Vytrácajúca sa, miznúca hodnota

72
Videnia

Už dlhšiu dobu badať v našom svete a okolí trend obhajujúci neprimerane veľký chtíč po majetku, úspechu a obrovskú, nezdravú dávku individualizmu. Človek ako jedinec uveril, že je na svete sám, a že jeho okolie ho nijak nemôže ovplyvniť. Uveril, že môže všetko, a že vo svojej honbe za osobným bohatstvom nepotrebuje hľadieť na nič. Veď predsa na prvom mieste je práve on, to povestné JA, vnútorné ego, ktoré predsa musí byť uspokojené ako prvé, hneď teraz, pred všetkým ostatným, ignorujúc všetky následky naokolo.

…Takéto konanie, akási hra na svojho vlastného všemohúceho boha, však logicky vedie k negatívam a skôr či neskôr k pádu na dno (aj keď možno nie práve na to profesijné, no to nie je to jediné, však). Okolie tvoria okrem iného aj všetci blízki, rodina, priatelia a tí, ktorým záleží na osobe daného človeka. Nie na jeho majetku, na jeho čase. Avšak pri pohŕdavom behu za osobným úspechom častokrát vystúpi na egoistický vrchol práve po chrbtoch týchto ľudí… Akosi totiž človek v tej svojej dôležitosti, v tom svojom pocite dospel k názoru, že on vie všetko najlepšie. Prestal počúvať čo mu radia iní, prestal sa zaujímať o ich blaho a o blaho okolia. Prestal dokonca počúvať vlastnú intuíciu alebo ak chcete srdce či dušu. Beží hore a páli mosty. Bezhlavo, s pocitom vlastnej nadradenosti. Ostatní nie sú pre neho dosť dobrí, sú hlúpi, obyčajní, preto že on, jeho ego, uveril, že znamená viac ako iné ľudské bytosti.

Druhý zapálený most, bohužiaľ, častokrát už bez možností obnovy, je dôsledkom egoizmu človeka voči prírode a ku všetkým darom, ktoré nám ponúka. Hranie sa na boha v domnienke, že sme viac ako príroda, v mnohých prípadoch dospelo do chorých rozmerov. Zabúda však človek, že matka zem tu bola aj bez neho, a že je schopná fungovať aj bez ľudí. Naopak to však nejde… Človek tak ničí všetko naokolo čo sa len dá, geneticky manipuluje plodinami, ktoré rástli dávno pred ním, vo svojej dokonalosti a bez ľudského pričinenia. Dovolí si meniť božský kód, ktorý dostal darom, a na ktorého manipuláciu nemá žiadne práva…zabudol

Jednou z mnoho príčin vyššie vymenovaných problémov je aj to, že kvôli svojmu egu, aj tí, od ktorých by sme to vôbec nečakali, častokrát akosi zatratili vo svojom vnútri jednu starú hodnotu. Hodnotu, ktorá sa dnes nenosí, je označovaná ako spiatočnícka. Reč je o POKORE. Každý má predsa svoju pravdu, a tým pádom vznikajú mylné domnienky, že má právo vyvyšovať sa nad iných, hodnotiť a súdiť iných. Dokonca je schopný úplne prirodzene, bez okolkov sám seba pasovať na lepšiu ľudskú bytosť – ako často počúvame vetičku „ja som lepší“? Práve takéto konanie, ktoré vzplanie až do rozmerov kedy ego prerastie samotného človeka je potom koreňom množstva vojen, útlaku, nespravodlivosti a biedy.

Zabudol totiž človek na pokoru. Zabudol na harmóniu, v ktorej žili prírodné národy dlhé stáročia pred nami. Zabudol na to, že sme všetci prepojení, že sme jeden druh, národ, rodina, že nie je na tomto svete človek jediný. Či už starí, mladí, vzdelaní aj tí bez škôl, manažéri aj robotníci, aj tí čo už odchádzajú alebo ešte stále pevne držia tento systém na nohách. Bez rozdielu sa v každej skupine nájdu jedinci, ktorí na pokoru zabúdajú. Zabúdajú, že všetky činy majú svoje dôsledky. Zabudli tak počúvať rady svojich predkov, zabudli na rešpekt k prírode, na úctu k svojmu vnútru aj okoliu…

Avšak ako vždy aj tu je jedno jednoduché riešenie ako z toho von. Spomeňme si na pokoru, úprimnú a primeranú. Nehovorím o nezmyselnom ohýbaní chrbta. Vyskakovať vieme dosť – no niektorí občas zabudnú dopadnúť na zem. Práve o tom je zdravá hodnota našich predkov, ktorá sa z dnešnej doby akosi načisto vytratila. Tak ako všetko ostatné, aj táto malá zmena začína vo vnútri každého jedinca, aby sa následne rozšírila ďalej a dokázala zmeniť svet. Aj toto je tak len a len o našom ROZHODNUTÍ.

 

Ak sa ti článok páči, nezabudni ho Zdieľať! Aj týmto pomôžeš tvoriť stále lepší obsah. 🙂

Predchádzajúci článokRaphael Fellmer Vás naučí Žiť bez peňazí
Ďalší článok10 NAJZNEČISTENEJŠÍCH MIEST SVETA
...o snahe vytvoriť lepší svet...o pokrytectve demokracie tých hore...o prírode, jej kráse, sile a význame pre nás...o zaslepenej „tej správnej“ mládeži...o duchovne, energiách a viere vo vyššie princípy...o zabúdaní na ľudstvo a človeka na úkor zisku a peňazí...o alternatívach v stavbách, práci, vzdelávaní a v živote...o práve v neprávnom systéme...o pôvodnej histórií, kultúre a živote nás Slovanov...o možnostiach vytvorenia „dobrého“, neutrálneho, malého štátu v strednej Európe...o návrate „domov“ – k prírode a predkom...o svete blahobytu, šťastia a slobody...o NÁDEJI
ZDIEĽAŤ

95 KOMENTÁRE

  1. I will immediately snatch your rss feed as I can at in finding your e-mail subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you have any? Kindly let me know in order that I could subscribe. Thanks.

  2. Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I have truly enjoyed browsing your blog posts. After all I will be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!

NECHAŤ ODPOVEĎ

Potvrďte váš koment.
Prosím vložte vaše meno.