3 odhodlaní ľudia, ktorí svojou prácou menia spoločnosť

80
Videnia

Vnímam, že posledné roky je čoraz viac ľudí, ktorí hľadajú spôsoby ako žiť život ináč – lepšie, v spojení s okolím, s prírodou. Mnoho takých ľudí žije v tichosti a o ich pozitívnych činoch sa bohužiaľ nedozvieme alebo prikladá sa im len malá pozornosť, avšak sú medzi NAMI aj tí, ktorí tvoria lepšiu spoločnosť verejne. Práve tí nás uisťujú, že nemeníme tento svet sami. Dnes sa pozrieme na troch ľudí, ktorých životy sú naozaj zaujímavé. Ako prvý je:

Raphael Fellmer a kontajnerový spôsob života
Raphael je mladý Nemec, ktorý sa rozhodol odrhnúť od konzumného života. Peniaze prestal používať, neakceptuje ich a nemíňa ich, takto žije už 5 rokov. Tento muž je šťastne ženatý má dve malé deti. So svojou rodinkou žije v Berlíne u ľudí, ktorí podporujú jeho životný štýl. Žijú u nich zadarmo, neplatia za plyn, elektrinu ani vodu. Hľadá vhodnú pôdu, dokonalé miesto pre svoju rodinku ako by mohlo byť Taliansko, Francúzsko alebo Španielsko. Potrebuje, aby ich v tom podporila vláda, aby nemuseli platiť dane a všetky tie veci. Zúčastňuje sa na environmentálnych konferenciách, propaguje život bez peňazí, a bojuje proti nadmernému plytvaniu.

Podľa prieskumu Európskej komisie sa v 27 členských krajinách Únie vyhodilo takmer 90 miliónov ton potravín. Pritom len v samotnej Únii žije 79 miliónov ľudí na hranici chudoby, u nás je to okolo 715-tisíc ľudí.

Je to muž, ktorý vytvoril svoj vlastný systém s potravinovými reťazcami. Berie od nich potraviny, ktoré sú na vyhodenie alebo po záruke. Spolupracuje aj s reštauráciami a trhmi. Potraviny buď skonzumujeme alebo distribuujeme. Pomohol už 8000 ľuďom a zachránil milióny kilogramov potravín v Nemecku, Rakúsku a Švajčiarsku. Vyhlásil, že jesť bez peňazí je ľahké. Peniaze sú len výmysel, aby obchod zarobil. Všetko, čo potrebujete je okolo vás, stačí o to požiadať.

Najťažšie je urobiť prvý krok, presvedčiť sám seba, že nebudete používať peniaze. Vo svete predsa existujú ľudia, bez akéhokoľvek kontaktu s peňažným svetom. Mať veľký dom sa stal víziou posledných rokov. Kríza na trhu s nehnuteľnosťami odhalila absurditu tohto systému. Teraz vieme, že budujeme priveľa stavieb, ktoré vôbec nepotrebujeme (chaty, hotely, nedostavané nákupné centrá…). Budujeme a následne predávame stavby len za účelom zisku, nie z potreby. V dôsledku toho – najmä v najrozvinutejších krajinách Európy – milióny domov, sú prázdne, opustené a počas roka neobývané. Niektoré nemajú vlastníka, napríklad domy v Las Palmas na Kanárskych ostrovoch, kde celá štvrť patrí skrachovanej spoločnosti.

Niekoľko stránok, ktoré sú spojené s týmto štýlom šetrenia potravín:
»Foodsharing – prostredníctvom tejto stránky si môžu ľudia vymieňať potraviny
»Forward the (R)evolution – stránka, ktorej víziou je vytvoriť život v harmónii zo Zemou, mapuje plytvanie vody, jedla, energiou..

»Kto sú to Freegani? Je to komunita zväčša mladých ľudí, ktorí sa snažia obmedziť nadspotrebu a plytvanie potravinami tým, že sa stravujú jedlom čo nájdu v odpadkových košoch. Často ide o dobré potraviny po dátume spotreby.

Bea Johnson a dom bez odpadkov
Bea, pôvodom z Francúzska, žije bez odpadkov už od roku 2008. Odvtedy čo začala viesť domácnosť bez produkcie odpadu, žije jej rodina lepší a zmysluplnejší život. Jej momentálnym poslaním je rozbiť zaužívané názory na život bez odpadkov a šíriť čo sa naučila o zdravotných, finančných a časových výhodách tohoto životného štýlu. Jej kniha,  Zero Waste Home: The Ultimate Guide to Simplifying Your Life, inšpirovala tisícky ľudí po celom svete žiť jednoduchší život a získať tak ekologický postoj voči zbytočnému odpadu. Jej jednoduchý návod tzv. „5R“ znie:

  • Refuse – Odmietni čo nepotrebuješ.
  • Reduce – Zníž spotrebu toho, čo nepotrebuješ.
  • Reuse – Opätovne použi.
  • Recycle – Recykluj, čo nemôžeš odmietnuť.
  • Rot – Zvyšok kompostuj.
  • ….and only in that order. (a iba v tomto poradí)

Beina rodina vytvorí za rok len jeden jedno litrový pohár odpadkov. Na svojej stránke uvádza 100 tipov na zníženie odpadkov v domácnosti. Všetko čo potrebujete pre úspešný štart je vyzbrojiť sa sklenenými fľašami, niekoľkými potravinárskymi prepravkami, plátenými vrecúškami alebo taškami a sklenenými pohármi či nádobami. 

Tu si môžete pozrieť všetky jej online tipy: www.zerowastehome.com 

O tejto téme chystám ďalší článok, v ktorom si podrobne popíšem ekologické, nenákladné alternatívy, tak ako ich aplikujem ja.

Jacque Fresco a jeho vízia budúcnosti
Jacqua asi ani netreba predstavovať, avšak spomeniem že je to 99 ročný americký vedec, filozof, sociológ, architekt, dizajnér, pedagóg a futurológ. Preslávil sa svojou snahou o racionálne využitie všetkých dostupných vedeckých, psychologických a sociologických poznatkov pre lepšiu budúcnosť celého ľudstva, a ochranu planéty a prírody. Už niekoľko desaťročí rozvíja nový systém usporiadania spoločnosti postavený na hojnosti pre všetkých, vyšších hodnotách, spolupráci a spoločnej tvorbe a šetrnom prístup k našej planéte.

Dnešný politicko-ekonomický systém tzv. kapitalizmus, je postavený na nedostatku zdrojov (peniaze, ropa, voda, pracovné príležitosti….), o ktoré potrebujeme bojovať. Ľudia namiesto toho, aby spoločne niečo užitočné vytvárali, sú nútení bojovať o tieto zdroje. Často víťazí len hŕstka jedincov na úkor ostatných. Títo jedinci postupne ovládajú úplne všetko v záujme udržania si svojej moci a ziskov.

Jacque na základe svojej neúnavnej práce vytvoril Projekt VENUS, ktorý sa usiluje o zmenu súčasného politicko-ekonomického systému. Snaží sa mierovou cestou vytvoriť udržateľnú globálnu civilizáciu, základom ktorej je ekonomika založená na zdrojoch (Resource Based Economy). Projekt je spomenutý aj vo filmoch od Petra Josepha – Zeitgeist, kde boli jeho pohľady predstavené ako možné alternatívy usporiadania dnešného ľudstva. 

Stránku projektu si pozriete tu: www.thevenusproject.com alebo české Fb stránky projektu na: The Venus Project CZ
Napísal aj krátku knihu, ktorú si budete môcť stiahnuť v Slobodnej databáze, ktorú pre Nás všetkých chystáme.

Onedlho napíšeme o ďalších troch zaujímavých ľuďoch, ktorí svojim odhodlaním menia svet k lepšiemu.
Ak sa Vám príspevok páči, nezabudnite ho šíriť k ďalším hlavám! 🙂

NECHAŤ ODPOVEĎ

Potvrďte váš koment.
Prosím vložte vaše meno.