something which I think I would never understand. It seems too complex and very broad for me. I’m looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 78. Excellent post. I was checking continuously this blog and I’m impressed! Very useful information specially the last part 🙂 I care for such information much. I was seeking this particular information for a very long time. Thank you and good luck.

 79. You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something that I think I would never understand. It seems too complicated and very broad for me. I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 80. Undeniably believe that which you said. Your favorite reason seemed to be on the internet the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people think about worries that they just don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 81. Hi, Neat post. There’s a problem along with your web site in internet explorer, might check this¡K IE nonetheless is the marketplace chief and a large component of people will leave out your great writing because of this problem.

 82. Attractive section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently rapidly.

 83. I do believe all the ideas you’ve offered for your post. They are very convincing and can certainly work. Nonetheless, the posts are too brief for newbies. May just you please lengthen them a little from next time? Thank you for the post.

 84. Kondiloma Pada Persalinan

  Kutil kelamin adalah salah satu penyakit menular yang terjadi karena penderita melakukan hubungan seksual yang salah melalui vaginal, anal atau oral dengan orang yang terinfeksi. Kutil kelamin disebabkan oleh Human Papillomavirus (HPV). Dan penelitian…

 85. Hello very cool site!! Guy .. Excellent .. Amazing .. I’ll bookmark your blog and take the feeds additionally…I’m glad to find numerous useful info right here in the submit, we’d like develop extra techniques in this regard, thank you for sharing.

 86. I will immediately clutch your rss feed as I can at find your email subscription link or newsletter service. Do you have any? Kindly permit me recognize in order that I may just subscribe. Thanks.

 87. Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it is truly informative. I’m gonna watch out for brussels. I’ll appreciate if you continue this in future. Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!

 88. Wonderful paintings! This is the type of information that are meant to be shared around the internet. Shame on Google for not positioning this post higher! Come on over and seek advice from my website . Thanks =)

 89. Generally I don’t learn article on blogs, however I would like to say that this write-up very pressured me to check out and do so! Your writing taste has been amazed me. Thanks, very great article.

 90. Thanks for any other magnificent article. Where else may just anyone get that type of info in such a perfect way of writing? I’ve a presentation next week, and I’m at the look for such information.

 91. I would like to thank you for the efforts you have put in writing this site. I am hoping the same high-grade site post from you in the upcoming also. In fact your creative writing abilities has inspired me to get my own web site now. Really the blogging is spreading its wings rapidly. Your write up is a good example of it.

 92. It¡¦s really a nice and helpful piece of information. I am glad that you simply shared this useful information with us. Please keep us informed like this. Thank you for sharing.

 93. I’m not sure where you’re getting your information, but great topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for wonderful info I was looking for this information for my mission.

 94. Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with a few pics to drive the message home a little bit, but other than that, this is fantastic blog. A fantastic read. I’ll certainly be back.

 95. I precisely wanted to thank you so much yet again. I do not know what I could possibly have implemented in the absence of the recommendations shared by you directly on such a industry. It was before a real terrifying crisis in my view, but taking note of the very specialised avenue you handled the issue forced me to jump with gladness. I’m happier for your service and even hope you realize what a great job you are carrying out instructing people today with the aid of your website. More than likely you’ve never got to know any of us.

 96. Excellent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just too great. I really like what you’ve acquired here, certainly like what you are stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it sensible. I can’t wait to read much more from you. This is actually a terrific website.

 97. I have been surfing online more than three hours lately, but I by no means found any interesting article like yours. It¡¦s pretty worth enough for me. Personally, if all website owners and bloggers made just right content as you did, the net will be a lot more helpful than ever before.

 98. Excellent post. I was checking constantly this blog and I am impressed! Extremely helpful info specially the last part 🙂 I care for such information a lot. I was looking for this certain information for a very long time. Thank you and best of luck.

 99. Pretty section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts. Anyway I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently rapidly.

 100. Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with a few pics to drive the message home a little bit, but other than that, this is magnificent blog. A great read. I will definitely be back.

 101. Hey very cool site!! Man .. Beautiful .. Amazing .. I’ll bookmark your site and take the feeds also…I am glad to find a lot of helpful information here within the put up, we’d like work out more techniques in this regard, thank you for sharing.

 102. My spouse and i got now thankful when Louis managed to finish up his web research because of the precious recommendations he had out of the web page. It is now and again perplexing to simply choose to be handing out ideas that other people could have been selling. And we also grasp we now have the writer to give thanks to for this. All of the explanations you made, the straightforward blog menu, the relationships you make it easier to engender – it’s many fabulous, and it’s aiding our son and our family know that that subject is exciting, and that’s wonderfully fundamental. Thanks for the whole thing!

 103. I have to point out my passion for your kind-heartedness for those who really need assistance with the situation. Your real dedication to getting the message throughout ended up being particularly important and has really empowered most people much like me to realize their objectives. Your own useful guide can mean much to me and further more to my mates. Regards; from all of us.

 104. I like the valuable info you provide in your articles. I’ll bookmark your blog and check again here frequently. I’m quite sure I will learn plenty of new stuff right here! Best of luck for the next!

 105. Thanks for every other excellent post. The place else may just anybody get that type of information in such a perfect manner of writing? I’ve a presentation subsequent week, and I’m on the look for such information.

 106. Howdy very cool website!! Guy .. Excellent .. Wonderful .. I’ll bookmark your blog and take the feeds additionally¡KI’m happy to seek out numerous helpful info right here in the submit, we need work out more strategies on this regard, thank you for sharing. . . . . .

 107. What i do not realize is in reality how you are not really a lot more neatly-favored than you might be right now. You’re so intelligent. You realize therefore considerably with regards to this matter, produced me personally believe it from numerous various angles. Its like women and men don’t seem to be fascinated except it is one thing to do with Girl gaga! Your personal stuffs great. All the time handle it up!

 108. I want to get across my love for your kind-heartedness in support of folks who actually need assistance with this one theme. Your very own commitment to passing the solution all-around appeared to be quite functional and have regularly encouraged guys and women much like me to reach their endeavors. Your own valuable report implies much a person like me and still more to my office colleagues. Best wishes; from everyone of us.

 109. hello there and thank you for your information – I’ve definitely picked up something new from right here. I did however expertise some technical issues using this web site, as I experienced to reload the website a lot of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web host is OK? Not that I’m complaining, but slow loading instances times will often affect your placement in google and could damage your high quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my e-mail and can look out for much more of your respective exciting content. Ensure that you update this again very soon..

 110. What i don’t understood is if truth be told how you are no longer actually a lot more well-liked than you may be now. You’re so intelligent. You recognize therefore considerably when it comes to this subject, produced me in my opinion consider it from numerous numerous angles. Its like men and women don’t seem to be fascinated except it is something to do with Woman gaga! Your individual stuffs great. At all times deal with it up!

 111. Undeniably believe that which you said. Your favorite reason seemed to be on the internet the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people think about worries that they just don’t know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 112. I wish to voice my passion for your generosity supporting those people that have the need for help with that question. Your special commitment to getting the solution up and down became rather advantageous and has consistently allowed employees like me to realize their desired goals. Your personal warm and friendly instruction denotes a lot to me and even further to my office workers. Regards; from all of us.

 113. Wow, fantastic blog structure! How lengthy have you ever been running a blog for? you make running a blog look easy. The full glance of your website is excellent, let alone the content material!

 114. I haven¡¦t checked in here for some time because I thought it was getting boring, but the last several posts are great quality so I guess I will add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

 115. hello!,I love your writing very so much! percentage we keep up a correspondence more approximately your article on AOL? I require a specialist on this space to unravel my problem. Maybe that’s you! Taking a look forward to look you.

 116. You actually make it appear so easy along with your presentation however I to find this topic to be actually one thing which I believe I would never understand. It sort of feels too complex and extremely broad for me. I’m taking a look forward to your next post, I¡¦ll attempt to get the cling of it!

 117. I am extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it is rare to see a great blog like this one today..

 118. Awsome info and straight to the point. I am not sure if this is in fact the best place to ask but do you folks have any thoughts on where to employ some professional writers? Thanks 🙂

 119. Nice read, I just passed this onto a friend who was doing a little research on that. And he actually bought me lunch as I found it for him smile Therefore let me rephrase that: Thank you for lunch!

 120. You can definitely see your skills in the paintings you write. The world hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to say how they believe. At all times go after your heart. „Golf and sex are about the only things you can enjoy without being good at.“ by Jimmy Demaret.

 121. I have been exploring for a bit for any high-quality articles or weblog posts in this kind of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this web site. Reading this information So i am glad to convey that I have an incredibly good uncanny feeling I came upon exactly what I needed. I so much unquestionably will make certain to don¡¦t omit this site and provides it a glance on a constant basis.

 122. But a smiling visitor here to share the love (:, btw great design and style. „Make the most of your regrets… . To regret deeply is to live afresh.“ by Henry David Thoreau.

 123. I would like to thank you for the efforts you have put in writing this web site. I am hoping the same high-grade website post from you in the upcoming also. Actually your creative writing abilities has encouraged me to get my own website now. Really the blogging is spreading its wings rapidly. Your write up is a great example of it.

 124. Thanks for sharing excellent informations. Your site is so cool. I am impressed by the details that you have on this site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found just the info I already searched all over the place and simply could not come across. What a perfect web-site.