Raphael Fellmer Vás naučí Žiť bez peňazí

1035
Videnia

Cieľom je zdieľať naše vedomosti ako žiť bez peňazí v harmónii s prírodou. Takáto životodarná skúsenosť nemôže byť držaná menšinou…každí môže mať šancu vyskúšať to.

1.Čo znamená žiť bez peňazí?
Život bez peňazí v harmónii so svetom sa môže zdať nerealistický…dokonca nemožný. Avšak je to jednoduché ako úsmev. Peniaze boli vymyslené na obchodovanie s vecami…peniaze nič nevytvárajú, všetko čo potrebujeme je tu, stačí o to požiadať. Najťažšou vecou je spraviť prvý krok, v skutočnosti presvedčiť seba, že nebudem viac používať peniaze. Sme presvedčení, že život bez žiadneho kontaktu so svetom peňazí, nás vráti do jaskýň alebo lesov. Ulice, elektrina, nemocnice, školy, internet atď. všetko je spájané s peniazmi, avšak my môžme zmeniť náš osobný život a čo najmenej kŕmiť tento chorý peňažný systém. Uvedomíte si, ako kreatívne sa dokážete dostať k vašim túžbam, nie sú tu žiadne limity. Podceňujeme hodnotu času ľudských bytostí…s našimi predsudkami sa nikdy nespýtame „čo naozaj potrebujeme“…a tým pádom to nikdy nedosiahneme. Pravda je však iná, tam vonku je mnoho ľudí čakajúcich darovať. Ale naša individualistická spoločnosť to robí ťažším, pretože sa zdá, že už nepotrebujeme svojich bratov a sestry. Najvzácnejší dar je ako pusa z lásky, ktorá robí ľudí šťastnými. Všetko čo potrebujeme je veriť ostatnýmpožiadaťa darovať! Zdieľanie je všetko a dávať je rovnako dobré ako dostávať.

2. Bývanie
Prístrešok pre každého…sen, ktorý sa stáva v posledných rokoch skutočnosťou. Ďakujem za krízu v bývaní (housing crisis), absurdita tohto systému bola odhalená. Teraz už vieme, že sme staviame priveľa zbytočných domov. Dovolenkové domy, komplexy boli predané len zo špekulácií a rozmarov bohatých. Výsledkom vo svete – obzvlášť v Európe a v najrozvinutejších krajinách – milióny  domov sú prázdne, opustené a neobývané po väčšinu roka. Niektoré z týchto domov, nepatria nikomu, napríklad ako na Kanárskych ostrovoch v Las Palmas, kde celý areál bol opustený, pretože firma, ktorá ho vlastnila zbankrotovala a nemala šancu ho predať. V dôsledku toho ľudia na okraji spoločnosti a odvážny mladý ľudia zabrali priestory vo vnútri, zmenili tieto mŕtve domy v radostné domovy.

Squat bývanie je riešenie. (∗Squatting je „štýl“ života, pri ktorom ľudia žijú v opustených, neobývaných budovách alebo pozemkoch.) Niektorí sa dohodnú s majiteľom a jednoducho popýtajú, či môžu ostať v dome, pokiaľ bude prázdny. Posledná možnosť býva tou najlepšou. Neexistujú zlý ľudia, sme spolu a musíme dávať a každému ponúknuť šancu dať. Je tu mnoho ďalších možností, ako vytvoriť nový dom vyrobený z nepálených tehál alebo iných dostupných prírodných zdrojov. Je veľa neobsadenej pôdy, treba ju darovať a dohodnúť sa s majiteľom pozemku.

Španielsko je perfektný príklad: existuje tam zákon, ktorý nedovoľuje špekulácie s nehnuteľnosťami. Odvtedy čo zaviedli tento zákon, zdvihla sa vlna tolerancie k squattingu v prázdnych domoch, ktoré patrili špekulantom a teraz sú využívané komunitou. Je to právo každého obývať dom a organizovať workshopy alebo aktivity pre susedov. Situácia je podobná v ostatných krajinách Európskej únie, aj keď niekedy menej časté.

3. Stravovanie
Vo svete, kde ľudia chcú zdieľať, nebude nikto hladný.  V skutočnosti svet produkuje dostatok jedla pre nakŕmenie 12 biliónov ľudí. Avšak teraz je viac ako jedna miliarda ľudí trpiacich hladom. Prečo? Väčšina jedla je produkovaná pre mäso-priemysel na kŕmenie dobytka. Navyše, moderná spoločnosť, „civilizovaná“ spoločnosť napríklad západní Európania, vyhodia 1/3 jedla. Tento nonsens musí prestať…a môže prestať.

Vegetariáni, vegáni a ostatné uvedomelé diéty: Nemôžme pochybovať nad vplyvom mäso-priemyslu na životné prostredie. Chov hospodárskych zvierat je zodpovedný za viac ako 50% všetkých skleníkových plynov vyprodukovaných vo svete. A nehovorím o všetkých negatívnych vplyvoch prenášaných mäsom, pochádzajúceho z trpiacich zvierat. Užitočný link v AjUžitočný link v Sj: Človek nič živočíšne nepotrebuje.

Prehrabávanie sa v odpadkoch (Dumpster Diving): V modernej spoločnosti, sú odpadkové koše plné zbytočne vyhodenej stravy, čo je stále dobrá. Napríklad, mnoho supermarketov vyhadzujú každý deň tony produktov. Jedným z krokov je prekonať myšlienku, že prehľadávanie odpadkov je špinavé, že nie je etické jesť, čo pochádza z koša, ale skutočnou otázkou je, či je etické mrhať jedlom, zatiaľ čo každé 4 sekundy umrie jeden človek hladom? Koše supermarketov sú vyprázdňovane každý deň. Je to tiež možné, a odporúčam ísť osobne za majiteľom reštaurácie, pekárne, marketov a supermarketov a spýtať sa ich, či vám môžu nechať produkty, ktoré už nie sú na predaj. Budete prekvapení výsledkom. Užitočný link v Aj.

Permakultúra: je agrokultúrny systém, ktorého cieľom je kopírovať procesy v prírode. Je to ľahké robiť za každých podmienok, nepotrebujete používať žiadne pesticídy alebo iné chemikálie, len trochu vody, slnka a lásky. Užitočný link v Sj: Permakultúra.sk

4. Cestovanie
Hlavným problémom cestovania bez peňazí je cestovný pas, v niektorých krajinách požadujú víza. Napriek tomu pre Európanov alebo obyvateľov Severnej Ameriky je to jednoduchšie, pretože je tu menej krajín, ktoré si pýtajú poplatky za cestovanie. Okrem toho, zvyšok je jednoduchý. Všetko je to o zdieľaní a odvahe spýtať sa!

Hitchhiking: najlepší spôsob cestovania – je zadarmo, zábavný, stretneš skvelých ľudí a dokonca im pomôžeš znížiť ich uhlíkovú stopu! ∗Ja len doplním, je mnoho webov, ktoré sú spojené so stopovaním. Len pre ilustráciu uvádzam niekoľko z nich: BlaBlaCar.com alebo HitchWiki.

Couchsurfing: je krásna príležitosť stretnúť inú ľudskú bytosť počas zdieľania spoločného domu. Táto sieť dobrých ľudí je dostupná po celom svete. Skoro 2 milióny ľudí má vytvorený svoj profil a sú pripravení „surfovať na pohovkách“ alebo prenajímať ich vlastné. Systém má niekoľko ochranných stupňov, je to bezpečné a keď sa na začiatku bojíte, vyhľadajte overených členov a ľudí s veľa pozitívnymi komentármi. Robí to celé cestovanie jednoduchším a oveľa zaujímavejším. 

WWOOF: je hnutie, ktoré má za cieľ zdieľať cesty k udržateľnému životu. Na oplátku za dobrovoľnícku pomoc, WWOOF ponúka stravu, ubytovanie a možnosti naučiť sa niečo o organickom štýle života. Výborná možnosť byť bližšie prírode a cestovať po svete!

5. Živobytie
Dokonca aj život bez peňazí, ktorý je udržateľnejší, však stále produkuje odpad. Používame svetlo, vodu a ostatné zdroje, preto je dôležité vždy sa pokúšať Redukovať, Opäť používať a Recyklovať. Existuje veľa možností ako produkovať energiu z obnoviteľných zdrojov. Najčastejším a najľahším zdrojom je veterná a slnečná energia. Môžete nájsť starý solárny panel, ktorý je trochu poškodený alebo nie už tak efektívny a použiť ho na výrobu energie. Namiesto kupovania nových vecí, môžete nájsť množstvo nepoužívaných vecí, ktoré sú často vyhadzované alebo ponúkané zadarmo na internete. Iná skvelá myšlienka je začať s nejakým FreeShopom, kde každý si môže zobrať to čo potrebuje a nechať tam, čo už nepotrebuje. Tieto „obchody“ môžu byť organizované v komunite, na verejných miestach, školách alebo škôlkach. Opätovné používanie je ďalšie skvelá vec, znižujúca environmentálnu stopu a tiež zlepšuje kreativitu a je to zábava! Opätovne použiť sa dá takmer všetko, od plastu, papieru, plechoviek a ostatných materiálov, samozrejme nie všetko sa dá re-použiť. Užitočný link v AJ. Užitočný link v Sj o Bei Johnson.

Voda je ďalší naozaj dôležitý zdroj a existuje množstvo možností ako zredukovať jeho plytvanie. Najprv je dôležité pochopiť, že vodu nepoužívame len na priamu spotrebu (v Európe je to asi 120 litrov na osobu), ale oveľa viac vody je používanej tam, kde to nevidíme. Poľnohospodárstvo je najväčší  konzument vody na svete a viac ako polovica všetkej vody je používaná v živočíšnej produkcii (bitúnkoch a podobne). Takže zmeňte stravu a jedzte menej mäsa a najlepšie je stať sa vegetariánom a najlepšie vegánom. 

Každá kvapka vody, ktorú ušetríme je dôležitá, aj kratšie sprchovanie môže urobiť rozdiel. Ak žijete blízko jazier, riek alebo mora, prečo sa nevykúpať tam? Je to najviac prírodný spôsob, zdravý a naozaj príjemný!

Odpad, produkujeme veľa odpadov….príliš veľa. Niekedy si neuvedomujeme ako veľmi mrháme. Priemer občana USA je 13 kg za týždeň, v rovnakom čase obyvatelia USA spotrebujú 100 miliónov plastových tašiek za rok. Odhaduje sa, že celosvetovo 4 milióny končia ako smeti. Riadenie odpadu sa stáva prioritou špeciálne ak ide o plast. Plastové tašky, obaly a ostatný odpad, použiteľný len raz. Avšak riešenie je jednoduché. Potrebujeme konzumovať menej a odmietať plastové obaly! Niektorý ľudia to dokázali a na ich blogu nájdete riešenie: Zero Waste Home (Dom Bez Odpadkov).

 

∗∗ Poznámka: Ak nie ste zbehlí v angličtine, nemajte obavy, že Vám niečo dôležité unikne.
Najzaujímavejšie články zo Sveta bez Odpadkov budeme pravidelne zverejňovať. Je sa na čo tešiť, preto meňte svet s nami!

Originál článku si môžete prečítať tu: Living without money

Ak sa ti článok páči, nezabudni ho Zdieľať! Aj týmto pomôžeš tvoriť stále lepší obsah. 🙂

NECHAŤ ODPOVEĎ

Potvrďte váš koment.
Prosím vložte vaše meno.