Raphael Fellmer Vás naučí Žiť bez peňazí

962
Videnia

Cieľom je zdieľať naše vedomosti ako žiť bez peňazí v harmónii s prírodou. Takáto životodarná skúsenosť nemôže byť držaná menšinou…každí môže mať šancu vyskúšať to.

1.Čo znamená žiť bez peňazí?
Život bez peňazí v harmónii so svetom sa môže zdať nerealistický…dokonca nemožný. Avšak je to jednoduché ako úsmev. Peniaze boli vymyslené na obchodovanie s vecami…peniaze nič nevytvárajú, všetko čo potrebujeme je tu, stačí o to požiadať. Najťažšou vecou je spraviť prvý krok, v skutočnosti presvedčiť seba, že nebudem viac používať peniaze. Sme presvedčení, že život bez žiadneho kontaktu so svetom peňazí, nás vráti do jaskýň alebo lesov. Ulice, elektrina, nemocnice, školy, internet atď. všetko je spájané s peniazmi, avšak my môžme zmeniť náš osobný život a čo najmenej kŕmiť tento chorý peňažný systém. Uvedomíte si, ako kreatívne sa dokážete dostať k vašim túžbam, nie sú tu žiadne limity. Podceňujeme hodnotu času ľudských bytostí…s našimi predsudkami sa nikdy nespýtame „čo naozaj potrebujeme“…a tým pádom to nikdy nedosiahneme. Pravda je však iná, tam vonku je mnoho ľudí čakajúcich darovať. Ale naša individualistická spoločnosť to robí ťažším, pretože sa zdá, že už nepotrebujeme svojich bratov a sestry. Najvzácnejší dar je ako pusa z lásky, ktorá robí ľudí šťastnými. Všetko čo potrebujeme je veriť ostatnýmpožiadaťa darovať! Zdieľanie je všetko a dávať je rovnako dobré ako dostávať.

2. Bývanie
Prístrešok pre každého…sen, ktorý sa stáva v posledných rokoch skutočnosťou. Ďakujem za krízu v bývaní (housing crisis), absurdita tohto systému bola odhalená. Teraz už vieme, že sme staviame priveľa zbytočných domov. Dovolenkové domy, komplexy boli predané len zo špekulácií a rozmarov bohatých. Výsledkom vo svete – obzvlášť v Európe a v najrozvinutejších krajinách – milióny  domov sú prázdne, opustené a neobývané po väčšinu roka. Niektoré z týchto domov, nepatria nikomu, napríklad ako na Kanárskych ostrovoch v Las Palmas, kde celý areál bol opustený, pretože firma, ktorá ho vlastnila zbankrotovala a nemala šancu ho predať. V dôsledku toho ľudia na okraji spoločnosti a odvážny mladý ľudia zabrali priestory vo vnútri, zmenili tieto mŕtve domy v radostné domovy.

Squat bývanie je riešenie. (∗Squatting je „štýl“ života, pri ktorom ľudia žijú v opustených, neobývaných budovách alebo pozemkoch.) Niektorí sa dohodnú s majiteľom a jednoducho popýtajú, či môžu ostať v dome, pokiaľ bude prázdny. Posledná možnosť býva tou najlepšou. Neexistujú zlý ľudia, sme spolu a musíme dávať a každému ponúknuť šancu dať. Je tu mnoho ďalších možností, ako vytvoriť nový dom vyrobený z nepálených tehál alebo iných dostupných prírodných zdrojov. Je veľa neobsadenej pôdy, treba ju darovať a dohodnúť sa s majiteľom pozemku.

Španielsko je perfektný príklad: existuje tam zákon, ktorý nedovoľuje špekulácie s nehnuteľnosťami. Odvtedy čo zaviedli tento zákon, zdvihla sa vlna tolerancie k squattingu v prázdnych domoch, ktoré patrili špekulantom a teraz sú využívané komunitou. Je to právo každého obývať dom a organizovať workshopy alebo aktivity pre susedov. Situácia je podobná v ostatných krajinách Európskej únie, aj keď niekedy menej časté.

3. Stravovanie
Vo svete, kde ľudia chcú zdieľať, nebude nikto hladný.  V skutočnosti svet produkuje dostatok jedla pre nakŕmenie 12 biliónov ľudí. Avšak teraz je viac ako jedna miliarda ľudí trpiacich hladom. Prečo? Väčšina jedla je produkovaná pre mäso-priemysel na kŕmenie dobytka. Navyše, moderná spoločnosť, „civilizovaná“ spoločnosť napríklad západní Európania, vyhodia 1/3 jedla. Tento nonsens musí prestať…a môže prestať.

Vegetariáni, vegáni a ostatné uvedomelé diéty: Nemôžme pochybovať nad vplyvom mäso-priemyslu na životné prostredie. Chov hospodárskych zvierat je zodpovedný za viac ako 50% všetkých skleníkových plynov vyprodukovaných vo svete. A nehovorím o všetkých negatívnych vplyvoch prenášaných mäsom, pochádzajúceho z trpiacich zvierat. Užitočný link v AjUžitočný link v Sj: Človek nič živočíšne nepotrebuje.

Prehrabávanie sa v odpadkoch (Dumpster Diving): V modernej spoločnosti, sú odpadkové koše plné zbytočne vyhodenej stravy, čo je stále dobrá. Napríklad, mnoho supermarketov vyhadzujú každý deň tony produktov. Jedným z krokov je prekonať myšlienku, že prehľadávanie odpadkov je špinavé, že nie je etické jesť, čo pochádza z koša, ale skutočnou otázkou je, či je etické mrhať jedlom, zatiaľ čo každé 4 sekundy umrie jeden človek hladom? Koše supermarketov sú vyprázdňovane každý deň. Je to tiež možné, a odporúčam ísť osobne za majiteľom reštaurácie, pekárne, marketov a supermarketov a spýtať sa ich, či vám môžu nechať produkty, ktoré už nie sú na predaj. Budete prekvapení výsledkom. Užitočný link v Aj.

Permakultúra: je agrokultúrny systém, ktorého cieľom je kopírovať procesy v prírode. Je to ľahké robiť za každých podmienok, nepotrebujete používať žiadne pesticídy alebo iné chemikálie, len trochu vody, slnka a lásky. Užitočný link v Sj: Permakultúra.sk

4. Cestovanie
Hlavným problémom cestovania bez peňazí je cestovný pas, v niektorých krajinách požadujú víza. Napriek tomu pre Európanov alebo obyvateľov Severnej Ameriky je to jednoduchšie, pretože je tu menej krajín, ktoré si pýtajú poplatky za cestovanie. Okrem toho, zvyšok je jednoduchý. Všetko je to o zdieľaní a odvahe spýtať sa!

Hitchhiking: najlepší spôsob cestovania – je zadarmo, zábavný, stretneš skvelých ľudí a dokonca im pomôžeš znížiť ich uhlíkovú stopu! ∗Ja len doplním, je mnoho webov, ktoré sú spojené so stopovaním. Len pre ilustráciu uvádzam niekoľko z nich: BlaBlaCar.com alebo HitchWiki.

Couchsurfing: je krásna príležitosť stretnúť inú ľudskú bytosť počas zdieľania spoločného domu. Táto sieť dobrých ľudí je dostupná po celom svete. Skoro 2 milióny ľudí má vytvorený svoj profil a sú pripravení „surfovať na pohovkách“ alebo prenajímať ich vlastné. Systém má niekoľko ochranných stupňov, je to bezpečné a keď sa na začiatku bojíte, vyhľadajte overených členov a ľudí s veľa pozitívnymi komentármi. Robí to celé cestovanie jednoduchším a oveľa zaujímavejším. 

WWOOF: je hnutie, ktoré má za cieľ zdieľať cesty k udržateľnému životu. Na oplátku za dobrovoľnícku pomoc, WWOOF ponúka stravu, ubytovanie a možnosti naučiť sa niečo o organickom štýle života. Výborná možnosť byť bližšie prírode a cestovať po svete!

5. Živobytie
Dokonca aj život bez peňazí, ktorý je udržateľnejší, však stále produkuje odpad. Používame svetlo, vodu a ostatné zdroje, preto je dôležité vždy sa pokúšať Redukovať, Opäť používať a Recyklovať. Existuje veľa možností ako produkovať energiu z obnoviteľných zdrojov. Najčastejším a najľahším zdrojom je veterná a slnečná energia. Môžete nájsť starý solárny panel, ktorý je trochu poškodený alebo nie už tak efektívny a použiť ho na výrobu energie. Namiesto kupovania nových vecí, môžete nájsť množstvo nepoužívaných vecí, ktoré sú často vyhadzované alebo ponúkané zadarmo na internete. Iná skvelá myšlienka je začať s nejakým FreeShopom, kde každý si môže zobrať to čo potrebuje a nechať tam, čo už nepotrebuje. Tieto „obchody“ môžu byť organizované v komunite, na verejných miestach, školách alebo škôlkach. Opätovné používanie je ďalšie skvelá vec, znižujúca environmentálnu stopu a tiež zlepšuje kreativitu a je to zábava! Opätovne použiť sa dá takmer všetko, od plastu, papieru, plechoviek a ostatných materiálov, samozrejme nie všetko sa dá re-použiť. Užitočný link v AJ. Užitočný link v Sj o Bei Johnson.

Voda je ďalší naozaj dôležitý zdroj a existuje množstvo možností ako zredukovať jeho plytvanie. Najprv je dôležité pochopiť, že vodu nepoužívame len na priamu spotrebu (v Európe je to asi 120 litrov na osobu), ale oveľa viac vody je používanej tam, kde to nevidíme. Poľnohospodárstvo je najväčší  konzument vody na svete a viac ako polovica všetkej vody je používaná v živočíšnej produkcii (bitúnkoch a podobne). Takže zmeňte stravu a jedzte menej mäsa a najlepšie je stať sa vegetariánom a najlepšie vegánom. 

Každá kvapka vody, ktorú ušetríme je dôležitá, aj kratšie sprchovanie môže urobiť rozdiel. Ak žijete blízko jazier, riek alebo mora, prečo sa nevykúpať tam? Je to najviac prírodný spôsob, zdravý a naozaj príjemný!

Odpad, produkujeme veľa odpadov….príliš veľa. Niekedy si neuvedomujeme ako veľmi mrháme. Priemer občana USA je 13 kg za týždeň, v rovnakom čase obyvatelia USA spotrebujú 100 miliónov plastových tašiek za rok. Odhaduje sa, že celosvetovo 4 milióny končia ako smeti. Riadenie odpadu sa stáva prioritou špeciálne ak ide o plast. Plastové tašky, obaly a ostatný odpad, použiteľný len raz. Avšak riešenie je jednoduché. Potrebujeme konzumovať menej a odmietať plastové obaly! Niektorý ľudia to dokázali a na ich blogu nájdete riešenie: Zero Waste Home (Dom Bez Odpadkov).

 

∗∗ Poznámka: Ak nie ste zbehlí v angličtine, nemajte obavy, že Vám niečo dôležité unikne.
Najzaujímavejšie články zo Sveta bez Odpadkov budeme pravidelne zverejňovať. Je sa na čo tešiť, preto meňte svet s nami!

Originál článku si môžete prečítať tu: Living without money

Ak sa ti článok páči, nezabudni ho Zdieľať! Aj týmto pomôžeš tvoriť stále lepší obsah. 🙂

2664 KOMENTÁRE

 1. Attractive component of content. I simply stumbled upon your weblog and in accession capital to claim that I get actually enjoyed account your weblog posts. Any way I’ll be subscribing on your augment and even I fulfillment you get entry to persistently fast.

 2. Terrific work! This is the type of information that should be shared around the web. Shame on the search engines for not positioning this post higher! Come on over and visit my website. Thanks =)

 3. obat jengger ayam alami

  Hallo i particularly like about the picture / article / presentation that you describe. Very unique, interesting and useful. denature adalah sebuah perusahaan yang fokus dalam bidang obat herbal aman dan ampuh tanpa efek samping. obat kami sangat mujar…

 4. Im no professional, but I think you just made a very good point point. You naturally know what youre talking about, and I can really get behind that. Thanks for staying so upfront and so sincere.

 5. Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is excellent, let alone the content!. Thanks For Your article about sex.

 6. Heya are using Wordprеss forr your blog platform?

  I’m new to the blig world but I’m trying to get ѕtаrted and create my own. Do you reqᥙіre any coding expertіse to makе your own blog?
  Ꭺny help would be greatly appreciated!

 7. I believe everything published was actually very logical.
  But, what about this? suppose you wrote a catchier post title?
  I am not suggesting your content isn’t good., however what if you added something
  to maybe get people’s attention? I mean Raphael Fellmer Vás naučí Žiť bez peňazí | OPÚŠŤAME SYSTÉM
  is kinda plain. You ought to glance at Yahoo’s home page and see how they write post titles to
  get viewers to open the links. You might add a video
  or a picture or two to get readers excited about everything’ve written. In my opinion, it
  could make your website a little bit more interesting.

 8. Please let me know if you’re looking for a article author for your
  weblog. You have some really great articles and I feel I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some material for your
  blog in exchange for a link back to mine. Please blast me an e-mail if interested.
  Many thanks!

 9. Unquestionably believe that which you stated. Your favorite reason seemed to be on the net the
  simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people consider worries that they just don’t know about.

  You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having
  side effect , people could take a signal. Will likely be back to get more.
  Thanks

 10. Fascinating blog! Is your theme custom made or did you download it
  from somewhere? A theme like yours with a few simple adjustements would really make my blog stand out.

  Please let me know where you got your theme. Appreciate it

 11. Hi I am so glad I found your webpage, I really found you
  by accident, while I was browsing on Yahoo for something else, Regardless I am here now and would just
  like to say thanks for a incredible post and a all round
  entertaining blog (I also love the theme/design), I
  don’t have time to read through it all at the moment but I have bookmarked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be
  back to read more, Please do keep up the great jo.

 12. I have been exploring for a bit for any high-quality articles or blog posts in this kind of house .
  Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this web site.

  Reading this info So i’m satisfied to exhibit that I have a very excellent uncanny feeling
  I found out just what I needed. I so much surely will make certain to don?t put out of your mind this website and provides
  it a look regularly.

 13. Hey very cool site!! Man .. Beautiful .. Superb .. I’ll bookmark your blog and take the feeds
  also? I am happy to search out so many useful info here within the post, we’d like work
  out more techniques in this regard, thank you for sharing. .
  . . . .

 14. You actually make it appear so easy with your presentation however
  I to find this matter to be actually one thing which I feel I would by no means
  understand. It sort of feels too complex and very large for me.
  I’m looking ahead for your next submit, I’ll attempt to
  get the grasp of it!

 15. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to
  my blog that automatically tweet my newest twitter updates.

  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything.

  I truly enjoy reading your blog and I look forward to
  your new updates.

 16. Oh my goodness! Awesome article dude! Thanks,
  However I am having troubles with your RSS. I don’t know the reason why
  I cannot join it. Is there anyone else getting similar
  RSS problems? Anybody who knows the answer will you kindly respond?
  Thanks!!

 17. Hi, I do think this is an excellent website.
  I stumbledupon it 😉 I am going to return yet again since i have bookmarked it.
  Money and freedom is the greatest way to change, may
  you be rich and continue to help other people.